Sinop Hakkında

Sinop en dip kuzey bölgesinde yer almaktadır. Nüfusu yaklaşık olarak 219.516 olarak biliniyor. Karadeniz ve Ege havası yaşattığı söylenir, bunun sebebi ise kıyı şeridi ve coğrafyasıdır. Ülkemizin en önemli yatırımlarından olan nükleer santral inşaatıyla gündemdedir. Sinop'ta şehirleşmenin Pontus Krallığı döneminde gerçekleştiği edinen bilgiler arasındadır.

Sinop'ta keşif listesinin en başında gelecek olan Sinop Kalesi, MÖ 7. yüzyılda yapılmıştır. Sinop Kalesi'ne giriş 2018 yılında 6 TL olarak belirlenmiştir. 2013 yılında geçici olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Kale çeşitli önemli bakımlarla ayakta kalmayı başarmıştır. Kale'nin 25 metre yüksekliği oldukça gözleri üzerinde toplamaktadır. Müze kart sahibiyseniz Kale'yi senede 2 kez ziyaret etme imkanınız bulunmaktadır. Sinop kalesi denize ve kente hakim konumuyla oldukça ihtişamlı bir yapı sunuyor.

Sinop Arkeoloji Müzesi ve Türkiye'nin en eskisi olarak bilinen Sinop Cezaevi'ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Mükemmel Doğa harikasıyla göz kamaştıran Akgöl'e mutlaka uğramalısınız.

Sinop mutfağındaki en meşhur lezzeti, Sinop mantısıdır. Bilindik mantılardan farklı olan mantının yarısı cevizli ve yarısı yoğurtludur. Sırık ve kuyu kebabı en meşhur et yemekleridir. Karadeniz mutfağından alışageldiğimiz mısır ve hamsi de Sinop mutfağında önemli yer almaktadır. Kaygana, mısır çorbası, mıhlama, kaşık çıkartması gibi yemekleri bir de burada yiyebileceğiniz lezzetlere imza atıyor.

Sinop Havalimanın merkeze uzaklığı 7 Km mesafededir otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Sinop-İstanbul, Sinop-İzmir, Sinop-Antalya arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak her gün yapılmaktadır.

Sinop bağlı ilçeler; Merkez, Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gerze, Saraydüzü, Türkeli. Plaka kodu 57'dir.

Havalimanından Sinop Merkezine Ulaşım

Türkiye’nin en kuzeyindeki liman şehri Sinop, kıyı şeridi, doğal güzellikleri ve coğrafyası ile Karadeniz’de Ege havası yaşatıyor. Günümüzde koyları, müze haline getirilmiş meşhur cezaevi, Sinop Kalesi ve Türkiye’nin en önemli yatırımlarından olan nükleer santral inşaatıyla gündemde olan kentte bir de havalimanı bulunuyor.

Sinop’un havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede bulunuyor. Sivil kategorideki havalimanı her gecen yıl yolcu kapasitesini ve uçuşlarını arttırarak hizmet vermeye devam ediyor.

Sinop merkezine yakın bulunan Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Minibüs, yolcu servisi, araç kiralama ve taksi ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel araçlarınızla da karayolu üzerinden şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Sinop Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için havayolu şirketi yolcu servislerini tercih edebilirsiniz. Uçak iniş saatlerine göre havalimanı önünden kalkıyor. Türk Hava Yollarına ait yolcu servisleri havalimanından Sinop PTT önüne kadar gidebilirsiniz. Servisler Otogar ve Sinop Cezaevi önünden de geçmektedir.

Dolmuş

Sinop Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için en iyi alternatiflerden biri de dolmuşlardır. Havalimanından şehir merkezindeki cezaevi ve otogar gibi noktalarla ve uzak mesafede bulunan TOKİ konutlarından geçen dolmuşlar ile kent merkezine yarım saat gibi bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından taksiler sabit ücretle şehir merkezine ulaşım mümkün.

Araç Kiralama

Sinop Havalimanı içerisinde bir adet araç kiralama ofisi bulunuyor. Kiraladığınız araçla Bostancılı Köyü Yolu’na ardından da Fatih Caddesi’ne çıkmanız gerekiyor. Bu yolu takip ettiğinizde şehrin ortasından geçen ve en önemli caddesi olan Sakarya Caddesi’ne çıkarır.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Sinop varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Sinop uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Sinop uçuşları Sinop Havalimanı, Sinop Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Sinop 1 saat, Ankara-Sinop 1 saat 10 dakika, Antalya-Sinop 1 saat 20 dakika, Bodrum-Sinop 1 saat 10 dakika, Gaziantep-Sinop 40 dakika, İstanbul-Sinop 1 saat 50 dakika, İzmir-Sinop 1 saat 10 dakika, Trabzon-Sinop 1 saat 20 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden direkt Sinop uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı