Taşkent Hakkında

Taşkent, Özbekistan’ın başkenti ve en büyük şehridir.  Özbekistan’ın doğusunda yer alan Taşkent, Orta Asya’nın da nüfus bakımından en büyük şehirlerinden biridir. Yaklaşık olarak üç milyon nüfusa sahip olan Taşkent eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde de dördüncü büyük kenttir. Tarihin en önemli ticaret yolu olan İpek Yolu’nun üstünde bulunan Taşkent oldukça eski bir yerleşim bölgesidir. 1966 yılında büyük bir deprem yaşamış ve şehrin büyük çoğunluğu tahrip olmuştur. Bu yıkıcı depremden sonra şehirde hızla yenileme çalışmaları başlatılmıştır. Şehir planlamacılığı konusunda başarılı olan Taşkent hızla modern bir görünüme kavuşmuştur. Taşkent “Şehir Hakimi” adı verilen bir vali-belediye başkanı tarafından yönetilmektedir. Şehir Hakiminin ataması cumhurbaşkanı tarafından yapılmaktadır. Bu yönetim birimi de “Taşkent Şehir Hakimiyeti”  olarak adlandırılmaktadır. Şehir 11 idari bölgeye ayrılmıştır. Bu idari bölgelere Özbekçede “Tümen”  denilmektedir. Taşkent’in 11 tümeni Bektemir, Mirza, Uluğbey, Mirabad, Sergeli, Sabir Rahimov, Üçtepe, Çilanzar, Hamza, Şeytantaur, Yunusabad ve Yakansaray’dır. Bu tümenler de “tümen hakimleri” tarafından yönetilmektedir. Oldukça sistematik bir yönetim şekline sahip olan Taşkent her geçen gün daha da güzel bir görünüme kavuşmaktadır.

Taşkent’te gezilecek pek çok yer, yapılacak pek çok aktivite mevcuttur. Taşkent, tarih boyunca yerleşke olarak seçilmiş bölgelerden birisidir. Bunun bir getirisi olarak şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Şehirde göz kamaştırıcı camiler, özgün mimarili medreseler, tarihi kişilerin heykelleri mevcuttur.

Taşkent eşsiz mimarili tarihi yapıları, zengin koleksiyonlar barındıran müzeleri, birbirinden değerli kültürel aktiviteleri ile ziyaretçilerini memnun eden bir şehir. Taşkent seyahatiniz sırasında Abdül Kasım Medresesi’ni ziyaret ederek geleneksel Özbek sanatının genç nesiller tarafından icra edilişini izleyebilir dilerseniz el emeği eşyalar satın alabilirsiniz. Kukeldaş Medresesi, Taşkent’in en önemli medreselerinden bir olup büyük depremlerden sağ çıkmayı başaran bir yapıdır. Özbek medrese mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Barak Han Medresesi, Taşkent denildiğinde akla gelen ilk yapılardan olup mavi kubbeleriyle insanı kendine çekmeyi başaran bir yapıdır. Emir Timur Meydanı, Özbek tarihinde önemli yer edinen liderin adını taşıyan meydan olup Taşkent’i kalbidir, meydanın hemen yanında yer alan Emir Timur Müzesi , büyük komutanın dönemindeki olayların ve o dönemden kalma eserlerin sergilendiği tarihi bir müzedir. Sanatın ve el emeğinin çok kıymetli olduğu Taşkent’in en zengin müzelerinden bir tanesi olan Uygulamalı Sanatlar Müzesi de görülmeye değerdir. Müstakillik Meydanı, Özbekistan’ın bağımsızlığına ithaf edilen yeşillikler içindeki meydandır ve mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Taşkent Televizyon Kulesi, muhteşem Taşkent manzarasını kuş bakışı izlemek izin ziyaret edilecek en ideal yerdir. Prens Romanov Sarayı, büyüleyici mimarisi ile görülmeye değer yapılardan birisidir. Ali Şir Nevai Edebiyat Müzesi, Özbek edebiyatının usta şairi adına açılmış, eşsiz eserlerin yer aldığı gezilemeye değer bir müzedir.

Zengin bir mutfağa sahip olan Özbek Mutfağında meyveler ve çay önemli bir yere sahiptir. Alışılanın dışında yemek sıralamasına sahip olan Taşkent mutfağında yemekler çay ile başlayıp çay ile sona ermektedir. İlk önce çayın ikram edildiği sofralarda çayın ardından geleneksel bir tatlı yenir, ardından ana yemek ikram edilir. Ana yemekten sonra da mantı ya da pilav yenir. Tüm bunların ardından genellikle meyve servisi yapılır. Son olarak da yine çay ikram edilir. Her ne kadar bizim alışık olduğumuz sıralamanın dışında olsa da Taşkent Mutfağı oldukça lezzetli yemeklere sahiptir.
 

Havalimanından Taşkent Merkezine Ulaşım

Taksi
Vostohny Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın en hızlı ve rahat seçeneği taksilerdir. Taksiler ile şehir merkezine ulaşım süreniz yaklaşık olarak 35 dakikadır.

Otobüs
Vostohny Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ekonomik bir seçenek olan otobüsleri de kullanabilirsiniz. Otobüslerle yaklaşık 45 dakika da şehir merkezine gelebilirsiniz. Otobüsler 7 gün 24 saat terminal binası önünde hizmet vermektedir.

Transfer Aracı
Vostohny Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için transfer araçları oldukça pratik bir seçenektir. Kalacağınız otelin sizin için sunduğu transfer aracı ile uçağınız indiği andan itibaren hazır olan araca binerek otelinize ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama
Araç kiralayarak da şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçlar ile hem ulaşımınızı kolaylaştırabilir hem de Taşkent seyahatinizi daha özgür hale getirebilirsiniz. Ayrıca isteğe bağlı olarak şoförlü veya şoförsüz olarak araç kiralamanız mümkündür.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Taşkent varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Taşkent uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı