Venedik Hakkında

Adriyatik Denizi kıyılarında kurulu sular şehri Kuzey İtalya’nın doğusunda bulunur. Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kurulmuş, Veneto bölgesinin başkentidir. Venedik, 117 adası ve irili ufaklı 400 köprüsüyle İtalya turlarının vazgeçilmez duraklarından birisidir. Bu adalar ve kanallardan oluşan muhteşem şehir Aşıklar Şehri, Kanallar Şehri, Sular Şehri ve Maskelerin Şehri olarak da bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca dalgaların etkisiyle oluşan lagün, şehrin fotoğraflarda görülen kanallar bölgesini oluşturmaktadır. Bu bölge ve şehirde bulunan pek çok tarihi eser UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Venedik’in resmi dili İtalyancadır. Venedik turistik bir şehir olması sebebiyle halkın çoğu İngilizce konuşabilmektedir. Venedik’te gezebileceğiniz yerler bakımından, onlarca adadan oluşan mekanları ve muhteşem görünümüyle çok zengin bir şehirdir. Ortalama iki gün içerisinde rahatça gezebileceğiniz şehirde neredeyse tüm turistik mekanlar ada kısmında toplanmıştır.

Roma İmparatorluğu döneminde kurulan Venedik, imparatorluğun dağılmasıyla Bizans İmparatorluğu'nun yönetimi altına girmiştir. Kanallardan dolayı dağınık bir yapıya sahip olduğu için Bizans yönetiminin baskısı şehirde fazla hissedilmemiştir ve şehir biraz da bağımsız bir şekilde hızla gelişmiştir. Balıkçılık tarih boyunca yerli halkın önemli bir geçim kaynağı olmuştur ve günümüzde de hala öyledir. Balıkçılığın zamanla daha da gelişmesi ve gemi yapımının da hızlanmasıyla Venedik Cumhuriyeti özellikle Orta Çağ'da ve Yeni Çağ'da önemli bir ticari güç olarak ortaya çıkmıştır. Akdeniz ticaretinin hakim devletlerinden birisi olarak hem devlet hem de halk zenginleşmiştir. Bu sayede Venedik'te sanat ve mimari de büyük bir gelişim göstermiştir. 

Venedik mutfağında pizza ve makarna çeşitleri oldukça yaygın olsa da İtalya’nın en güzel pizza ve makarnası Venedik’te yapılmamaktadır. Venedik'in en önemli yemek alanını deniz ürünleri oluşturuyor. Çeşit çeşit deniz ürününü tadabileceğiniz onlarca restoran bulabilirsiniz. Bu restoranların bazıları kanalların kenarında yer alır ve özellikle akşam yemeklerinizde kanalların manzarasını seyrederek keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Venedik’in ünlü yemekleri arasında Sardalya'nın soğan, üzüm ve fıstık ile pişirilip tatlı ekşi bir tadı olan Sarde in Saor bulunmaktadır. Şehir de sevilen yöresel yemek ise Risotto ya da vermicelli al nero di seppia adı verilen yemektir.
 

Havalimanından Venedik Merkezine Ulaşım

Otobüs
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz seçenekler arasında otobüs seçeneği bulunmaktadır. Otobüsler ile ulaşımınız oldukça ekonomik ve keyifli olacaktır. Havaalanından şehre ulaşım için “ACTV” belediye otobüsleri ya da özel olarak işletilen “ATVO” otobüsleri olmak üzere iki seçeneğiniz bulunmaktadır. ACTV otobüsleri Roma Meydanı ve Havaalanı arasında karşılıklı seferler halinde haftanın her günü saat 04.00 ile 24.00 arasında hizmet vermektedir. Yolculuk 25 dakika civarı sürmektedir. Biletleri havaalanı terminallerindeki otomatlardan temin edebilirsiniz. ATVO otobüsleri de ACTV ile aynı hat üzerinde çalışıyor. Havaalanından kalkan otobüslerin ilki sabah saat 07.50’de sonuncusu ise 23.50’de hareket etmektedir.

Deniz Otobüsü (Vaporetto)
Şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz seçenekler arasında Deniz Otobüsü de bulunmaktadır. “Alilunga” şirketi tarafından işletilen ve “Vaporetto” olarak anılan küçük deniz otobüsleri ile havalimanından Venedik adalarına ulaşmak oldukça keyifli ve rahattır. Şehre girer girmez Venedik atmosferini yaşamaya başlayacağınız bu yolculuk oldukça kullanılmaktadır. Kırmızı, turuncu ve mavi olmak üzere 3 ayrı hatta çalışan bu teknelerden hangisine bineceğiniz gideceğiniz yere göre değişmektedir. Yolculuk süreniz aşağı yukarı 1 saat sürmektedir. Biletleri indiğiniz terminalden alabilmeniz mümkündür.

Tren
Venedik Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmenin bir diğer yolu ise trenlerdir. Yalnız havalimanından belli başlı tren istasyonlarına gitmek için ya taksi ya da otobüsü kullanarak aktarma yapmanız gerekmektedir. Mestre İstasyonu’na havaalanından kalkan otobüslerle 25-30 dakikada, Santa Lucia İstasyonu’na ise 40 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Buradan tren ile şehrin farklı noktalarına gidebilirsiniz. İki araca inip binmeniz gerektiği için pratik bir yöntem olmadığı çok fazla tercih edilmemektedir.

Taksi
Şehir merkezine olcukça hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşmak için taksiye binebilirsiniz. Havaalanında “Radio Taxi” isimli bir taksi şirketi hizmet vermektedir. Havalimanı’nda indiğinizde çıkıştaki taksi duraklarından veay önceden rezervasyon yaparak taksilere binebilirsiniz. Taksi ücretleri havalimanından Roma Meydanı’na kadar 50 Euro, Mestre merkeze kadar 40 Euro civarındadır.

Araç Kiralama
Şehir merkezine ulaşımın bir diğer seçeneği ise araç kiralamaktır. Araç kiralayarak şehir merkezine olan yolculuğunuzu daha pratik hale getirebilir ve Venedik güzelliklerini daha keyifli halde keşfedebilirsiniz. Geliş terminallerinin alt katından araç kiralamanız mümkündür. Burada Autoeuropa, Sixt, AutoviA, Avis, Lacauto, Europcar, Maggiore, Hertz gibi toplam sekiz firmanın ofisini görebilirsiniz ve dilediğiniz gibi araç kiralama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Su Taksi
Oldukça keyifli bir şekilde havalimanından şehir merkezine ulaşım için su taksilere başvurabilirsiniz. Kanal üzerinden havaalanından Venedik merkeze gitmenin en şık ve en pahalı yönetimi olan su taksiler ile yolculuğunuz unutulmaz olacaktır. Önceden rezervasyon yaptırarak daha uygun fiyat alabilme fırsatını yakalayabilirsiniz. Fakat ortalama fiyatlar gideceğiniz yere göre 100-130 Euro arasında değişmektedir.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Venedik varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Venedik uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Venedik uçuşları Venice Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir