Sivas Hakkında

Sivas, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan 639 bin 400 nüfusa sahiptir. Tarihi ve coğrafi konumu itibariyle Türkiye'nin en önemli şehirlerindendir. Tarih boyunca önemli ulaşım yeri olma özelliği ile Havayolu, karayolu ve demiryolu ulaşımı açısındanda merkez durumundadır. Yaz aylarında nüfus 1 milyondan fazla olduğu görülmektedir bunun sebebi İstanbul'a en çok göç veren kentimizdir.

Ekonomi, kültürel, eğitim, tarım ve ticaret acısından önemlidir. Karasal iklime sahip Sivas yazları kurak ve sıcak, kışları kar yağışlı soğuk ve sert geçmektedir. Suşehri, Koyulhisar kuzeyde olması sebebiyle Karadeniz iklimi ve bolca yağış görülür. 

Tarih boyunca çok sayıda medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Asurlar, Büyük İskender ve Roma İmparatorluğu daha sonrasında Selçuklu Devleti, Danişmentliler Beyliği ve Eratna Beyliği yönetiminden sonra Osmanlı Döenimde iste sancak olarak görülmüştür. Cumhuriyet'inde başlangıç aşamalarından biri olarak 4 Eylül 191'da Milli Mücadele'nin ev sahipliğini Sivas Kongresi ile üstlenmiştir. 

Sivas Kongre Binası, Unesco DÜnya Kültür Mirası listesinde olan Divriği Ulu Cami, Gök Medrese, Kangal Balıklı kaplıcaları, Çifte Minareli Medrese ziyaretlerinizde görümeniz gereken yerlerin başında gelir. En ünlü yemeği Madımak'tır. Katmer ve Sivas köftesi'nin de tadına bakılması tavsiye edilir. 

Sivas Havalimanı ilçe merkezine 30 dakika civarı süren 21 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Ulaşım için taksi, yolcu servisleri ve toplu taşıma gibi alternatifler bulunmaktadır. Yurtiçi uçuşlar olarak her gün İstanbul, Antalya, İzmir seferleri yapılmaktadır. 
Sivas'a bağlı ilçeler; Akıncılar, Divriği, Altınyayla, Doğanşar, Gölova, Gemerek, Görün, İmralı, Hafik, Kangal, Merkez, Koyulhisar, Suşehri, Ulaş, Şarkışla, Zara, Yıldızeli. Plaka kodu 58'dir. 

Havalimanından Sivas Merkezine Ulaşım

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta bulunuyor. HAVAŞ, belediye otobüsü, taksi, ve özel aracınızla havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

HAVAŞ

Sivas Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için en iyi alternatiflerden biri de HAVAŞ servisleri. Uçakların iniş-kalkış saatlerine göre servislerin hareket saatleri düzenleniyor. Güzergâhları ise; Kümbet Halı Saha, 4 Eylül Stadyumu, Sabancı Lisesi Durağı, Özel Harekât Şube Müdürlüğü şeklinde.

Belediye Otobüsü

Havalimanı'ndan şehir merkezine Belediyenin ve Türk Hava Yolları'nın ortaklaşa tahsis ettiği servislerle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezine gitmenin en kolay yolu olan bu imkanı tercih edebilirsiniz.

Taksi

Sivas Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Şehri bilmiyorsanız, gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de tercih edebilirsiniz. Fakat biraz daha pahalı bir yolu seçmiş olursunuz. Havalimanı önünde her saat taksi bulabilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç kiralamak isterseniz havalimanında birçok ulusal veya uluslararası araç kiralama ofislerini veya şehir merkezindeki ofisleri değerlendirebilirsiniz. Avis, Budget, Central, Miray, Sixt gibi firmalar havalimanında yer alan bazı alternatif firmalar.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Sivas varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Sivas uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Sivas uçuşları Sivas Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Sivas 1 saat, Ankara-Sivas 1 saat 10 dakika, Antalya-Sivas 1 saat 10 dakika, Bodrum-Sivas 1 saat 40 dakika, Gaziantep-Sivas 1 saat, İstanbul-Sivas 1 saat 20 dakika, İzmir-Sivas 1 saat 40 dakika, Trabzon-Sivas 50 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet İstanbul, Antalya, Pegasus İstanbul şehirlerinden direkt Sivas uçuşları düzenliyor.

Sivas Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Çar15 ºC27 ºCÇarşamba
Per13 ºC26 ºCPerşembe
Cum13 ºC26 ºCCuma
Cmt12 ºC23 ºCCumartesi
Paz11 ºC22 ºCPazar

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 1sa 45dk
  • İzmir 20 saat
  • Ankara 10sa 10dk
  • Antalya 8sa 50dk
  • Trabzon 6sa 10dk
  • Adana 7sa 20dk
  • Diyarbakır 5sa 15dk
  • Bodrum 5sa 45dk

Sivas Hakkında Daha Fazla

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir