Samsun Çarşamba Havalimanı Hakkında

Samsun Havalimanı, Samsun'un Çarşamba ilçesinde bulunun 1998 tarihinde iç hat ve dış hat hava trafiğine açılmış uluslararası sivil kategorideki havalimanıdır. İç hatlar ve dış hatlar tek terminal binası olarak hizmet veriyor. Terminal binasının toplam 11.500 metrekare alana sahiptir. Kargo terminali ise 11.000 metrekare alanda Samsun Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı olarak Metro Şirketler Grubu tarafından işletilmektedir. Samsun Çarşamba Havalimanı şehir merkezine 25 kilometre mesafede bulunuyor. 1 milyondan fazla yolcu trafiğine sahip orta büyüklükteki havalimanı günümüzde iç ve dış hatlar uçuşuna devam ediyor. 18 adet check-in bankosu yer alıyor. Aynı zamanda 1 adet Türk Hava Yolları self check-in makinası da bulunuyor. Dış hatlar pasaport işlemleri için dış hatlar gidiş salonu girişinde 6 tane, geliş salonu girişinde 5 tane pasaport kontrol bankosu bulunmaktadır.

Çarşamba Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Samsun Çarşamba Havalimanı şehir merkezine 25 km mesafede yer alıyor. 1999 yılında hizmet vermeye başlayan havalimanı Samsun-Ordu Karadeniz karayolu üzerinde yer alıyor. Sivil kategoride ulusal ve uluslararası uçuşlar yapılıyor.

Havalimanı'ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri, belediye otobüsü, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havaş

Havaş servisleri Merkez Büyük Cami karşısı, AKM yanı ve Kültür Otoparkı’ndan kalkıp havalimanına gider. Yine Samsun’un Atakum ilçesinden de Havaş’ın servisleri kalkar.

Samsun Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için en iyi alternatiflerden biri de HAVAŞ servisleri. Servisler uçak kalkış saatlerine göre seferler düzenlenmektedir. HAVAŞ servisleri havalimanı çıkışında uçağın inişinden 25 dakika sonra kalkıyor. Atakum, Serra Otel ve Atatürk Kültür Merkezi, Bafra, Engiz, Taflan, Polis Okulu ve İncesu güzergahlarındaki noktalara ulaşım mümkün. Ayrıca HAVAŞ otobüsleri; Ünye, Fatsa, Kumbaşı, Ordu güzergahına hizmet vermektedir. Şehir merkezine yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Karayolunun 3 kilometre içerisinde bulunduğundan çıkış kapısının önünden geçen Samsun-Ordu toplu taşıma yapan araçlarla şehir merkezine gidebilirsiniz. Ayrıca, Samsun Büyükşehir Belediyesi otobüsleri günde iki sefer saat 12.00 ve 16.00 Çınarlık seferleri düzenlemektedir.

Taksi

Samsun Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehri bilmiyorsanız gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de değerlendirilebilecek bir seçenek.

Araç Kiralama

Samsun Havalimanı'nda ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis, Budget, Sixt, Hertz, Fox gibi firmaların kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Şehir Merkezinden Çarşamba Havalimanı'na Ulaşım

Samsun'un uluslararası hizmet veren orta büyüklükteki havalimanı, sivil kategoride bir havalimanı olup Çarşamba ilçesinde bulunuyor. 1998 yılı itibariyle sivil hava trafiğine açılan Samsun Çarşamba Havalimanı'na şehir merkezinden ulaşım sağlayan çeşitli alternatifler mevcut.

Şehrin merkezinden, HAVAŞ otobüsleri, belediye otobüsü, taksi, ve özel aracınızla ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

HAVAŞ

Samsun şehir merkezinden Havaş servisleri Merkez Büyük Cami karşısı, AKM yanı ve Kültür Otoparkı’ndan kalkıp havalimanına gider. Yine Samsun’un Atakum ilçesinden de Havaş’ın servisleri kalkar. Uçuşunuzdan 1 saat önce havalimanında olacak şekilde havaş servis saatlerini ayarlamanız gerekiyor.

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehir merkezindeki araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile Samsun Havalimanı'na gidebilirsiniz. Avis, Budget, Sixt, Hertz, Fox gibi firmaların merkez ofislerinden kiralayabileceğiniz araçları, Samsun Havalimanı'na ulaştıktan sonra, havalimanı binası içerisindeki ofislerine bırakabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Samsun Çarşamba Havalimanı 1999 yılında da yolcu seferlerine başlanmıştır. Şehir merkezine daha yakın olan ilk havaalanı pistlerinin küçüklüğü ve elverişsiz olması sebebiyle bazı kazalara neden olmuş, bunun üzerine Çarşamba’ya yeni bir havaalanı yapılmıştır. Havaalanının hem iç hat hem de dış hat terminalleri bulunur. Terminal alanı ise 11.500 metrekare ve Kargo terminali ise 11.000 metrekaredir. İç hatlar ve dış hatlar terminali giden yolcu salonlarında yolcu çıkışı için ise ikişer adet gate-kapı var. Bunlar haricinde içeride vakit geçirebileceğiniz çeşitli büfe ve kafeler de mevcut. Ayrıca dilerseniz, uçak saatinize kadar Samsun Çarşamba Havalimanı duty free’den alışveriş de yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Samsun Çarşamba Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Samsun Çarşamba Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, Pegasus, SunExpress, AnadoluJet, Çarşamba Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, Pegasus, AnadoluJet, SunExpress İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara şehirlerinden Çarşamba Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Samsun Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Pzt19 ºC23 ºCPazartesi
Sal19 ºC25 ºCSalı
Çar19 ºC25 ºCÇarşamba
Per20 ºC28 ºCPerşembe
Cum20 ºC27 ºCCuma

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 1sa 40dk
  • İzmir 8sa 20dk
  • Ankara 1 saat
  • Antalya 1sa 35dk
  • Trabzon 5sa 20dk
  • Adana 6sa 50dk
  • Diyarbakır 3sa 10dk
  • Bodrum 6 saat
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir