Hızlı Erişim

THY Hakkında

Türk Hava Yolları, Turkish Airlines ya da kısaca THY, Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi hem Avrupa'da hem de Dünya'da bayrak taşıyıcısıdır. 20 Mayıs 1933 yılında Milli savunma bakanlığına bağlı ' Hava Yolları Devlet İşletmesi' olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kurulmuştur. Merkezi İstanbul Yeşilköy'dedir. 

THY yolculuğuna bugün Türkiye nin en büyük 2. şirketi olarak devam ediyor. THY En Hızlı Büyüyen Havayolu şirketi seçilmiştir. 2009 verilerine göre Avrupa nın genelinde 7. Büyük Bayrak taşıyıcı havayollarında ise 4. büyük şirketidir. Türk Hava Yolları bir Star Alliance (SA) üyesidir.  

Türk Hava Yolları THY, değişen ve sürekli var olan kampanyalı uçuşları, uygun fiyat politikaları, güvenli, keyifli ve konforlu seyahat deneyimi ile ünlü bir hava yolu firması Avrupa, Amerika, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Uzak Doğu, Güney Afrika, Orta Afrika, Güney Amerika'ya kadar dünyanın 290 dan fazla uçuş noktasına kadar uzanmaktadır.

THY uçak bileti fiyatlarını avantaj sağlarken yurtiçi ve yurtdışı uçuş seferlerini sürekli arttırmaktadır. 2003 yılında 120 olan uçulan nokta sayısını bugün 243 dış, 49 iç hat olmak üzere 292'ye çıkarmıştır. Dünya daha büyük keşfet!” sloganı ile fark yaratan Türk Hava Yolları, 2017 itibariyle toplam 338 (yolcu ve kargo) uçaklı filosuyla liderlik koltuğunu kimseye kaptırmıyor. Ayrıca mevcut siparişler göz önüne alındığında 2023 sonu bu rakamın 500’ü bulması bekleniyor. 

Her yıl yurtiçi ve yurtdışında milyonlarca uçak bileti satan Türk Hava Yolları’nın uçak biletlerine ulaşabileceğiniz kanallardan bir tanesi de Bilet Keşfet'tir.

THY Uçak Bileti

THY Uçak Bileti için Biletkesfet.com uçak bileti modülü ile online olarak yurtiçi ve yurtdışı seferler için en uygun THY uçak biletlerinizi satın alabilir, rezervasyon yaptırabilir, uçuş tarifesini inceleyebilir, kalkış-varış bilgilerini, bilet sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

THY bilet satın alma işleminizi tamamladıktan sonra girmiş olduğunuz mail adresi ve telefon numaranıza biletinizin bilgileri anında gönderilmektedir. 

Turkish Airlines Check-In İşlemleri

THY dış hat uçuşlarında uçağın tarifeli kalkış saatinden 2 saat, iç hat uçuşlarında da 1 saat önce havalimanında bulunmanız gerekir. İç hat uçuş saatinden en geç 45 dakika önce; dış hat uçuş saatinden en geç 60 dakika önce kontuardan veya self check-in digital ekranlardan biniş kartınızı almalısınız. 

Her Türk Hava Yolları self check-in ekranlarında bulunduğu havalimanında sadece 1 dakikanızı alacak bir işlem sonucu biniş kartınızı almanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken, bu digital ekranlarda sizin gideceğiniz havalimanında olup olmadığını kontrol etmek. Self check-in işlemleri uçağın kalkış saatinden 12 saat önce başlar ve iç hat uçuşundan 45 dakika; dış hat uçuşundan 60 dakika önce sistem kapanır. 

Biniş kartınızı aldıktan sonra kontrolden de geçerek uçağa binebilirsiniz. Online check-in işlemlerinizde öncelikle PNR numaranız, ad ve soyadınız la birlikte sisteme giriş yapmalısınız. THY uçuşunuzdan 24 saat önce başlayan online check-in işlemleri, kalkışa 90 dakika kala sona erer.

Turkish Airlines Koltuk Seçimi

THY uçuşunuzdan önce koltuk seçiminizi yapmak için online check-in hizmetinden faydalanmanız gerekir. ECOFLY paketlerde Standart koltuk seçimlerinin uçuştan son 24 saat ücretsiz yapılabildiği EXTRA FLY, PRİME FLY ve BUSSİNES paketlerde ise ücretsiz yapılmaktadır. 

Ekonomi sınıfında geniş diz mesafeli, acil çıkış sırası, pencere kenarı, koridor kenarı gibi özel koltuklar için ayrıyeten ücret istenir. 

Bagaj Hakkı ve Ücretlendirme

Türk Hava Yolları ile yapacağınız uçuşunuzda ücretsiz yanınıza alabileceğiniz 8kg el bagajınız, maksimum 55 cm x 40 cm x 23 cm ebatlarında olmalıdır. Ekonomi sınıfı yolcuları yanlarına 1 el bagajı alabiliyorken, business yolcuları her biri 8 kg’ı aşmamak şartıyla 2 el bagajı alabilirler. 

Yurt içi uçuşlarda ücretsiz bagaj hakkı, promosyon sınıfı 15 kg, Türk hava yolları'nın EXTRA FLY, PRİME FLY paketlerinde satın aldığınız ekonomi sınıfı 20 kg ve business sınıfı 30 kg ile sınırlıdır. 

Kilogram üzerinden değerlendirilen yurt dışı uçuşlardaki bagaj hakkında ise ekonomi yolcuları 20 kg ve business yolcuları 30 kilogramı aşmayan bagaj taşıma hakkına sahiptir. Almanya çıkışlı Türkiye ve Türkiye çıkışlı uza rota varışlı seyahatlerde bu sınırlama 10’ar kg artırılmıştır. 

Turksih Airlines CIP Salonu

Seyahat ettiğiniz havalimanlarında CIP salonları bulunduğu takdirde; Türk Hava Yolları business class biletiniz varsa, Miles & Smiles üyesi Elite veya Elite Plus kart sahibiyseniz ya da Star Alliance Gold kart sahibiyseniz bu CIP bekleme salonlarından yararlanabilirsiniz.

Turkish Airlines Yiyecek, İçecek ve İkram

Türk mutfağının en zengin, yöresel ve geleneksel lezzetlerini sunan Türk Hava Yolları’nın uçuş esnasında sunduğu her şey, yolcularına ikramıdır. 

Bu ikramların dışında özel yemek talebiniz varsa eğer uçuşunuzdan 24 saat önce bunu bildirmelisiniz. Diyabetik yemek, sindirimi kolay yemek, glütensiz yemek, az yağlı yemek az tuzlu yemek gibi çok sayıda alternatif mevcut.

Turkish Airlines Diz Mesafesi

THY filosunun çok geniş olması nedeniyle uçaklardaki diz mesafeleri de birbirinden farklıdır. Standart koltuklar, diz mesafesi bakımından oldukça konforlu olmakla birlikte özel yolcular, ekstra diz mesafeli koltuk seçimi için Türk Hava Yolları ile iletişime geçmelidir.


 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, THY varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm THY uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Biletkesfet’den aldığınız THY uçak biletleriniz için online check-in işleminizi buradan ve PNR sorgulama işlemini ise bu sayfa üzerinden yapabilirsiniz.

THY ile yurtiçinde şu şehirlere direkt uçabilirsiniz: İstanbul, Ankara, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Balıkesir Edremit, Diyarbakır, Tokat, Sivas, Adana, Bodrum, Ağrı, Elazığ, Iğdır, Şırnak, Şanlıurfa, Lefkoşa, Amasya, Van, Siirt, Kayseri, Trabzon, Denizli, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Gazipaşa, Bingöl, Erzurum, Dalaman, Erzincan, Kars, Mardin, Muş, Nevşehir, Adıyaman, Konya, Samsun, Isparta, Kütahya, Zonguldak, Malatya, Sinop.

THY ile yurtdışında şu şehirlere direkt uçabilirsiniz: Belgrad, Paris, Köln, Hamburg, Almati, Bordo, Moskova, Priştine , Viyana, Frankfurt, Vilnius, Kişinev, Berlin, Batum, Atina, Amsterdam, Tahran, Çelyabinsk , Podgorica, New York, Los Angeles, Şikago, Dallas, Dubai, Bangkok, Singapur, Tebriz, Bişkek, Kuala Lumpur, Bakü, Üsküp, Medine, Taşkent, Brüksel, Bolonya, Amman, Londra, Düsseldorf, Beyrut, Milano.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı