Şanlıurfa Hakkında

Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Nüfusu yaklaşık olarak 2.118.542 kişiden oluşmaktadır. İsmi Kurtuluş Savaşı sonrası "şanlı" unvanı eklemesi yapılmıştır. Kentte karasal iklim görülmektedir, yazların kuru ve sıcak, kışlarınsa soğuk geçmesiyle bilinir. Ülkemizin en büyük yedinci şehri ve en kalabalık dokuzuncu şehri olup aynı zamanda çok önemli tarihi yerleri , etnik mimarileri ile ev sahipliği yapmaktadır.

Aynı zamanda şehre Peygamberler şehri denmesinin de sebebi, Hz Eyüp, Hz Yakup, Hz Musa, Hz İbrahim gibi birçok peygamberin hayatlarının bir bölümünde Urfa'da yaşam sürdürdüğü ve ziyaret ettiği bilinmesidir. Bölgede en çok turist görünen Balıklı Göl ise ismini İbrahim Peygamber'in atıldığı ateşin suya odunların da balığa dönüştüğü söylenmesidir. Mutlaka görülmesi gereken yer olarak tavsiye edilir.

Balıklı Göl'ün çevresinde bilinen Urfa Kalesi’ni de mutlaka gezilecek yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin. M.Ö. 9500 yıllarına ait bir yerleşim höyüğü üzerine kurulu olan Urfa Kalesi’nin yanı sıra bu bölgede çıkarılıp Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen 11.500 yıllık Balıklı Göl heykeli de turistlerin ilgi odağı içerisinde.

Şanlıurfa’nın en önemli turizm alanlarından biri de Kayıp Şehir ya da Saklı Cennet olarak da isimlendirilen Halfeti... Birecik Barajı yapımı esnasında Halfeti ilçesinin taş evleri, camileri ve diğer bölgeler de dahil olmak üzere %80’i sular altında kaldı. Halfeti, dünyada sadece 208 kentin dahil olduğu Cittaslow (Sakin Şehir) ön ismine sahip. 

Şanlıurfa’da mutlaka görmeniz gereken yapı ise Fırfırlı Cami. Oniki Havari Kilisesi olarak da kanıtlanan Fırfırlı Camii’nin 1956 yılında kiliseden camiye dönüştürüldüğü tahmin edilmektedir. Üç nefli bazilika planıyla kesme taştan sonuç alan cami, yarım sütunları ile de gözleri üzerinde topluyor.

Meşhur Harran Ovası ve Harran Evleri de şehrin merkezinden uzaklaşıp görülmesi gereken özel yerlerdir. Son olarak, zamanınız olursa mutlaka sıra gecesi etkinliğinde yer almayı unutmayın.

Şanlıurfa mutfağında ilk sırada elbette çiğ köfte ve Urfa kebabı geliyor. Ciğer kebabı, lahmacun veya haşhaş kebabının ön planda olduğu sofralarda unutulmaz lezzetlere şahit olacaksınız. Balıklı göl çevresinde yemek yiyebileceğiniz bir çok restoran bulabilirsiniz. 

Balcanlı kebap diye bilinen patlıcan kebabı da kent e özgü lezzetler arasında bulunuyor. İsminde olup içinde bulunmayan haşhaşıyla haşhaş kebabı, çeşitli baharatlar ve sebzelerin karışımından elde edilen bir harçla hazırlanıyor. 

Tatil bitiminden sonra dönerken ise yanınıza tarihi çarşılarda satışa sunulan baharatlar, pul biberi (isot), Urfa peyniri, nar pekmezi, meyan kökü ya da Urfa fıstığından alabilirsiniz.

Urfa Havalimanı’ndan şehir merkezine 35 dakika civarı süren 37 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmeniz için HAVAŞ, otobüs , taksi dahilinde pek çok alternatif kullanabilmeniz mümkün. İstanbul Şanlıurfa arasında her gün 4 sefer gerçekleştirilir. Ankara, İzmir ve İstanbul en çok karşılıklı olarak uçak seferleri yapılmaktadır.

Urfa'ya bağlı ilçeler: Akçakale, Birecik, Arguvan, Bozova, Ceylanpınar, Eyyübiye, Halfeti, Haliliye, Harran. Plaka kodu 63'tür.

Havalimanından Şanlıurfa Merkezine Ulaşım

Şanlıurfa Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 34 kilometre uzaklıkta bulunuyor. HAVAŞ, taksi, ve özel aracınızla havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havaş

Havalimanı'ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleriyle ulaşmanız mümkün. Şehir merkezi uzak olduğu için taksi ulaşımına göre daha ekonomik bir alternatif olan HAVAŞ servisleri ile yaklaşık 45 dakika süren konforlu yolculuğun ardından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. HAVAŞ servisleri havalimanı çıkışında uçağın inişinden 25 dakika sonra kalkıyor ve Tevhide Hatun Lisesi, Karaköprü İsmar, Karaköprü BİM, Otogar Kavşağı, DSİ Durağı ve Avşaroğlu Petrol güzergahından geçiyor.

Taksi

Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir. Ancak trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha tasarruflu kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa sürede şehir merkezine gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanında terminal binasında Avis ve Baydili araç kiralama ofisleri bulunuyor. Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Şanlıurfa varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Şanlıurfa uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Şanlıurfa uçuşları Güney Anadolu Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Şanlıurfa 1 saat, Ankara-Şanlıurfa 1 saat 10 dakika, Antalya-Şanlıurfa 1 saat 20 dakika, Bodrum-Şanlıurfa 1 saat 10 dakika, Gaziantep-Şanlıurfa 40 dakika, İstanbul-Şanlıurfa 1 saat 50 dakika, İzmir-Şanlıurfa 1 saat 10 dakika, Trabzon-Şanlıurfa 1 saat 20 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet Ankara, İstanbul, İzmir, Pegasus İstanbul şehirlerinden direkt Şanlıurfa uçuşları düzenliyor.

Şanlıurfa Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Çar30 ºC39 ºCÇarşamba
Per27 ºC38 ºCPerşembe
Cum24 ºC37 ºCCuma
Cmt25 ºC38 ºCCumartesi
Paz23 ºC36 ºCPazar

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 2sa 5dk
  • İzmir 10sa 20dk
  • Ankara 1sa 20dk
  • Antalya 9sa 5dk
  • Trabzon 11 saat
  • Adana 11sa 50dk
  • Diyarbakır 11sa 20dk
  • Bodrum 8sa 45dk

Şanlıurfa Hakkında Daha Fazla

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir