Van Hakkında

Van, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan 1 milyon 146 bin nüfusa sahiptir bölgenin en kalabalık kentidir. Türkiye'nin en büyük gölü Van ve Bitlis arasında yer alan inci kefalleri ile meşhur gölüdür. Van, gölün kıyı şeridinde verimli topraklara, akarsulara ve elverişli iklimiyle dikkat çekmektedir. Karasal iklimin etkileri görülmektedir. Yazları sıcak, kışları sert geçer. Bölgede Van Gölü iklimi yumuşatan etkenlerden biridir. 

Dünyaca ünlü ve Van'ın sembollerinden olan kehribar veya mavi rengi gözleri olan Van Kedisi bu ilginç özelliğiyle meşhurdur. Urartu, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu medeniyetlerinin tarih ve kültürel olarak bölgenin her yerinde hissetmeniz mümkündür. Urartuların da 3 bin yıllık başkenti olmuştur. Milattan önce 7000 yılına kadar uzanan tarihi ile Medler, Ahamenişler, Büyük İskender öncülüğünde Makedonyalılar, Selevkoslar, Ermeniler, Romalılar, Sasaniler ve Doğu Romalılardan sonra Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yapmıştır. 

Akdamar Kilisesi, Van Gölü, Ercek Gölü, Van Gölünün güneyinde bulunan Akdamar Adası, Mahi Çayı üzerinde bulunan Şeytan Köprüsü, Van Kalesi, Halime Sultan Kümbeti, müzeler, kapalı çarşı, peribacaları ve eşsiz Van kahvaltısı ile her yıl binlerce yerli yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

Van Havalimanı ilçe merkezine 15 dakika civarı süren 9 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Ulaşım için taksi, yolcu servisleri ve toplu taşıma gibi alternatifler bulunmaktadır. Yurtiçi uçuşlar olarak her gün İstanbul, Antalya, İzmir seferleri yapılmaktadır.

Van'a bağlı ilçeler; Başkale, Bahçesaray, Çaldıran, Edremit, Çatak, Erciş, Gürpınar, Gevaş, İpekyolu, Özalp, Muradiye, Tuşba, Saray. Plaka kodu 65'tir

Havalimanından Van Merkezine Ulaşım

Van Ferit Melen Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede konumlanıyor. 1943 yılında açılan havalimanı Türkiye'nin ilk sivil kategorideki havalimanı olma özelliği taşımaktadır. 2011 yılında yurt dışı seferlerine başlamıştır. 2012 yılında, Türkiye'de ilk uyduyla iniş sistemi bu havalimanında kurulmuştur

Havalimanı'ndan şehir merkezinden HAVAŞ servisleri, belediye otobüsü, minibüs ve taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Van Havalimanı'ndan kent merkezine 300 metre ileride durakları bulunan belediye otobüsleri ulaşım sağlayabilirsiniz. 20 ila 30 dakika aralıklarla seferler düzenleyen belediye otobüsleri ile kent merkezine ulaşım mümkün.

Minibüs

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşımı sağlamanın bir diğer alternatifi olan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Havalimanı çıkışından 900 metre ileride yer alan Havalimanı kavşağındaki İskele duraklardan binebilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanı'nda ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis, Budget, Enterprise gibi firmaların kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Van varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Van uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Van uçuşları Ferit Melen Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Van 1 saat 30 dakika, Ankara-Van 1 saat 50 dakika, Antalya-Van 1 saat 20 dakika, Bodrum-Van 1 saat 40 dakika, Gaziantep-Van 1 saat, İstanbul-Van 1 saat 30 dakika, İzmir-Van 1 saat 40 dakika, Trabzon-Van 1 saat 20 dakika sürüyor.

SunExpress İzmir, Antalya, Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet Ankara, İstanbul, Pegasus İstanbul, Adana şehirlerinden direkt Van uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir