Şırnak Hakkında

Güneydoğu Anadolu bölgemizin 538.890 nüfuslu ilidir. Kendine has özellikleriyle görülmeye değer olan ilimiz seyahat için çok tercih edilmeyen bir şehirdir. Karasal iklim çok etki göstermektedir. Yazlar sıcak ve kurak Kışlar kar yağışlı geçmektedir.

Nuh Tufanından daha önceki zamanlarda yerleşim olduğu bilinir. Şırnak'ta Babil, Asur, Selçuklu, Abbasi, Osmanlı gibi medeniyetler hüküm sürmüştür.  Said Bey Kalesi, Babil Kalesi, Finik Kalesi, Cizre Kalesi ve Şah Kalesi bölgede bulunan kalelerdir. Ayrıca Nuh Peygamber Türbesi de Şırnak'ta yer almaktadır. Tarih ve inanç turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olan Şırnağı keşif listenize eklemeniz faydalı olacaktır.
Sirik, mumbar, suryaz, mahmılatık, kutlık, perde pilavı, gutilik, kipe, meyre, şımşıpe, sulu Serbidev, bırınzer ve hekeheşandi şehrin mutlaka tadılması gereken mükemmel lezzetleri arasında yer almaktadır.

Şırnak Havalimanın merkeze uzaklığı 18 Km mesafededir otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Şırnak-İstanbul, Şırnak-İzmir, Şırnak-Ankara arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak her gün yapılmaktadır.

Şırnağa bağlı ilçeler; Merkez, Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi, Uludere. Plaka kodu 76'dır.

Havalimanından Şırnak Merkezine Ulaşım

Şırnak Havalimanı, Şırnak ilinin Cizre İdil karayolu üzerinde bulunuyor ve şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. İç hat uçuş seferleri düzenlenen havalimanı sivil kategoride hizmet veriyor.

Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor, belediye otobüsü, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Şırnak Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Havalimanı terminal binası yakınında bulunan duraklardan kalkan otobüsler günün her saatinde akşam geç saatlere dek kullanabileceğiniz alternatif ulaşım araçlarındandır. Otobüsler taksi ve diğer seçeneklere göre daha ekonomik ve kısa sürede Şırnak merkezine ulaşımınızı sağlayacaktır.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Şırnak Havalimanı'ndan şehir merkezine taksi ile 15 dakikada ulaşım mümkün.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Şırnak varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Şırnak uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Şırnak uçuşları Şırnak Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Şırnak 1 saat 10 dakika, Ankara-Şırnak 1 saat 40 dakika, Antalya-Şırnak 1 saat 10 dakika, Bodrum-Şırnak 1 saat 30 dakika, Gaziantep-Şırnak 1 saat 20 dakika, İstanbul-Şırnak 1 saat 30 dakika, İzmir-Şırnak 1 saat 30 dakika, Trabzon-Şırnak 1 saat 20 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet Ankara şehirlerinden direkt Şırnak uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir