Sabiha Gökçen Havalimanı Hakkında

Sabiha Gökçen Havalimanı Türkiye'nin en kalabalık nüfusuna sahip mega kenti İstanbul'da bulunan iki havalimanından birisidir. 2003 yılında hizmete sunulan Anadolu Yakası'nda bulunan zarif mimarisi, modern görünümü ve kolay ulaşım imkanı ile Türkiye'nin en önemli hava trafiğine sahiptir. İsmini Türkiye'nin ve Dünya'nın ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen'den alıyor. Yıllık 35 milyon yolcu kapasitesinde hizmet veriyor. Toplam 200 bin metrekare alana sahiptir. 2017 yılında 31.385.841 yolcu, 219.656 uçak ve 50.868 ton kargo trafiğine ev sahipliği yapan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, ülkenin en işlek ikinci havalimanıdır. 2019 yılında Dünya'nın en iyi 29. havalimanı olarak seçilmiştir. Yurt içi ve yurt dışı uçak seferlerinin yapıldığı havalimanı ülkemizin ve İstanbul'un en büyük 2. havalimanı ünvanına sahip.

Sabiha Gökçen Havalimanı Uçak Bileti

Türk Hava Yolları(THY), Pegasus, Anadolujet, OnurAir, Sunexpress gibi çok kullanılan hava yolu şirketlerinin ve yurt dışı havayolu firmalarının Sabiha Gökçen uçak bileti sefer ve tarifelerini, kampanyalı, promosyonlu ve indirimli fiyatlarını biletkesfet.com üzerinden inceleyebilir, dakikalar içinde İstanbul için bulduğunuz en ucuz uçak biletini satın alabilirsiniz. 

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul Anadolu Yakası'nda Pendik ilçesinin Kurtköy semtinde bulunuyor. Pendik ilçe merkezine 13 kilometre, Kadıköy'e 40 kilometre, Taksim'e ise 55 kilometre mesafede. Ulaşım olarak TEM otoyoluna direkt bağlantı sağlayan Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul'un farklı yerlerine de ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından işletilen ulaşım aracı İETT otobüsleri, HAVABUS, taksi, transfer hizmetleri ve araç kiralama gibi alternatif seçenekler bulunuyor. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan şehir merkezine TEM otoyoluna bağlanıp özel aracınızla Anadolu Yakası'ndaki ilçelere veya TEM'den çıktıktan sonra köprülerden devam ederek Avrupa Yakası'ndaki ilçelere ulaşmanız mümkün.

Otobüs

Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası'nın bir çok merkezi noktasından Sabiha Gökçen Havalimanı'na İETT otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. En uygun fiyat seçeneği olan otobüslerle havalimanından şehir merkezine ulaşımınız mümkün. Otobüsle Pendik, Kurtköy, Ataşehir, Kadıköy, Bostancı, Üsküdar, Sultanbeyli ve 4. Levent gibi ilçelere ve semtlere direk ulaşım imkanı bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışı gelen yolcu katındaki kapıdan çıkıp yolun karşısına geçerek otobüs duraklarına ulaşabilirsiniz. 20 dakika aralıklarla hareket eden otobüsler trafik yoğunluğuna göre yolculuk süresi değişiyor. İstanbul kartınız varsa yükleme yapabileceğiniz yoksa da alabileceğiniz otomatlar otobüs duraklarında mevcut.

E10: Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kadıköy’e ulaşmak için E10 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. E10, haftanın her günü 24 saat boyunca 20 dakikada bir sefer düzenliyor. Kurtköy’ün içinden geçerek E5’e ulaşan otobüsle yolculuk yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor. Bilet bedeli olarak 2 tam bilet ücreti alınıyor.

E10: Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kadıköy’e ulaşmak için E10 numaralı hattaki otobüslere binebilirsiniz. Kurtköy’ün içinden geçerek E5’e ulaşan otobüsle yolculuk yaklaşık 1 saat 40 dakika sürüyor. Haftanın her günü 24 saat boyunca 20 dakikada bir sefer düzenliyor. Bilet ücreti olarak 2 tam bilet alınıyor.

E11: Kadıköy’e ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer otobüs ise haftanın her günü sabah 06.00 ile gece 01.00 arasında sefer düzenleyen E11. Bu otobüsü öne çıkaran özellik ekspres hat olması. E11, TEM otoyolunu kullanıyor ve otoyola girdikten sonra Yeni Sahra durağına kadar hiç durmuyor. Yolculuk yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor ancak çok sayıda durakta durmaması nedeniyle E11 daha çok tercih ediliyor. E11 için de 2 tam bilet ücreti kesiliyor.

E11: Kadıköy’e ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise E11 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Sabah 06.00 ile gece 01.00 arasında haftanın her günü sefer düzenliyor. TEM otoyolunu kullanan E11'in en önemli özelliği ekspres hat olması. Yolculuk yaklaşık 1 saat 20 dakika sürüyor ancak çok sayıda durakta durmaması nedeniyle E11 daha çok tercih ediliyor. E11 TEM otoyoluna girdikten sonra Yeni Sahra durağına kadar hiç durmuyor.  E11 için de 2 tam bilet ücreti kesiliyor.

E3: Sabiha Gökçen Havalimanından 4. Levent’e ulaşmak için E3 numaralı otobüse binebilirsiniz. Sabah 05.30’da başlayıp gece 01.00’e kadar seferleri devam ediyor. TEM Otoyoluna girdikten sonra sadece 3 durakta Ataşehir, Ümraniye ve Beykoz’da duruyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden Avrupa Yakası’na geçiyor. Bu yüzden de ekspres hat olarak kullanılıyor. Yolculuk trafik koşullarına bağlı olarak yaklaşık 2 saat sürüyor. 3 tam bilet ücreti kesiliyor.

122H: Havalimanından 4. Levent için bir diğer alternatif ise 122H otobüslerini kullanabilirsiniz. Sadece belirli saatlerde seferleri olan ve hafta içi günlerinde hizmet veriyor. Yolculuk trafik koşullarına bağlı olarak yaklaşık 2 saat 20 dakika sürüyor.  Bu otobüs Sultanbeyli, Sancaktepe ve Çekmeköy semtlerinden de geçtiği için bu ilçelere gitmek için saatlerini kontrol edip tercih edebilirsiniz. 122H için de 3 tam bilet ücreti kesiliyor.

E9: Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bostancı’ya gitmek için E9’u numaralı hattaki otobüsü tercih edebilirsiniz. E9, sahil yolu üzerinden sefer yapıyor. Sabah saat 06.00 ile 23.30 arasında hizmet sağlıyor. Yolculuk yaklaşık olarak 1 saat 10 dakika sürüyor. Bilet ücreti ise 2 tam bilet bedeli alınıyor.

16S: Havalimanı’ndan Metrobüs’e ulaşmak için Uzunçayır Metrobüs durağına sefer düzenleyen 16S otobüs duraklarında yer alan otobüse binebilirsiniz. Sabah 05.30’dan akşam 23.00 arası sefer düzenleyen 16S’nin hafta sonu seferleri daha erken saatlerde bitiyor ve sefer aralıkları azalıyor. Hafta sonu Cumartesi 20.30, Pazar ise 21.25’e kadar sefer düzenliyor. Pendik’in içinden Kartal’a geçip E5’e bağlanıyor. Hareme kadar devam eden 16S Uzunçayır Metrobüs durağına da uğruyor. Yolculuk yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. 16S için de 1 tam bilet ücreti kesiliyor.

132H: İstanbul’dan trenle başka bir şehre seyahat edecekseniz havalimanından Pendik’teki hızlı tren durağına 132H hattındaki otobüsü kullanarak ulaşabilirsiniz. Sabah 07.00’den akşam 22.00’ye kadar hizmet veriyor. 132H ile tren garına kolayca gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor ancak trafik yoğunluğuna göre bu durum değişiklik gösterebilir. Bilet ücreti olarak Tek bilet bedeli alınıyor.

Metro

Metro ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine henüz direkt olarak sefer bulunmuyor. Otobüs ile Tavşantepe – Kadıköy arası ulaşım sağlayan metro hattını kullanabilirsiniz. Taksi seçeneği ile de Pendik metro durağına ulaşabilirsiniz. 132H ile Pendik'e ulaşım sağlayan otobüs ile ya da Kartal Köprüsü'nden geçen 16S ile metroya ulaşabilirsiniz. Metrobüs için bu durakları kullanarak ve ya Ünalan metro durağına ya da Marmaray için Ayrılıkçeşme Durağında inebilirsiniz. Metro ile bu sayede farklı ilçe ve semtlere hızlı gelebilirsiniz.

Marmaray

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Halkalı ile Gebze arasında ulaşım sağlayan Marmaray hattı ile Anadolu ve Avrupa Yakası’ndaki birçok noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. Avrupa Yakasın'na geçmek için trafik sorunu yaşamadan Marmaray oldukça hızlı bir çözüm. Tavşantepe ile Kadıköy seferi düzenleyen metroya geçtikten sonra Marmaray hattına ulaşım sağlayabilirsiniz. Kadıköy yönüne hareket eden metroyu kullanarak Ayrılık Çeşmesi istasyonuna ulaşabilirsiniz. Kadıköy'den Marmaray'a aktarma yaparak sırasıyla Sirkeci, Yenikapı, Kazlıçeşme, Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece ve Halkalı ilçelerine gidebilirsiniz.

Yalova, Çınarcık, Bursa, Bandırma gibi Marmara Bölgesi'nin farklı noktalarına gitmek isterseniz, Yenikapı İDO feribot iskelesini kullanmanız gerekiyor.

HAVABUS

Anadolu Yakası’nda Kadıköy ve Yenisahra’ya Avrupa Yakası'nda ise Taksim'e Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan ulaşmak için HAVABUS otobüs servislerini tercih edebilirsiniz. Gelen yolcu katından çıktığınızda yolun tam karşında HAVABUS servislerini görebilirsiniz. İETT Otobüslerine göre ara duraklarda durmamasından dolayı daha hızlı ve konforlu olmasından dolayı çok sık tercih ediliyor. Sabah 06:30'dan gece 00:30'a kadar her yarım saatte seferler düzenleyen HAVABUS haftanın her günü hizmet vermektedir. Ücretleri kredi kartı ve İstanbul kartı ile yapılıyor. 0-6 yaşına kadar küçük çoçuklar için ücret alınmıyor.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine en hızlı ve rahat ulaşmak için tercih edebileceğiniz araç taksi. Yurt içi ve yurt dışı gelen yolcu katından çıktığınızda sarı turkuaz ve lüks sınıftaki siyah taksileri görebilirsiniz. Bayram tatili ve özel günlerde taksi bulmak biraz zorlaşıyor. 3 farklı seçenekteki taksi tiplerinin ücret tarifeleri değişiklik gösteriyor ancak gece gündüz tarifesi uygulanmamaktadır.

İstanbul'daki trafik ve yol durumuna göre de taksi seçeneği belirleyici faktörler haline geliyor. Sabah trafiğine denk gelecek saatlerde veya iş çıkışı yoğunluğundaki saatlerde uzak mesafe için yolculuk yapacaksanız taksi tercihi doğru olmayabilir. Yoğunluğun olduğu saatlerde kısa mesafeler için kullanmayı tercih etmeniz doğru olabilir. Uzak mesafe için otobüs, metro ve HAVABUS alternatiflerinden seçim yapmak daha iyi olur.  

Araç Kiralama

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşım için araç kiralama seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Dünyanın birçok yerinde hizmet veren uluslararası kurumsal araç kiralama ofislerine gelen yolcu katından ulaşabilirsiniz. 

Şehir Merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na Ulaşım

TEM otoyolundan kolayca Sabiha Gökçen Havalimanı’na özel aracınızla gelebilirsiniz. TEM otoyolunda Sabiha Gökçen Havalimanı’na ait bir çıkış tabelası ve otoyolu terk ettikten sonra yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.

Belediye otobüsleri, HAVABUS ile havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Katlı ve açık otoparklarında mevcut olduğu havalimanında alternatif olarak havalimanı çevresinde bulunan özel otopark firmaları havalimanı da tercih edebilirsiniz. Özel otopark müşterilerine servis imkanı sunuyor.

Havabüs

Sabiha Gökçen Havalimanı'na şehir merkezinden ulaşım için Avrupa Yakası'nda Taksi, Anadolu Yakası'nda Kadıköy ve Yenisahra'dan sefer düzenleyen HAVABUS servislerini kullanabilirsiniz. Yolcularını doğrudan havalimanına ulaştıran ve kısa aralıklarla sefer düzenleyen  HAVABUS servisleri belediye otobüslerine göre daha hızlı ve konforlu yolculuk için alternatif ulaşım aracı. Ücretleri kredi kartı ve İstanbul kartı ile yapılıyor. 0-6 yaşına kadar küçük çoçuklar için ücret alınmıyor.

Marmaray

Avrupa Yakası'ndan Havalimanı'na gelenler için özellikle hızlı bir seçenek Marmaray. Yenikapı'dan Ayrılık Çeşmesi'ne ulaşıp ile Kadıköy-Kartal metrosuna aktarma yaparak Kartal'a gelebilirsiniz. Kartal'dan belediye otobüslerini ve taksileri kullanarak Sabiha Gökçen Havalimanı'na geçebilirsiniz.

Otobüs

Şehir merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na ulaşım için en çok tercih edilen araçlardan bir tanesi de Belediye otobüsleri.

Kadıköy yönüne E10 ve E11, Bostancı yönüne E9, 4. Levent için E3, Altunizade ve Ümraniye E18, Uzunçayır Metrobüs yönüne 16S, Cevizli Kartal Metro yönüne KM22, Pendik için KM20 ve 132H numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metro

Sabiha Gökçen Havalimanına ulaşım için Anadolu Yakası’nda Kadıköy’den hareket eden ve Kozyatağı, Bostancı, Küçükyalı, Maltepe gibi birçok istasyondan geçen metro ile Kartal istasyonunda inerek buradan geçen ve havalimanına giden otobüslere binebilir veya taksileri kullanabilirsiniz.

Taksi

İstanbul Avrupa Yakası'nda bulunan İstanbul Havalimanı'nda olduğu gibi Sabiha Gökçen Havalimanı'na da şehir merkezinden ulaşım için taksiyi tercih edebilirsiniz. Taksi en hızlı ve rahat ulaşım aracı olarak görünse de İstanbul trafik yoğunluğu özelliklede iş çıkış saatlerinde tercih edilmesi doğru karar olmayabilir. Uçuşunuz gün içinde erken saatlerde veya gece geç saatlerde değilse yola erken çıkmanız karşılaşabileceğiniz olası sürprizlere karşı hazırlıksız olmanızı engelleyerek havalimanına daha rahat gelmenizi sağlayacaktır.

Havalimanı Bilgileri

Havalimanında giden yolcu holünde; Center Point, Simit Sarayı, Mc Donald’s, İstanbul Cafe, Drive Inn Cafe, B Popeyes, Sbarro, Kahve Dünyası, Usta Dönerci ve Starbucks bulunuyor. Dış hatlar pasaport kontrol sonrasında; Trattoria Milano, Kahve Dünyası, Usta Dönerci, Secco Kafe, Burger King, Sbarro, Heroes Sports Bar, Mc Donald’s,  Grab&Fly ve Gate Cafe bulunmakta. İç hatlar bilet kontrolü sonrasında; Kahve Dünyası, Burger King, Mc Donald’s, Center Point, Turkish Kitchen, Kıvanç Gökçe Büfe, Grab&Fly, Simit&Çay ile Coca Cola Gate Cafe bulunuyor.

Havalimanı'nda gelen yolcu katında; Karafırın, Kahve Dünyası ve Burger King var. Otoparkta ise Fly Cafe yer alıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda LGM CIP Lounge, Wings Lounge, Lounge İstanbul Dış Hatlar ve Turkish Airlines Lounge gibi yolcu bekleme salonları daha rahat ve konforlu zaman geçirmek isteyen yolcuların hizmetine sunuluyor. Alışveriş için Setur mağazaları ve duty free'de zengin ürün alternatifleri de sizi bekliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Sabiha Gökçen Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Sabiha Gökçen Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

AnadoluJet, Pegasus, Azerbaijan Airlines, Türk Hava Yolları, Air Astana, BUTA AIRWAYS, Qatar Airways, Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Pegasus, AnadoluJet Antalya, İzmir, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Ankara, Gaziantep, Bodrum, Hatay, Kars, Van, Batman, Malatya, Kayseri, Dalaman, Erzurum, Şanlıurfa, Elazığ, Samsun, Mardin, Muş, Denizli, Sivas, Erzincan, Nevşehir, Tokat, Konya, Balıkesir Edremit, Adıyaman, Gazipaşa, Ağrı, Bingöl şehirlerinden Sabiha Gökçen Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı