Şanlıurfa Havalimanı Hakkında

Şanlıurfa Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 34 kilometre mesafede 12.000 m2'lik terminal binası ile hizmet vermektedir. Açıldığında Türkiye'deki en uzun piste sahip olan havalimanıydı. 8 uçaklık Apron kapasitesi olan havalimanı 17 Haziran 2007 tarihinde hizmete açılmıştır. Yapımı 10 yılda tamamlanmıştır. Türkiye'nin GAP bölgesinde bulunan havalimanı Diyarbakır Havalimanı'nda yükünü almaktadır. DHMI tarafından işletilen havalimanın önünde 500 araçlık otoparkta bulunmakta. Şanlıurfa GAP Havalimanına düzenlenen en popüler uçak seferleri, İstanbul Şanlıurfa uçuşları her gün başta Türk Hava Yolları ve Anadolu jet olmak üzere çok sayıda havayolu firmasının seferlerine ev sahipliği yapıyor. Hac için Suudi Arabistan uçuşlarının seferleri de yapılmaktadır.


 

Şanlıurfa Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şanlıurfa Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 34 kilometre uzaklıkta bulunuyor. HAVAŞ, taksi, ve özel aracınızla havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havaş

Havalimanı'ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleriyle ulaşmanız mümkün. Şehir merkezi uzak olduğu için taksi ulaşımına göre daha ekonomik bir alternatif olan HAVAŞ servisleri ile yaklaşık 45 dakika süren konforlu yolculuğun ardından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. HAVAŞ servisleri havalimanı çıkışında uçağın inişinden 25 dakika sonra kalkıyor ve Tevhide Hatun Lisesi, Karaköprü İsmar, Karaköprü BİM, Otogar Kavşağı, DSİ Durağı ve Avşaroğlu Petrol güzergahından geçiyor.

Taksi

Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir. Ancak trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha tasarruflu kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa sürede şehir merkezine gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanında terminal binasında Avis ve Baydili araç kiralama ofisleri bulunuyor. Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Şanlıurfa Havalimanı'na Ulaşım

Şanlıurfa şehir merkezine 34 kilometre mesafe bulunan 2007 yılından beri iç hat ve dış hat seferleriyle hizmet veren Şanlıurfa GAP Havalimanı, yıllık 1 milyon yolcu yoğunluğuna sahiptir. Sivil kategoride hizmet veren ve DHMI tarafından işletilen havalimanın önünde 500 araçlık açık otoparkta bulunmakta. HAVAŞ, taksi, ve özel aracınızla şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havaş

Şanlıurfa Havalimanı'ndan şehir merkezine HAVAŞ otobüsleri ile ulaşım sağlamanız mümkün. Şehir merkezinden havalimanı uzak olduğu içini taksi ulaşımına göre daha ekonomik bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz. Havaş otobüsleri uçak kalkış saatlerine göre düzenlenmiş olup uçak kalkış saatlerinden 2 saat öncesinde kalkış noktasından hareket etmektedir. Abide Ziyaettin Akbulut Parkı’ndan hareket eden Havaş otobüsleri ile yaklaşık 45 dakika süren konforlu yolculuğun ardından havalimanına ulaşabilirsiniz.

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanı terminal binasında araç kiralama firmalarının bulunmasının yanı sıra, şehir merkezindeki araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile havalimanına ulaşmanız mümkün. Baydili ve AVIS firmalarının ofislerinden kiralayabileceğiniz araçları, havalimanına ulaştıktan sonra, havalimanı binası içerisindeki ofislerine bırakabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Şanlıurfa Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Şanlıurfa Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus, Güney Anadolu Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus İstanbul, Ankara, İzmir şehirlerinden Güney Anadolu Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Şanlıurfa Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Çar30 ºC39 ºCÇarşamba
Per27 ºC38 ºCPerşembe
Cum24 ºC37 ºCCuma
Cmt25 ºC38 ºCCumartesi
Paz23 ºC36 ºCPazar

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 2sa 5dk
  • İzmir 10sa 20dk
  • Ankara 1sa 20dk
  • Antalya 9sa 5dk
  • Trabzon 11 saat
  • Adana 11sa 50dk
  • Diyarbakır 11sa 20dk
  • Bodrum 8sa 45dk
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir