Podgorica Hakkında

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Podgorica Karadağ ülkesinin tam ortasında yer almaktadır. 1946-1992 arasında Yugoslavya’nın hakimiyeti altında komünist bir ülke olan Karadağ, bu tarihten önce uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalmıştır. Şehri ortasından geçen Morača ve Ribnica nehirleri şehrin tabi güzelliğini perçinlemektedir. Şehir kuzeydeki kış turizmi merkezlerine ve güneydeki Adriyatik sahiline eşit uzaklıktadır. Podgorica için Osmanlı döneminde “Böğürtlen” ve Arnavutçadan alınan “Burguriçe” isimleri, Yugoslavya döneminde ise “Titograd” ismi kullanılmıştır. bir kültür mozaiği şeklinde örülmüş mimarisiyle görenleri büyülemektedir. Podgorica tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Saat kulesi, Milenyum Köprüsü, Ribnica Kalesi, Nikola heykeli, Vladimir Vysockij heykeli, plajlar, Osmanagic camii, Doganjska Camii, Galerija Centar bulunmaktadır.

Podgorica mutfağı Osmanlı, İtalyan ve Sırp mutfaklarının etkisinde gelişmiştir. Osmanlı mutfağının etkisi hem tatlarda hem de isimlerde görülür. Köfte, sarma, musakka, pilav, börek, kebap ve çorba gibi aynı isimde yemekler bulunmaktadır. Ayrıca yakından tanımış olduğunuz Baklava ve Tulumba tatlısı gibi lezzetlere Podgorica’da rastlamanız mümkündür. Ayrıca Slobode Caddesinde birçok yöresel lezzetleri bir arada bulabileceğiniz restoranlar bulunmaktadır.

Havalimanından Podgorica Merkezine Ulaşım

Taksi
Taksi seçeneğini kullanarak şehir merkezine yolculuk yapmak isterseniz oldukça hızlı ve rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiler Podgorica Havalimanı’ndaki yolcu terminal binasının önünde sizleri beklemektedir. Ulaşım seçenekleri arasındaki en hızlı araç olan taksiler sayesinde, yaklaşık 15 dakikada şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Taksiler gidilen kilometreye göre ücret yazmaktadır.


Otobüs
Podgorica Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için kullanacağınız otobüsler oldukça ekonomik bir ulaşım seçeneğidir. Podgorica Havalimanı’ndaki terminal binasının arkasında bulunan otobüsleri kullanarak şehir merkezine seyahat edebilirsiniz. Çocukların ve engellilerin binebilmesi için özel dizayn edilmiş bu otobüslerden L-20 otobüsü, Podgorica Havalimanı’ndan son durak olan Capitol Podgorica’ya kadar gitmenize yardımcı olmaktadır. Otobüsler sabah 07:00 ve akşam 21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Transfer Aracı
Şehir merkezine ulaşım için oldukça pratik bir seçenek olan Transfer araçları, anlaştığınız otelin sizin için hazırladığı araçlar olup sizi havalimanında beklemektedir. Sizin için hazırlanan bu araca binerek otelinize oldukça konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Otelinizin ücretli ya da ücretsiz bu hizmeti verip vermediğini otelinizin internet sitesinden veya arayarak öğrenmeniz mümkündür.

Araç Kiralama
Podgorica Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için araç kiralama seçeneğine de başvurabilirsiniz. Araç kiralayarak ulaşımınızı oldukça kolaylaştırır, şehir gezintinizi daha özgür hale getirebilirsiniz. Havalimanındaki çok sayıdaki araç kiralama firmasından, dilediğiniz aracı kiralayarak yolculuğa başlayabilirsiniz. Havalimanında bulunan araç kiralama firmalarından bazıları; Europcar, Renault, Budget, Meridian, Avis, Sixt, Rokspeed ve Ideal olarak sayılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Podgorica varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Podgorica uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Podgorica uçuşları Podgorica Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir