Odessa Hakkında

Odesa, Ukrayna’nın dördüncü en kalabalık şehridir. Karadeniz'in kuzeybatı kıyısında yer alan önemli bir turizm merkezi olan Odesa, aynı zamanda liman ve ulaşım merkezidir. Odesa, Odesa Oblastı’nın idari merkezi ve çok ırklı bir kültür merkezidir. Odesa'ya bazen “Karadeniz'in incisi”, “Güney Sermayesi” ve “Güney Palmyra” adı verilir. Küçük bir Tatar yerleşimi olan Odesa’nın öncülü, 1440 yılında  Kırım Hanlığı Hacı I. Giray Han tarafından kuruldu ve aslen “Hacıbey” olarak adlandırıldı. Litvanya tarafından kontrol edilen bir dönemin ardından, Osmanlı padişahının 1529 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun 1792 Rus-Türk Savaşı  yenilgisine kadar Osmanlı elinde kaldı. 1794 yılında Odesa şehri Çariçe Büyük Katerina'nın kararnamesiyle kuruldu. 1819-1885 yılları arasında Odesa ücretsiz bir limandı. Sovyet döneminde, Sovyetler Birliği'ndeki en önemli ticaret limanı ve bir Sovyet deniz üssü idi. 1 Ocak 2000 tarihinde Odesa Ticaret Deniz Limanı Karantina İskelesi, 25 yıl süreyle serbest liman ve serbest ekonomik bölge ilan edildi.

Odesa da gezilebilecek harika yerlerden bazıları ise; Vorontsov Sarayı, Odesa Nümismatik Müzesi, Potemkin Merdivenleri, İlginç Bilim Müzesi, Odesa Batı ve Doğu Sanatları Müzesi, Transfigürasyon Katedrali, Portakal Anıtı, Odesa Opera ve Bale Binası, Odesa Arkeoloji Müzesi şeklindedir. Şehre gelip buraları görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca etkileyici liman şehri, özellikle yaz aylarında binlerce turisti kendisine çekmektedir. Gerek kendine özgü mimarisiyle pek çok kartpostal pozu yakalayabileceğiniz sokağıyla, gerekse tarihi ve birbirinden ilginç koleksiyonlarıyla görücüye çıkmayı bekleyen müzeleriyle sizi kendisine bağlayacaktır. Odesa şehrinde görülmesi gereken önemli tarihi binalar ve merkezler arasında ise; Odesa Opera ve Bale Tiyatrosu, Potyomkin merdiven basamakları, Deniz Yolcu Terminali, Odesa Eyalet Üniversitesi, Şarap Geliştirme ve Üretme Enstitüsü ve Ukrayna Bilim Akademisi gibi Odesa’da çok soğuk geçen kış ayları sebebiyle şehri gezmek için en ideal zaman yaz aylarıdır.
 

Havalimanından Odessa Merkezine Ulaşım

Taksi
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz taksiler ile oldukça hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım süreniz yaklaşık 30 dakika civarıdır. Diğer ulaşım araçları ile kıyaslandığında zaman açısından yarım saatlik bir avantaj sağlayan taksiler, fiyat konusunda ise diğer seçeneklere göre biraz daha pahalıdır.

Otobüs
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda otobüs seçeneği ile y Ancak her an otobüs bulma yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz. Odesa Havalimanı’ndan şehir merkezine gidişte 117 numaralı otobüs hizmet veriyor. Otobüslerin hareket saatleri önceden belirlendiği için, bir seferi kaçırdığınızda diğer sefer için 10 dakika ile 30 dakika arasında beklemeniz gerekmektedir. 

Troleybüs
Şehir merkezine ulaşımın bir diğer seçeneği ise Trolyebüsler'dir. Metrobüslere benzeyen Trolyebüsler oldukça sık kullanılan bir ulaşım aracıdır. Havalimanında 14 numara ile hizmet veren troleybüs hattı, şehir merkezindeki tren istasyonuna kadar gitmenize olanak sağlıyor. Troleybüs istasyonu, havalimanındaki terminal binasının sağ tarafındaki otobüs istasyonu ile yan yana bulunmaktadır. Troleybüs hareket saatleri hafta içi ve hafta sonlarında değişiklik gösteriyor. Hafta içi sabah 06:47 ile 19:07 saatleri arasında çalışan troleybüsler, hafta sonları ise sabah 07:02 ile 19:23 saatleri arasında görev yapıyor. Elektronik tabelalar sayesinde Trolybüsler hakkında bilgi edinebilirsiniz. 
 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Odessa varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Odessa uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir