Siirt Hakkında

Siirt Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Nüfusu yaklaşık 332.050 olarak bilinip, yerleşimi Milattan önce 3000 de başlamıştır. Siirt'te karasal iklim görülmektedir. Yazları çok sıcak Kışları ise çok soğuk geçmektedir.

Arap kültüründen izler taşıyıp, Doğunun en özel şehirlerinden biridir, buna rağmen turistik açıdan pek gelişmiş olduğu söylenememektedir.

Anadolu ile Mezopotamya’nın kesiştiği noktada bulunan Siirt’in geçmişi Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanıyor. Urartular, İskitler, Medler, Persler, Sasaniler, Artuklular, Akkoyunlular ve Osmanlı gibi önemli medeniyetleri ağırlamıştır.

Siirt sofra kültüründe de misafirlerini çok özel lezzetlerle buluşturuyor, Güneydoğudaki en güzel lezzetlerin olduğu Siirt'te yaz mevsiminde yenilen büryan önde gelen lezzetlerden. Odun ateşiyle birlikte derin bir kuyuda pişen kutu etinden yapılmış olan büryan dışında perde pilavı da şehirde çok sevilen tatlar arasında gelmektedir.

Siirt Havalimanın merkeze uzaklığı 18 Km mesafededir otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Siirt-İstanbul, Siirt-İzmir, Siirt-Ankara arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak her gün yapılmaktadır.

Siirt'e bağlı ilçeler; Merkez, Baykan, Eruh, Kurtalan, Pervari, Şirvan, Tillo. Plaka kodu 56'dır. 

Havalimanından Siirt Merkezine Ulaşım

Siirt merkezine uzak mesafede bulunmayan Siirt Havalimanı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havalimanından servis, ve taksi ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz; isterseniz de araç kiralama hizmeti seçeneğiyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Belediye Servisi

Siirt Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşım için belediye servislerini tercih edebilirsiniz. Siirt belediyesine ait bu servisler ile merkeze rahatlıkla ulaşmanız mümkündür.

Otobüs

Havalimanı’ndan merkeze 14 kilometrelik mesafe bulunmaktadır. En ekonomik olarak belediye otobüslerini kullanarak konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç Kiralama şirketleri olarak Acarsan, Hertz, Rental Cars, Sixt, National Car, Avis ofisleri Siirt Havalimanı içerisinde araç kiralamak istediğinizde hizmet sağlamaktadır. Aracınızı bu firmalardan kiralayarak şehre ulaşım sağlayabilirsiniz fakat trafik sorununu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Siirt varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Siirt uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Siirt uçuşları Siirt Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Siirt 1 saat 10 dakika, Ankara-Siirt 1 saat 40 dakika, Antalya-Siirt 1 saat 10 dakika, Bodrum-Siirt 1 saat 30 dakika, Gaziantep-Siirt 1 saat 20 dakika, İstanbul-Siirt 1 saat 20 dakika, İzmir-Siirt 1 saat 30 dakika, Trabzon-Siirt 1 saat 10 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet Ankara şehirlerinden direkt Siirt uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir