Pekin Hakkında

Pekin veya orjinal adıyla Beijing, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Şanghay'dan sonra ülkenin en kalabalık şehridir ve aynı zamanda 25 milyona yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık üçüncü şehridir. Pekin kelimesi Doğu Asya dillerinde "kuzey başkenti" olarak bilinmektedir. Şehir yüzyıllar boyunca tarihin en eski devletinden biri olan Çin'in başkenti olmuştur ve bu sayede dünyanın en eski başkentleri arasında sayılmaktadır. Ülkenin siyasi başkenti olan Pekin aynı zamanda kültür, eğitim ve turizm başkentidir. Şehirde bulunan 91 üniversite Pekin'in eğitim düzeyinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Bu üniversitelerden bazıları Çin'in ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sayılmaktadır. Buna bağlı olarak Çin Devleti'nin inovasyon üzerine yaptığı yatırımların önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Öte yandan 2008 Yaz Olimpiyatları da Pekin'de düzenlenmiştir. Pekin’de karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazın çok yağışlı kışın ise oldukça soğuk geçmektedir. Pekin’i ziyaret etmek için en ideal zaman Eylül, Ekim ve Mayıs aylarıdır.

Pekin, UNESCO  tarafından koruma altına alınmış Yazlık Saray, Tiananmen Kapısı ve Cennet Tapınağı gibi bir çok yapısı Çin Seddi'nin en güzel  bölümü,  modern ve doğal alanları ile gezinizi taçlandırmanıza sebep olabilecek pek çok yeri içinde barındırıyor.

Pekin mutfağına gelince ise renk, şekil, koku, tat, beslenme değeri ve duyu olarak altı temel ögeyi esas alan Çin mutfağının ana besin maddesini pirinç oluşturmaktadır. Kırmızı et, balık, tavuk, yumurta  ve sebzeler de yoğun olarak tüketilmektedir. Baharat ve soslar da Çin mutfağının vazgeçilmez unsurlarıdır. Pekin’in en popüler yemeği ise ördek kızartmasıdır.
 

Havalimanından Pekin Merkezine Ulaşım

Capital Apt Havalimanı

Taksi
Capital Havalimanı’ndan şehir merkezine olan ulaşımınızda taksi seçeneğini kullanarak hızlı ve rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Havalimanındaki üç terminal binasında da taksiler sizi beklemektedir. Trafik yoğunluğuna  göre şehir merkezine ulaşımınızın yaklaşık 40 dakika sürmektedir.

Otobüs
Capital Havalimanı’ndan şehir merkezine kullanabileceğiniz diğer seçenekler arasında otobüsler bulunmaktadır. 2 ve 3 numaralı terminal binası önünden bu otobüslere ulaşabilirsiniz. Toplam 8 farklı hat üzerinden giden otobüslere binmeden önce, gideceğiniz yere göre hangisine binmeniz gerektiğini öğrenmeyi unutmayınız.

Tren
Havalimanı’ndan şehir merkezine çok daha kısa bir sürede gitmek için trenlere binebilirsiniz. Havalimanındaki 2 ve 3 numaralı terminal binalarından binebileceğiniz trenler ile şehir merkezine yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Ekspres çalışan bu trenler, haftanın her günü sabah 6 ile akşam 11 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Metro
Hızlı ulaşım araçlarından bir diğeri olan metrolar da oldukça hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşmaktadır. Havalimanındaki terminal binalarından binebileceğiniz metro ile şehir merkezine gitmek için metro hatları arasında aktarma yapmanız gerekebilir. Metrolara binmeden önce gideceğiniz yere göre nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenmenizde fayda vardır.

Transfer Araçları
Havalimanı’nın hizmetinize sunduğu transfer araçları ile de şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Capital Havalimanı ile Fangzhuang, Xidan ve Pekin Tren İstasyonu arasında gidip gelen bu transfer otobüslerine havalimanındaki tüm terminal binalarından ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz yere göre hangi araca binmeniz gerektiğini öğrenmeyi unutmayınız.

Nanyuan Apt Havalimanı

Taksi
Nanyuan Havalimanı’ndan şehir merkezine olan ulaşımınızda oldukça rahat ve hızlı bir seçenek olan taksileri kullanabilirsiniz. Fakat diğer seçeneklere göre biraz daha pahalı olan taksiler hızlı ve güvenilir olması sebebiyle ideal bir seçenektir.

Otobüs
Havalimanı’ndan şehir merkezine ekonomik bir ulaşım seçeneği olan otobüsleri de kullanabilirsiniz. Havalimanı’ndaki Xinhua Lu Nankou adı ile bilinen otobüs durağından binebileceğiniz otobüsler ile hem ekonomik hem rahat bir yolculuk yapmanız mümkündür. Otobüsler sabah 5 ile akşam 10 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Transfer Aracı
Nanyuan Havalimanı’nın düzenlediği transfer araçlarını kullanarak şehrin bir çok bölgesine ulaşım sağlayabilirsiniz. İki ayrı otobüs ve iki ayrı güzergah şeklinde hizmet veren otobüslerden biri 6:00 – 15:30 saatleri arasında, diğeri ise 11:15 – 24:00 saatleri arasında çalışıyor. Transfer araçları ile ulaşımınız en uzak noktaya 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Araç Kiralama
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın bir diğer yolu ise araç kiralamaktır. Araç kiralayarak hem şehir merkezine olan ulaşımınızı kolaylaştırabilir hem de şehir gezintinizi daha özgür bir hale getirebilirsiniz. Araç kiralarken şoförlü veya şoförsüz olarak da tercih yapabilmeniz mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Pekin varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Pekin uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir