Tokat Hakkında

Tokat Karadeniz bölgesinde bulunup 612.240 kişilik nüfusa sahiptir. Tarih meraklıları için hanları, kervansarayları, camileri ve hamamları ile muhteşem bir kenttir. Filmlere konu olan neşeli insanları ve güzel yemekleriyle birlikte görülmeye değerdir. Sulusaray Antik Kenti, Mahpere Hatun Kervansarayı, Niksar Kalesi ve Zile Kalesi mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılar olarak bilinir. Ülkemizde bir tek buraya ait olup 900 adımda bir tarihi eser karşınıza çıkan Sulu sokak'a gidin, oradaki Sık Dişini Helası, Paşa Hamamı, Ali Paşa Camii ve Sulu sokak Çarşısını keşfetmenizi kesinlikte tavsiye ederiz.

Tokat'ın biberi meşhurdur. Hem İç Anadolu hem de Karadeniz mutfağından beslenir. Tokat ziyaretçilerine zengin sebze yemekleri ve leziz et yemekleri ile muhteşem bir sunum hazırlar. Bir diğer meşhur yemeği Tokat Kebabıdır. Sebzeler ve lokum kıvamında kebabın tadına varmanız sizi çok mutlu edecektir. Yalnızca Tokat'ta yiyeceğiniz diğer bir lezzet bat'tır. Ceviz, Mercimek, İnce bulgur, Fesleğenli harç, salamura üzüm yaprağının içine doldurarak yenir.

Tokat Havalimanın merkeze uzaklığı 19 Km mesafededir otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Tokat-İstanbul, Tokat-İzmir, Tokat-Ankara arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak her gün yapılmaktadır.

Tokat'a bağlı ilçeler; Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye. Plaka kodu 60'tır.

Havalimanından Tokat Merkezine Ulaşım

Tokat Havalimanı şehir merkezine 20 kilometre mesafede bulunuyor. Sivil kategoride bulunan havalimanı Tokat Valiliği tarafından inşa edilmiş ve DHMİ Genel Müdürlüğü'ne devredilmiştir. Haftanın belirli günlerinde uçak seferleri yapılan havalimanında İstanbul - Tokat arası Türk Hava Yolları uçuşları düzenlenmektedir.

Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Havalimanı servisi, minibüs, taksi ve özel araç seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca Tokat havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Havalimanı'ndan şehir merkezine en kolay ve rahat ulaşım aracı olarak havalimanı servislerini tercih edebilirsiniz. Tokat Havalimanı terminal binası önünden kalkan servislerle şehir merkezine yaklaşık 30 dakikada ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Minibüs

Havalimanı'ndan kent merkezine ulaşımı sağlamak için diğer bir alternatifi şehir merkezine Tokat-Turhal a kadar giden minibüslerine binmek. Bu alternatifi değerlendirirseniz şehir merkezine ucuz bir şekilde ulaşmış olursunuz.

Taksi

Havaalanında bulunan taksilerle en hızlı ve kolayca Tokat merkezine ulaşım sağlanabilir. Tokat Havaalanında bulunan firmalardan ‘’VIP Taksi’’ seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Özel Araç 

Tokat Havalimanı, şehir merkezine 20 kilometre mesafede yer alıyor. Özel araçla havalimanından şehir merkezine gitmek için D180 karayolunu Tokat-Amasya yolunu kullanmanız gerekiyor. 

Araç Kiralama

Tokat Havalimanı’nda araç kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Havalimanında bulunan firmalardan veya şehir merkezindeki firmalardan aracınızı kiralayabilir, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Tokat’ta sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Tokat varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Tokat uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tokat uçuşları Tokat Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Tokat 1 saat 20 dakika, Ankara-Tokat 1 saat, Antalya-Tokat 1 saat 10 dakika, Bodrum-Tokat 1 saat 40 dakika, Gaziantep-Tokat 1 saat 10 dakika, İstanbul-Tokat 1 saat 10 dakika, İzmir-Tokat 1 saat 40 dakika, Trabzon-Tokat 50 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet İstanbul şehirlerinden direkt Tokat uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir