Hızlı Erişim

Semerkand Hakkında

Özbekistan’ın en güneyinde yer alan Semerkand, Zeravşan Vadisi’ndedir. Doğusunda Tacikistan, kuzeybatısında ve batısında Nevai, kuzeydoğusunda Cizzak ve güneyinde Kaşkaderya şehirleri yer alır. Semerkand, İpek yolu üzerinde bulunmasından dolayı tarih boyunca önemli bir şehir olmuştur. Semerkand’ın resmi dili Özbekçe’dir. Ülkede çok kişi Farsça’da konuşulmaktadır. Milattan önce Persliler tarafından kurulduğuna inanılan şehir tarih boyunca önemli bir geçit noktası olmuştur. Şehir ve çevresinde özellikle tarım, dokuma ve otomotiv gibi sektörler gelişmiştir. Şehirde çok sayıda müze, meydan ve tarihi yapı bulunmasının sebebi ise Semerkand'ın dünyanın en önemli kültür şehirlerinden biri olmasıdır. Semerkand'ta karasal iklim görülmektedir. Hava durumu yaz ve kış mevsimlerine göre değişmekle birlikte yazın 27-28 derece kışın ise 5-6 derece civarlarındadır. Şehri ziyaret etmek için en ideal zaman bahar aylarıdır.

Semerkand gezilecekler listenize mutlaka yazmanız gereken yerler ise; Sher-Dor Medresesi, Tilya-Kari Medresesi, Shakh-i Zinda Türbesi, Hazreti Hızır Camii, Davud Peygamber Türbesi, Zümrüt Hoca Camii, Kok Camii, Chorsu Antik Ticaret Merkezi, Abu Mansur Matridiy Türbesi, Rukhobod Türbesi, Aksaray Türbesi, Abdu Duran Hoca Türbesi, Namazgâh Camii, Kok Saray Kalıntıları gibi mükemmel vakitler geçirebileceğiniz yerlerdir.

Özbekistan mutfağına gelince ise, daha çok tahıl tarımı yapılan Özbekistan yemeklerinde ekmek ve eriştenin yeri çok özeldir. Ayrıca ülkede koyun bolluğu olması, yemeklerde koyun etinin vaz geçilmez olmasını sağlamıştır. Ülkenin en popüler yemeği bir tür pilav yemeği olan pirinç, et, havuç ve soğanla hazırlanan palov'dur. Shurpa ile et, kabak ve baharatlarla tandırda pişirilen samsa da özel bir yemektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Semerkand varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Semerkand uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı