Tokat Havalimanı Hakkında

Tokat Havalimanı, Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde olan Tokat ilinde bulunuyor. 1987 yılında inşaatına başlanmış ve 1995 yılında hizmete başlamıştır. Sivil kategoride bulunan havalimanı Tokat Valiliği tarafından inşa edilmiş ve DHMİ Genel Müdürlüğü'ne devredilmiştir. Şehir merkezine 20 km mesafede yer alıyor. 2002 yılında yenileme çalışmaları sebebiyle hava trafiğine kapatılan havalimanında pist, teknik aksam ve hizmet binalarının yenilenmesi için çalışmalara başlanılmıştır. Yenileme çalışmalarının ardından 2006 yılında tekrar hizmete açılmıştır. Yurt dışından seferlere kapalı olan ve İç hatlar terminali bulunan Tokat Havalimanı 2017 yılında tekrar yenileme çalışmalarına başlanmış ve 2022 yılında modern ve daha büyük havalimanı olarak hizmete açılmıştır. Toplamda 16 bin 200 metrekare alana çıkartılan ve 2 milyon yolcu kapasitesiyle modern ve son teknoloji ile yolcularına konforlu hizmet sağlamaya başlamıştır. Uluslararası Havacılık Teşkilatı'nın yaptığı sınıflandırmaya göre CAT III niteliklerine sahiptir. Toplam 50x85 metrelik 1 uçak kapasiteli apron ve 2 adet 180 m²'lik VIP salonlu terminal bulunmaktadır. Havalimanı, “Yeşil Havaalanı Projesi” kapsamında yapılan tetkik neticesinde 2017 tarihi itibarıyla “Yeşil Havaalanı” sertifikası almaya hak kazanmıştır. Tokat Havalimanı'na haftanın her günü İstanbul Havalimanından karşılıklı olarak Türk Hava Yolları Tokat uçuşlarını gerçekleştirmektedir.

Tokat Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Tokat Havalimanı şehir merkezine 20 kilometre mesafede bulunuyor. Sivil kategoride bulunan havalimanı Tokat Valiliği tarafından inşa edilmiş ve DHMİ Genel Müdürlüğü'ne devredilmiştir. Haftanın belirli günlerinde uçak seferleri yapılan havalimanında İstanbul - Tokat arası Türk Hava Yolları uçuşları düzenlenmektedir.

Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Havalimanı servisi, minibüs, taksi ve özel araç seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca Tokat havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Havalimanı'ndan şehir merkezine en kolay ve rahat ulaşım aracı olarak havalimanı servislerini tercih edebilirsiniz. Tokat Havalimanı terminal binası önünden kalkan servislerle şehir merkezine yaklaşık 30 dakikada ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Minibüs

Havalimanı'ndan kent merkezine ulaşımı sağlamak için diğer bir alternatifi şehir merkezine Tokat-Turhal a kadar giden minibüslerine binmek. Bu alternatifi değerlendirirseniz şehir merkezine ucuz bir şekilde ulaşmış olursunuz.

Taksi

Havaalanında bulunan taksilerle en hızlı ve kolayca Tokat merkezine ulaşım sağlanabilir. Tokat Havaalanında bulunan firmalardan ‘’VIP Taksi’’ seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Özel Araç 

Tokat Havalimanı, şehir merkezine 20 kilometre mesafede yer alıyor. Özel araçla havalimanından şehir merkezine gitmek için D180 karayolunu Tokat-Amasya yolunu kullanmanız gerekiyor. 

Araç Kiralama

Tokat Havalimanı’nda araç kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Havalimanında bulunan firmalardan veya şehir merkezindeki firmalardan aracınızı kiralayabilir, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Tokat’ta sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Şehir Merkezinden Tokat Havalimanı'na Ulaşım

Şehir merkezinden Tokat Havalimanı yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunuyor. 2017 yılında tekrar yenileme çalışmalarına başlanmış ve 2022 yılında modern ve daha büyük havalimanı olarak hizmete açılmıştır. Toplamda 16 bin 200 metrekare alana çıkartılan ve 2 milyon yolcu kapasitesiyle modern ve son teknoloji ile yolcularına konforlu hizmet sağlamaya başlamıştır.

Şehir merkezinden Havalimanı'na yolcu servisleri, minibüs, taksi ve özel araç seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca şehir merkezinde araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Tokat merkezden Havalimanına ulaşmanın en kolay ve en rahat yollarından biri havalimanı servisleri. ’’Tokat-Tokat Havalimanı’’ seferleri ile havalimanına rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Minibüs

Şehir merkezinden havalimanına kolay ve ekonomik alternatiflerden biride minibüsler. Tokat-Turhal minibüslerine binerek havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Tokat ın merkezinde bulunduğunuz her noktadan yer alan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Taksi şehir merkezinde 24 saat hizmet vermektedir.

Araç Kiralama

Şehir merkezinden havalimanına konforlu ve hızlı ulaşım seçeneklerinden bir diğeri de araç kiralama. Araç kiralama firmalarının kent merkezindeki ofislerinden kiralayabileceğiniz araçlar ile havalimanına kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel Araç

Tokat Havalimanı, kent merkezine 20 kilometre mesafede bulunuyor. Kent merkezinden havalimanına ulaşım içinse D180 karayolunu Tokat-Amasya yolunu kullanabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Tokat Havaalanı Yurt dışından seferlere kapalı olan ve İç hatlar terminali yer alıyor. 2017 yılında yenileme çalışmalarına başlanmış ve 2022 yılında modern ve daha büyük havalimanı olarak hizmete açılmıştır. Toplamda 16 bin 200 metrekare alana çıkartılan ve 2 milyon yolcu kapasitesiyle modern ve son teknoloji ile yolcularına konforlu hizmet sağlamaya başlamıştır. Toplam 50x85 metrelik 1 uçak kapasiteli apron ve 2 adet 180 m²'lik VIP salonlu terminal bulunmaktadır. Havalimanı, “Yeşil Havaalanı Projesi” kapsamında yapılan tetkik neticesinde 2017 tarihi itibarıyla “Yeşil Havaalanı” sertifikası almaya hak kazanmıştır. Sayıları fazla ve çeşitli olmasa da yiyecek ve içecek seçeneklerinin de bulunduğu terminal içerisinde ayrıca otopark bulunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Tokat Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Tokat Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

AnadoluJet, Türk Hava Yolları, Tokat Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet İstanbul şehirlerinden Tokat Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir