Tahran Hakkında

Köklü bir tarihe sahip olan İran’ın başkenti olan Tahran,  yüzyıllar önce küçük bir şehir olarak kurulmuştur. Zaman içerisinde gelişen ve büyüyen şehir İran’ın en önemli şehri konumuna gelmiştir. Günümüzde İran’ın en büyük ve en önemli şehri olan Tahran, ülkeye başkentlik yapmaktadır. Şu anda İran İslam Cumhuriyeti’nin ekonomi, kültür ve sanayi merkezi olan şehir aynı zamanda ülkenin kalabalık yerleşkelerinden bir tanesidir. Bundan yüzyıllar önce küçük bir şehir olan Tahran’ın bu kadar kısa sürede büyümesinde ve gelişmesinde ülkenin petrol kaynaklarının oldukça büyük bir payı vardır. İran’da bulunan petrol kuyularının keşfedilmesiyle ülkenin ekonomisi hızla büyümüş Tahran ülkenin en zengin şehirlerinden biri haline gelmiştir. Karasal iklimin hakim olduğu Tahran’a kış mevsiminde gitmek çok uygun değildir. Gece ve gündüz sıcaklıkları arasında hissedilir bir fark vardır.  Mayıs ve eylül ayları arasında kalan aylar Tahran seyahatiniz için en uygun zamanlardır.

Tarih boyunca önemli ilim, kültür, ticaret şehri olan Tahran’ın yerleşke olarak seçilmesi Rey şehrinin tarihiyle bağlantılıdır. Rey şehrinin Büyük Selçuklu Devleti’ne başkentlik yaptığı dönemde Tahran büyük bir köydü . Şehrin tarihini değiştiren ve zaman içerisinde önem kazanmasına sebebiyet veren olay ise 13. yüzyılda gerçekleşmiştir. 1220 yılında Rey şehri Moğollar tarafından saldırıya uğramıştır. Bu saldırı sırasında büyük bir tahribata uğrayan Rey şehri sonunda Moğollar tarafından işgal edilmiştir. Bu istila ve tahribat sonucunda şehir yaşanmaz duruma gelmiş ve Rey halkının büyük bir çoğunluğu göç etmek zorunda kalmıştır. Adeta harabeye dönen Rey şehrinden göç eden halk, en yakın yerleşke olan Tahran’ı seçmiş ve buraya yerleşmeye başlamıştır. Aldığı göçler sayesinde kısa sürede hızlı bir nüfus artışı yaşayan Tahran , köy olmaktan çıkmış ve şehir haline gelmiştir. Rey halkının Tahran’a göç etmesiyle şehrin büyüme ve gelişme süreci başlamıştır. Rey şehrinden geriye kalan kalıntılar günümüzde Tahran’ın güney kesiminde yer almaktadır.

Tahran mutfağına gelince ise Fas ve İran mutfağının en güzel örneklerini bulmanız mümkündür. Şehirde çok sayıda geleneksel yemekler yapan restoran bulunmaktadır. Bunların yanı sıra uluslararası yemekler sunan restoranlar da bulabilirsiniz. Tahran mutfağında pirinç ve turşu en çok kullanılan tatlardır. Yemeklerin büyük çoğunluğu ise kuzu etinden yapılmaktadır.

Havalimanından Tahran Merkezine Ulaşım

Imam Khomeini Intl Havalimanı

Taksi
İmam Humeyni Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz araçlar arasında taksiler vardır. Taksiler ile şehir merkezine hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Havalimanında sizin için bekleyen Samand, Tvyvtakmry ve Volkswagen markalı taksilere binerek yolculuğunuzu başlatabilirsiniz. 

Metro
İmam Humeyni Havalimanı’nda yer altından binebileceğiniz metrolar ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Metro ile yolculuğunuz oldukça ekonomik olacaktır. Metrolar ile Hat 1 üzerinden güney bölgeye seyahat edebilirsiniz.

Otobüs
Havalimanı’ndan şehir merkezine olan ulaşımınızda tercih edebileceğiniz en ekonomik seçeneklerden birisi otobüslerdir. Otobüsler ile oldukça rahat ve cebinize uygun bir yolculuk yapmanız mümkündür. Havalimanından binebileceğiniz otobüsler, uçağınız indiği andan itibaren sizleri bekliyor olacak.

Mehrabah Intl Havalimanı

Taksi
Mehrabad Havalimanı’ndan şehir merkezine olan ulaşımınızda tercih edebileceğiniz taksiler oldukça hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşımınızı tamamlamaktadır. Havalimanında sizin için bekleyen son teknoloji ile donatılmış taksiler en ideal seçenekler arasındadır.

Metro
Ulaşımınızda tercih edebileceğiniz diğer bir seçenek ise Metro’dur. Metro ile oldukça uygun fiyata yolculuk yapmanız mümkündür. Mehrabad Havalimanı’nda yer altından binebileceğiniz metrolar ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Metrolar ile Hat 1 üzerinden güney bölgeye seyahat edebilirsiniz.

Otobüs
Diğer bir ulaşım seçeneği olan otobüsler de oldukça ekonomik bir seçenektir. Otobüsler otoban üzerinden oldukça konforlu bir şekilde şehir merkezine ulaşmaktadır. Havalimanından binebileceğiniz otobüsler, uçağınız indiği andan itibaren sizleri bekliyor olacak.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Tahran varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Tahran uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir