Nevşehir Kapadokya Havalimanı Hakkında

Nevşehir Kapadokya Havalimanı, 1998 yılında Nevşehir ilinde hizmet girmiştir. Toplam 3500 metrekare lik kullanım alanına sahip havalimanı yıllık 700.000 yolcu kapasitelidir. İç hatlar ve dış hatlar terminali tek bina olarak hizmet veriyor. Tuzköy'de yer alan havalimanı Nevşehir – Tuzköy Hava Meydanı olarak adlandırılmış ancak daha sonrasında Nevşehir – Kapadokya Havalimanı olarak ismi değiştirilmiştir. En turistik bölgelerimizden biri olan Kapadokya’ya yaklaşık 43 km mesafede bulunan havalimanından Nevşehir, Ürgüp, Göreme, Avanos ve Uçhisar gibi yerlere de ulaşmak oldukça kolay. Yeşil Havaalanı Projesi kapsamında engelsiz yaşam desteği sunan, modern ve çevre dostu bir yapılanma kurarak 2014 yılında “Yeşil Kuruluş” ünvanı almaya hak kazanmıştır. Nevşehir Kapadokya Havalimanı, şehir merkezine 25 kilometre, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Nevşehir’in yanı sıra Kayseri, Kırşehir ve Aksaray gibi çevre illerin de sivil hava ulaşımına açılan kapısı niteliğindedir. İstanbul Nevşehir uçuşları Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet tarafından haftanın her günü direkt tarifeli uçuşlar düzenlemektedir. Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı'ndan, Anadolu Jet Sabiha Gökçen Havalimanı seferleri yapılmaktadır. Her ne kadar pisti 5 uçak kapasiteli olsa da yoğun turizm sezonunda uçak seferleri sıklaşabiliyor. Kapadokya Havalimanı’na ulaşım, ücretli yolcu servisi, taksi ve araba kiralama ile sağlanmaktadır.

Kapadokya Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Nevşehir Kapadokya Havalimanı 1998 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Şehir merkezine 25 km, ilçe merkezine ise 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Havalimanı'ndan Nevşehir, Ürgüp, Göreme, Avanos ve Uçhisar gibi yerlere de ulaşmak oldukça kolay.

Havalimanı'ndan şehir merkezinden havaş servisleri ve belediye otobüsü bulunmuyor. Yolcu servisi, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için yolcu servislerini tercih edebilirsiniz. Şehir merkezi turistik yerler ve ören yerleri birbirine yakın olduğundan dolayı havalimanı servisleri sizi Nevşehir Bölgesi'nde bir çok yere uygun ücret karşılığında götürüyor. Havalimanı'nda yolcu trafiği çok yoğun olmadığı için uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre seferler düzenleniyor. Ayrıca Demirhan Turizm’e ait minibüsler alternatiflerinizden biri. Göreme’ye doğru bir minibüs, Ürgüp’e doğru ise bir başka minibüs kaldırıyorlar. Göreme’ye doğru giden servis aynı zamanda Nevşehir şehir merkezinden de geçiyor. 2 güzergahında yaklaşık yolculuk süresi 30 dakika kadar sürüyor. Şehir merkezine ise yaklaşık 20 dakikada ulaşılabiliyorsunuz.

Göreme’ye doğru giden araçlarının durakları sırasıyla “Kapadokya Havalimanı”, “Gülşehir Meydanı”, “Forum Kapadokya”, “Meteris Meydanı”, “Gülbahçe Parkı”, “Versa Hastanesi”, “Uçhisar Hanem Art Center” ve “Göreme Belediyesi Önü”.

Ürgüp, Avanos yönüne giden araçlar ise Kapadokya Havalimanı’ndan hareket ettikten sonra sırasıyla “Avanos Taşköprü”, “Avanos Meydanı”, “Altınyazı Otel”, “Hadosan Otel”, “Dinler Otel”, “Ürgüp Belediyesi” ve “Ürgüp Hamam” önünde duruyor.

Havalimanı Servisi olarak hizmet veren bir diğer alternatif ise ATS Transfer. Havalimanı Shuttle Servisi gibi çalışıyor ama önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Havalimanında minivan gibi araçlarla sizi karşıladıktan sonra gideceğiniz yere kadar havalimanından transferinizi sağlıyor.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksi durağı her saat hizmet veriyor. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanı'nda ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis ve Çapacı Rent a Car gibi firmaların kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Şehir Merkezinden Kapadokya Havalimanı'na Ulaşım

1998 yılında Nevşehir Tuzköy ilçesinde hizmet girmiştir. 2015 yılında Nevşehir Kapadokya Havalimanı olarak adlandırılmış havalimanında iç ve dış hatlar terminali bulunuyor. Nevşehir kent merkezine 25 kilometre, Göreme'ye 35 kilometre, Avanos'a kilometre, Ürgüp'e 40 kilometre, Kırşehir'e 70, Aksaray'a 80 ve Kayseri'ye 100 kilometre mesafede yer alıyor.

Şehir merkezinden Kapadokya Havalimanı’na HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Havalimanına; havalimanı servisleri, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca şehir merkezinde araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Şehir merkezi turistik yerler ya da diğer ören yerlerden havalimanına ulaşmak için toplu taşıma anlamında en iyi seçenek Demirhan Turizm’in minibüsleridir. THY uçuş saatlerine göre bu servislere şehir merkezinden, Göreme ya da Ürgüp taraflarından binebileceğiniz duraklar ise; Gülşehir Meydanı”, “Forum Kapadokya”, “Meteris Meydanı”, “Gülbahçe Parkı”, “Versa Hastanesi”, “Uçhisar Hanem Art Center”, “Göreme Belediyesi Önü”, Avanos Taşköprü”, “Avanos Meydanı”, “Altınyazı Otel”, “Hadosan Otel”, “Dinler Otel”, “Ürgüp Belediyesi” ve “Ürgüp Hamam”.

Servis ile yolculuk süresi ortalama yarım saattir. Demirhan Turizm dışında ATS Transfer firmasından da teklif alabilirsiniz.

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Taksi şehir merkezinde 24 saat hizmet vermektedir.

Araç Kiralama

Şehir merkezinden havalimanına konforlu ve hızlı ulaşım seçeneklerinden bir diğeri de araç kiralama. Araç kiralama firmalarının şehir merkezindeki ofislerinden kiralayabileceğiniz araçlar ile havalimanına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Nevşehir Kapadokya Havalimanı şehir merkezine 25 kilometre, Göreme'ye 35 kilometre, Avanos'a kilometre, Ürgüp'e 40 kilometre, Kırşehir'e 70, Aksaray'a 80 ve Kayseri'ye 100 kilometre mesafede yer alıyor. Türkiye’nin bu önemli turistik şehrine özellikle hafta sonu gezisi yapmak için kullanılan bir havalimanıdır. İç hatlar ve Dış hatlar olmak üzere 2 terminali olan oldukça sade bir yapısı vardır. 1998 yılında hizmete açılmış olan Nevşehir Kapadokya Havalimanı son zamanlarda biraz daha artan bir trafik yaşasa da sürekli uçuşun gerçekleştiği bir havalimanı değildir. THY, Anadolujet ve Pegasus’un İstanbul, Ankara ve Antalya’dan karşılıklı uçak seferlerine ev sahipliği yapar. Yaz aylarında dış hat uçuşları da görülür. Trafiği yoğun bir havalimanı olmadığı için alışveriş yapma imkânı sunan yerleri yoktur. Benzer şekilde yeme-içme anlamında da pek fazla seçeneğiniz bulunmaz. Havalimanı terminalinde sadece küçük şeyler satın alabileceğiniz bir büfesi vardır. Bu sebeple gerekirse yanınızda atıştıracak ya da içecek bir şeyler bulundurmanız faydalı olur.

Havalimanında ayrıca 400 araç kapasiteli araç parkı ve 2 adet araç kiralama firmasının ofisi dışında küçük bir sağlık ve ilkyardım ünitesi de bulunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Nevşehir Kapadokya Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Nevşehir Kapadokya Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

AnadoluJet, Türk Hava Yolları, Kapadokya Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet İstanbul şehirlerinden Kapadokya Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir