Roma Hakkında

Roma, İtalya yarımadasının ortasında yedi tepe üzerinde kurulmuştur. İtalya'nın başkenti olan Roma tarihsel olarak büyük öneme sahiptir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında bulunmaktadır ve Lazio bölgesinin başkentidir. Vatikan’ın da burada bulunmasından dolayı iki devletin başkenti de denilmektedir. Roma İmparatorluğu zamanında dünyanın en büyük şehri olarak gösterilen şehir dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisidir.

Roma'nın bu kadar ünlenmesinin sebepleri şehrin doğal güzelliğinin yanı sıra çok sayıda eski Roma eserinin günümüzde de görülebilmesi, anıtların fazla oluşu, Rönesans, Barok çağlarından kalan yapılar ve özellikle Katolik Kilisesi’nin merkezi Vatikan’ın burada oluşudur. Romantizmin şehri olarak tanıdığımız Roma’nın tersten yazılışı ‘Amor’, anlamı aşktır. Bu nedenle ‘Adında aşk saklı' şehir olarak bilinmektedir. Roma’nın iklimi, Batı Akdeniz Bölgesi iklimi gibi olduğundan yazlar sıcak, kurak, kışlar yağışlı geçmektedir. Genel olarak ılıman bir iklime sahip olması her mevsimde turistlerin ziyaret etmesine imkan tanımaktadır.

Binlerce yıllık tarihi ile İtalya’nın başkenti Roma gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Tarihin en köklü ve güçlü medeniyetlerinden birinin kurulduğu Roma dünyanın en fazla ziyaretçi ağırlayan şehirlerinin başında geliyor. Yaklaşık 3.000 yıllık tarihi birikimi, sanat ve mimari dolu sokakları, lokal renkleri ile Roma, tarih, kültür, sanat ve mimariyi mükemmel bir uyum ile harmanlıyor. Adeta bir açık hava müzesi gibi olan Roma tatiliniz unutulmaz bir anı olacaktır. Akdeniz mutfağına benzer lezzetler bulacağınız Roma’da yeme içme konusunda zorluk yaşamazsınız. Hemen hemen her sokakta pizzacılar bulunmaktadır. Makarna da oldukça popülerdir.
 

Havalimanından Roma Merkezine Ulaşım

Otobüs
Şehir merkezine ulaşmak için bir çok seçenek bulunmaktadır. Seçenekler arasında en ekonomik seçeneklerden birisi olan otobüsler ile oldukça rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Havalimanından kalkan ve Roma’da farklı noktalara giden birçok otobüs hattı bulunmaktadır. Otobüsle yolculuk trafiğe göre değişse de yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Havalimanının 2. Terminali önünden binebileceğiniz COTRAL otobüsleri sırasıyla “Cinquecento Meydanı”, “Roma Tiburtina İstasyonu”, “Cornelia İstasyonu” ve “Eur Maglliana İstasyonu'na kadar gitmektedir. Son iki durağın da metro hatlarının geçti duraklar olduğunu bilmenizde fayda vardır. Buradan dilerseniz metroya binerek yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Havalimanı Servisleri
Şehir merkezine ulaşım için oldukça pratik bir seçenek olan havalimanı servislerini kullanabilirsiniz. Roma’nın en bilinen ve şehir merkezindeki Termini Tren İstasyonu’na gidebileceğiniz birden fazla havalimanı servisi seçeneğiniz mevcuttur. Termini Tren İstasyonu’na bu servislerle geldikten sonra İtalya’nın farklı şehirlerine gitmek için trenlere binebilirsiniz. Yada şehir içi metroya geçebilirsiniz. Şehir içi çalışan otobüslere de bu ana duraktan ulaşılmaktadır.

Tren
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için tren seçeneğini de kullanabilirsiniz. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın en hızlı yolu “Leonardo Express” trenleridir.. Bu trenlerle yaklaşık 25 dakikada arada herhangi bir durakta yolcu indirmeden Termini İstasyonu’na kadar gidip oradan istediğiniz yere metro, otobüs ya da diğer tren hatlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren fiyatlarının otobüs fiyatlarına göre daha yüksek olduğunu unutmayınız Tren biletlerini havalimanındaki self-servis makinelerinden veya online olarak almanız mümkündür. İtalya’da trenlere binerken bilet göstermenize gerek yok ama kontrol eden görevliler bulunmaktadır. Bu görevliler biletinizi sorduğunuzda e ceza alabilirsiniz. Bu sebeple yolculuğunuz boyunca biletinizi muhafaza etmeniz de fayda var. Leonardo Express trenleri haftanın her günü 06:30 ile 23:59 arasında hizmet vermektedir. Trenler normal saatlerde 30 dakikada bir yoğun zamanlarda ise 15 dakikada bir hareket etmektedir. Ayrıca havalimanı’ndan günde iki kez hareket eden hızlı trenlerle (Frecciargento) Roma, Bologna, Floransa, Padua ve Venedik gibi İtalya’nın diğer şehirlerine başka doğrudan ulaşmanız mümkündür.

Taksi
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek taksidir. Taksiler Havalimanı’nın tüm terminal çıkışlarında sizleri beklemektedir. Beyaz renkte ve üstünde taksi tabelası olan araçlar resmi taksilerdir. Bunların dışında korsan çalışan taksiler de bulunmaktadır. Havalimanı taksileri şehir merkezine ya da belli başlı tren ve metro istasyonlarına sabit ücret ile gitmektedir. Taksimetre açmaktansa bu fiyatlar daha hesaplıdır. Taksilerin maksimum dört kişi alabildiğini unutmayınız.

Araç Kiralama
Araç kiralamak havalimanından şehir merkezine olan ulaşımınızı kolaylaştırır ve bu mükemmel şehri daha keyifli bir şekilde keşfetmenize yol açar. Roma Havalimanı’ndan geliş terminalinde bulunan araç kiralama ofislerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Havalimanı’nda bulunan araç kiralama ofislerinden bazıları; Avis-Budget, Europcar, Hertz, Auto Europa, Locauto Rent, Maggiore, Sixt ve RENT4U şeklindedir. Sadece Roma şehir merkezinde gezecekseniz birçok yere yürüyerek gidebileceğiniz için araç kiralamanız şart değildir. Şehirdeki metro ve otobüsler size oldukça yardımcı olacaktır.. Ayrıca Roma’nın birçok diğer şehrine hızlı trenlerle ulaşmak daha hızlı ve rahattır. Elbette çevre gezintisi yapacaksanız araç kiralamak oldukça keyiflidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Roma varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Roma uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Roma uçuşları State Havalimanı, Griffiss Afb Havalimanı, Richard B Russell Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir