Sivas Havalimanı Hakkında

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye için yaptığı yatırımlar ve hayırseverliği ile bilinen Nuri Demirağ'dan almıştır. Kültürel zenginliği ve doğal güzelliği ile bilinen Sivas'ta 1957 yılında ilk askeri havalimanı olarak hizmete başladı. İç hat ve dış hat tek terminal binasına sahip havalimanı yurt içi yolcu uçuşlarına ilk olarak 1990 yılında yurt dışı uçuşları ise 2007 yılında başlamıştır. Yurt içinde en çok İstanbul Sivas uçuşlarının yapıldığı İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı 'na karşılıklı olarak uçuş sağlamaktadır. Engelsiz havalimanı unvanına sahip olan havalimanı, Sivas şehir merkezine yaklaşık 22 kilometre mesafede bulunuyor. Sivas Havalimanın, kendine has mimari özelliklere sahip terminal binasının yıllık yolcu kapasitesi ise 3 milyondur. Terminal binasında 5 gelen yolcu, 4 giden yolcu bölümünde olmak üzere 9 adet pasaport kontrol noktası bulunmaktadır.

Nuri Demirağ Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta bulunuyor. HAVAŞ, belediye otobüsü, taksi, ve özel aracınızla havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

HAVAŞ

Sivas Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için en iyi alternatiflerden biri de HAVAŞ servisleri. Uçakların iniş-kalkış saatlerine göre servislerin hareket saatleri düzenleniyor. Güzergâhları ise; Kümbet Halı Saha, 4 Eylül Stadyumu, Sabancı Lisesi Durağı, Özel Harekât Şube Müdürlüğü şeklinde.

Belediye Otobüsü

Havalimanı'ndan şehir merkezine Belediyenin ve Türk Hava Yolları'nın ortaklaşa tahsis ettiği servislerle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezine gitmenin en kolay yolu olan bu imkanı tercih edebilirsiniz.

Taksi

Sivas Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Şehri bilmiyorsanız, gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de tercih edebilirsiniz. Fakat biraz daha pahalı bir yolu seçmiş olursunuz. Havalimanı önünde her saat taksi bulabilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç kiralamak isterseniz havalimanında birçok ulusal veya uluslararası araç kiralama ofislerini veya şehir merkezindeki ofisleri değerlendirebilirsiniz. Avis, Budget, Central, Miray, Sixt gibi firmalar havalimanında yer alan bazı alternatif firmalar.

Şehir Merkezinden Nuri Demirağ Havalimanı'na Ulaşım

Sivas şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na ulaşım için; HAVAŞ, belediye otobüsleri ve uçak firmaları tarafından sağlanan servisler ile sağlanmaktadır. Şehir merkezinde bulunan taksilerle veya araç kiralama ofisinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

HAVAŞ

Şehir merkezinden Sivas Havalimanına HAVAŞ ile ulaşım sağlamak için kalkış noktası Kılıçoğlu Pastanesi arkasındandır. Güzergâhları ise; Kümbet Halı Saha, 4 Eylül Stadyumu, Sabancı Lisesi Durağı, Özel Harekât Şube Müdürlüğü şeklinde.

Belediye Otobüsü

Şehir Merkezinden Havalimanına Belediyenin ve Türk Hava Yolları'nın ortaklaşa tahsis ettiği servislerle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanına gitmenin en kolay yolu olan bu imkanı tercih edebilirsiniz.

Özel Araç

Şehir merkezinden havalimanına gitmek için D200 karayoluna çıkmanız ve buradan havalimanı işaretlerini takip etmeniz gerekiyor. Havalimanı bağlantı yolunu kullanarak ulaşımı sağlayabilirsiniz. Havalimanında 24 saat açık ve 356 araç kapasiteli otopark mevcut. Park ücretleri saatlik, günlük ve aylık olarak belirleniyor.

Havalimanı Bilgileri

Sivas Demirağ Havalimanı rakım olarak yüksek bir düzlüğe inşa edilmiştir. Bu nedenle hava şartları uygun olmadığında sık sık sefer iptali yaşanmaktadır.

Ayrıca havalimanı Türkiye’nin en uzun ikinci pistine sahiptir. Havalimanında yurt dışı uçuşları ise yapılmıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Sivas Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Sivas Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus, Nuri Demirağ Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

AnadoluJet, Türk Hava Yolları, Pegasus İstanbul şehirlerinden Nuri Demirağ Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Sivas Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Pzt16 ºC24 ºCPazartesi
Sal15 ºC27 ºCSalı
Çar14 ºC29 ºCÇarşamba
Per15 ºC30 ºCPerşembe
Cum15 ºC28 ºCCuma

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 1sa 45dk
  • İzmir 8sa 50dk
  • Ankara 10sa 20dk
  • Antalya 8sa 50dk
  • Trabzon 7sa 10dk
  • Adana 4sa 40dk
  • Diyarbakır 4sa 30dk
  • Bodrum 4 saat
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir