Sinop Havalimanı Hakkında

Sinop Havalimanı, Türkiye' nin en kuzeyindeki Sinop şehrinde yer alıyor. 1993 yılında açılan havalimanı şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta 15 dakika mesafede bulunuyor. Sivil kategorideki havalimanı her gecen yıl yolcu kapasitesini ve uçuşlarını arttırarak hizmet vermeye devam ediyor. 2001 yılında yeterli yolcu sayısının olmaması ve sefer sayılarının az olması nedeniyle hava trafiğine kapatılmıştır, 2008 yılında tekrar hizmet vermeye başladı. Havalimanı 150.000 yıllık yolcu kapasitesine sahiptir. İç hat ve dış hat terminalleri toplam 12.700 metre karelik alanda tek bina olarak hizmet veriyor. 2017 yılında yenileme çalışmalarının ardından 216 araçlık otopark, terminal içerisinde 1 adet CIP salonu be 1 adet VIP salon bulunuyor

Sinop Havalimanı yurt içi direkt uçuşlarını Türk Hava Yolları her gün İstanbul-Sinop arasında karşılıklı olarak tarifeli seferler gerçekleştirmektedir.

Sinop Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’nin en kuzeyindeki liman şehri Sinop, kıyı şeridi, doğal güzellikleri ve coğrafyası ile Karadeniz’de Ege havası yaşatıyor. Günümüzde koyları, müze haline getirilmiş meşhur cezaevi, Sinop Kalesi ve Türkiye’nin en önemli yatırımlarından olan nükleer santral inşaatıyla gündemde olan kentte bir de havalimanı bulunuyor.

Sinop’un havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede bulunuyor. Sivil kategorideki havalimanı her gecen yıl yolcu kapasitesini ve uçuşlarını arttırarak hizmet vermeye devam ediyor.

Sinop merkezine yakın bulunan Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Minibüs, yolcu servisi, araç kiralama ve taksi ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel araçlarınızla da karayolu üzerinden şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Sinop Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için havayolu şirketi yolcu servislerini tercih edebilirsiniz. Uçak iniş saatlerine göre havalimanı önünden kalkıyor. Türk Hava Yollarına ait yolcu servisleri havalimanından Sinop PTT önüne kadar gidebilirsiniz. Servisler Otogar ve Sinop Cezaevi önünden de geçmektedir.

Dolmuş

Sinop Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için en iyi alternatiflerden biri de dolmuşlardır. Havalimanından şehir merkezindeki cezaevi ve otogar gibi noktalarla ve uzak mesafede bulunan TOKİ konutlarından geçen dolmuşlar ile kent merkezine yarım saat gibi bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından taksiler sabit ücretle şehir merkezine ulaşım mümkün.

Araç Kiralama

Sinop Havalimanı içerisinde bir adet araç kiralama ofisi bulunuyor. Kiraladığınız araçla Bostancılı Köyü Yolu’na ardından da Fatih Caddesi’ne çıkmanız gerekiyor. Bu yolu takip ettiğinizde şehrin ortasından geçen ve en önemli caddesi olan Sakarya Caddesi’ne çıkarır.

Şehir Merkezinden Sinop Havalimanı'na Ulaşım

Türkiye’nin en kuzeyindeki liman şehri Sinop, kıyı şeridi, doğal güzellikleri ve coğrafyası ile Karadeniz’de Ege havası yaşatıyor. Günümüzde koyları, müze haline getirilmiş meşhur cezaevi, Sinop Kalesi ve Türkiye’nin en önemli yatırımlarından olan nükleer santral inşaatıyla gündemde olan kentte bir de havalimanı bulunuyor.

Sinop’un havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede bulunuyor. Sivil kategorideki havalimanı her gecen yıl yolcu kapasitesini ve uçuşlarını arttırarak hizmet vermeye devam ediyor.

Yolcu Servisleri

Şehir merkezinden Sinop Havalimanı'na ulaşım sağlamak için en iyi alternatiflerden biri de yolcu servisleri. Türk Hava Yolları’na hizmet veren yolcu servisleri. Sinop merkezde PTT önünden uçak seferlerine göre 90 dakika önce harekat ediyor yaklaşık 20 dakikada havalimanına ulaşım sağlamak mümkün. Servisler Sinop Otogar ve Sinop Cezaevi önünden de geçiyor.

Minibüs-Dolmuş

Sinop şehir merkezinden Havalimanı'na ulaşımı sağlamanın bir diğer alternatifi olan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Gece yarsından önce her saat içerisinde bulunan minibüsler havalimanı servislerine göre ulaşım süresi daha yavaş. Sık sık duraklardan yolcu alan minibüsler Sinop otogar,, Sinop Cezaevi ve TOKİ konutları güzergahlarından havalimanına gidebilirsiniz.

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Sinop merkezden yaklaşık 15 dakika süren taksilerle havalimanına hızlı şekilde ulaşım mümkün. Taksi şehir merkezinde 24 saat hizmet vermektedir.

Özel Araç

Şehir merkezinden 8 kilometre mesafede Bostanlı köyü sınırları içerisinde bulunan Havalimanı'na özel aracınızla hızlı ve kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Boztepe burun ve yarım adayı birbirine bağlayan Sakarya caddesi üzerinden Fatih caddesine çıktığınızda direkt olarak havalimanına gidebilirsiniz. Sinop Havalimanı'nda 216 araçlık otopark bulunuyor.

Havalimanı Bilgileri

Sinop Havalimanı, Türkiye'nin liman şehri Sinop şehrinde 1993 yılında açılan havalimanı şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta 15 dakika mesafede bulunuyor. yıllık yaklaşık 100 bin yolcu ağırıyor. Buna rağmen çok gelişmiş sosyal alanların yer almadığı havalimanında bir adet kafe ile bir adet restoran bulunuyor. Terminal içerisinde havayolu şirketlerinin ofisleri, otopark ve check-in bankoları yer alıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Sinop Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Sinop Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir