Van Ferit Melen Havalimanı Hakkında

Van Ferit Melen Havalimanı, Van il sınırları içersin de şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede konumlanıyor. Dünya'nın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'ne ev sahipliği yapmaktadır. 1943 yılından günümüze hizmet vermektedir. Türkiye'nin ilk sivil kategorideki havalimanı olma özelliği taşımaktadır. Ulusal ve uluslararası hizmet veren havalimanı 2011 yılında yurt dışı seferlerine başlamıştır. 2012 yılında, Türkiye'de ilk uyduyla iniş sistemi bu havalimanında kurulmuştur. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce işletiliyor. İç hat ve dış hat uçuş trafiğinde faaliyet gösteren havalimanında bir terminal binası bulunuyor. Van Ferit Melen Havalimanı’ndan düzenli olarak bir çok hava yolları Adana, Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir illerine uçak seferleri düzenlenmektedir. Van Havalimanı, 1993 yılında Hudut Kapısı ilan edilmiştir.

Ferit Melen Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Van Ferit Melen Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede konumlanıyor. 1943 yılında açılan havalimanı Türkiye'nin ilk sivil kategorideki havalimanı olma özelliği taşımaktadır. 2011 yılında yurt dışı seferlerine başlamıştır. 2012 yılında, Türkiye'de ilk uyduyla iniş sistemi bu havalimanında kurulmuştur

Havalimanı'ndan şehir merkezinden HAVAŞ servisleri, belediye otobüsü, minibüs ve taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Van Havalimanı'ndan kent merkezine 300 metre ileride durakları bulunan belediye otobüsleri ulaşım sağlayabilirsiniz. 20 ila 30 dakika aralıklarla seferler düzenleyen belediye otobüsleri ile kent merkezine ulaşım mümkün.

Minibüs

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşımı sağlamanın bir diğer alternatifi olan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Havalimanı çıkışından 900 metre ileride yer alan Havalimanı kavşağındaki İskele duraklardan binebilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanı'nda ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis, Budget, Enterprise gibi firmaların kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Şehir Merkezinden Ferit Melen Havalimanı'na Ulaşım

Van Ferit Melen Havalimanı kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ulusal ve uluslararası uçuşlar yapılıyor.

Şehir merkezinden Havalimanı'na belediye otobüsü, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca şehir merkezinde araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Şehir merkezinden hareket eden belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşmak çok kolay. Bu ulaşım şekli daha ucuzdur hem de hızlıdır.

Minibüs

Şehir merkezinden minibüste değerlendirilebilecek bir başka seçenektir. Kent merkezinden hareket eden minibüslerle rahatlıkla havalimanına gidebilirsiniz.

Ancak bu seçeneği değerlendirecekseniz bagajınız hafif olmasına dikkat edin. Çünkü minibüsler sizi terminale kadar getirmiyor. Terminale 900 metre uzaklıkta bırakıyor.

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Taksi şehir merkezinde 24 saat hizmet vermektedir.

Özel Araç

Van şehir merkezinde belirli saatlerde trafik yoğun olabiliyor, havalimanına ulaşım sorununu özel aracınızla veya kiraladığınız araçla kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Şehir merkezinden havalimanına D300 karayolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca aracınızı havalimanının 140 araç kapasiteli otoparkına bırakabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Van Ferit Melen Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Van Ferit Melen Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, Pegasus, AnadoluJet, SunExpress, Ferit Melen Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Pegasus, SunExpress, Türk Hava Yolları, AnadoluJet İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana, Trabzon şehirlerinden Ferit Melen Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı