Orlando Hakkında

ABD’nin Florida Eyaleti’nde yer alan Orlando, 1855 yılında resmi şehir haline gelmiştir. Dünyaca ünlü tema parkları, tesisleri, mütevazi insanları ve keyifli yaşamı sayesinde en üst seviyede hizmet sunmaktadır. Simgesi Eola Gölüdür. Aynı zamanda Güzel Şehir olarak da isimlendirilmektedir. Metropolik Orlando yaklaşık 3 milyon nüfusa sahiptir. Amerika’ya yapılan ziyaretlerin vazgeçilmez durağı haline gelmiştir. Orlando’da tropikal iklim görülmektedir. Yaz ayları sıcaklık derecesi 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Ekim’den Mayıs’a kadar ise daha ılıman geçmektedir. Şehir de mevsimleri sadece sonbahar ve yaz olarak değerlendirmek mümkündür.

Orlando deyince akla ilk olarak Universal Studios, Disney World ve Sea World gibi dünyanın en başarılı tema parkları gelse de, aslında Orlando’da gezilecek yerler çok daha fazla ve çeşitlidir. Yılda 58 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Orlando, dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasındadır. Orlando yüksek gökdelenlerin ve teknoloji şehri olarak da bilinmektedir. Orlando’nun golf tesisleri açısından da oldukça iddialı olduğunu aklınızda bulundurun. Tiger Woods’a bile ev sahipliği yapmış olan bu yeşil manzaralar, Orlando’nun en güzel yerlerindendir. Tüm gününüzü güzelleştirecek olan, Florida’nın en büyük gül bahçesi, Amerika’nın en önemli çiçek bahçelerinden biri olan Harry P. Leu Gardens ferahlamanız için tek adres.

Orlando mutfağında asla yemek sorunu yaşamazsınız. Amerikan mutfağının yanı sıra Latin, Avrupa ve Asya mutfağından lezzetler görmeniz mümkündür. Ayrıca Anatolia Orlando isimli mekanda Türk yemekleri yiyebilirsiniz. Orlando’da birbirinden güzel lezzetlere konuk olacaksınız.
 

Havalimanından Orlando Merkezine Ulaşım

Herndon Havalimanı

Havalimanı Servisleri
Havalimanı’nda bulunan Terminal A ve Terminal B’den ulaşım yapan servisler ile şehir merkezine gitmeniz mümkündür. Bir saat arayla hizmet veren servislere biniş ücreti 20 $ gibi bir fiyattır.

LYNX Otobüs
LYNX adı verilen otobüslerle de Herndon Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüse binerken, otobüs güzergahlarını inceleyip gitmek istediğiniz yere ait otobüse bineceğinizden emin olmanız gerekir. Otobüslerin zaman arlıkları duraklarda bilgilendirilmektedir. Bilet ücreti biletlerin geçerlilik süresine göre 3-60 $ arasında değişmektedir.

Taksi
Diğer seçeneklere göre daha maliyetli olsa da havalimanından şehir merkezine ulaşımın en kolay yolu taksi seçeneğidir. Taksiler havalimanında 24 saat hizmet vermektedir. Taksiye binmeden önce taksiciler ile net bir fiyat alıp pazarlık yapmanız mümkündür.

Araç Kiralama
Araç kiralamak istiyorsanız havalimanı içerisin de bir çok araç kiralama firması bulunmaktadır. Bu konuda uçağa binmeden önce rezervasyon yaptırabilir ve otelinizden yardım alabilirsiniz. Araç kiralamak hem ulaşım için hem de şehirde daha keyifli bir gezi yapmanız için oldukça ideal bir seçenektir.

Orlando Intl Havalimanı

Otobüs
Havalimanında otobüs hizmeti çok kullanışlı değil. Bu sebeple otobüsler çok sık tercih edilmiyorlar. Eğer aceleniz varsa ve çok ağır yükünüz yok ise otobüsler ile uygun fiyata, şehrin merkezi noktalarına seyahat edebilirsiniz. Saatte bir hareket eden 111 numaralı otobüs ile Sea World Area’ya, yarım saatte bir hareket eden 42 numaralı otobüs ile International Drive’a ulaşabilirsiniz. Buralardan aktarma yaparak şehrin diğer bölgelerine de otobüs ile erişebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda LYNX adı ile bilinen araçlar otobüs olarak kullanılıyor. Şehir içerisinde hizmet veren çok sayıda otobüs hattı bulunuyor. Bu hatlar arasından 8 numaralı otobüs ile Sea World, 37 numaralı otobüs ile Universal, 50 numaralı otobüs ile Disney, 111 numaralı otobüs ile Florida Mall’a ulaşabilirsiniz.

Troleybüs
Troleybüsler, genellikle turistler için ilgi çekici olan bölgelere toplu taşıma imkanı sunuyor. Araçlar, saat 08:00 ile 22:30 arasında hizmet veriyor. Adının troleybüs olmasına rağmen bu sistem, standart troleybüs sisteminden ziyade, trafik içinde modifiye edilmiş otobüslerden meydana geliyor.

Tren
Şehir içerisinde yeni hizmete açılan SunRail adlı raylı sistem ile Sanford’un kuzeyindeki DeBary ve Sand Lake Yolu bölgelerine ulaşabilirsiniz. Trenler, yarım saatte bir hareket ediyor. Şimdilik, havalimanından ulaşım hizmeti sunan bir tren hattı bulunmuyor.

Servis
Town Car, Orlando Airport Van, Mears Transportation, Supershuttle başta olmak üzere, havalimanından şehir içine seyahat eden birçok özel servis firması bulunuyor. Bu firmalar arasında özel araç veya minibüs ile kapıdan kapıya hizmet veya belli noktalara ulaşım sağlıyorlar. Araçlar, yirmi dört saat boyunca hizmet vermeye devam ediyor. Servislerin ücretleri otobüslere kıyasla biraz daha fazla olabiliyor ve gideceğiniz bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Yolcuların çoğu, bu servisleri kaliteli ve lüks alternatiflere göre daha hesaplı buluyor.

Araç Kiralama
Havalimanında yer alan birçok ofisten aracınızı kiralayabilir veya uçuşunuzdan önce aracınızı internetten rezerve edebilirsiniz. Araç kiralamanın en sık tercih edildiği şehirlerden biri şüphesiz Orlando. Birçok ünlü ve uluslararası rent a car firmasının ana ofisleri Orlando’da yer alıyor. Araç kiralamak Orlando’da çok uygun bir seçenek. Çünkü gezilecek birçok yer şehir merkezinin uzağında kalıyor ve buralara toplu taşıma araçları ile ulaşmak pek kolay olmayabiliyor. İsteğe bağlı olarak bu firmaların çoğundan limuzin de kiralayabilirsiniz.

Taksi
Turistler açısından çok popüler bir bölge olan Orlando’da birçok taksi firmasına denk gelebilirsiniz. Havalimanına indiğinizde taksi bulmakta fazla sıkıntı yaşamayacaksınız. Sokaktan taksi çevirmenizse genellikle tavsiye edilmiyor. Şehirde illegal yöntemlerle çalışan birçok taksi var ve bu araçlar, seyahat sigortasına dahil olmuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Orlando varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Orlando uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Orlando uçuşları Herndon Havalimanı, Disney World Havalimanı, Orlando Uluslararası Havalimanı, Orlando Sanford Uluslararası Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir