Muğla Hakkında

Muğla, Ege Bölgesi'nde bulunan 998 bin nüfusa sahip Türkiye'nin batısında Ege Denizi kıyılarında yer alan masalsı ve yeşilin mavinin her tonunu barındıran turistik ilimizdir. Datça, Dalaman, Bodrum, Marmaris gibi yaz aylarında Muğla'nın gözde tatil beldelerindendir. Hem Ege'ye hem Akdeniz'e sınırı olması sebebiyle tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmenizi bekleyen saklı kent. Anadolu'nun eski yerleşim yerlerinden biri olan Muğla'nın ilk yerleşimi ne zaman başladı tam olarak bilinmemektedir. 

Antik Yunan ve Roma dönemlerinden miras kalan çok sayıda antik kente sahiptir. Turizmin en yoğun olduğu yaz ayı dönemlerinin en gözde şehri olan Muğla eski dönemlerde Kayralılar, Persler ve Medler medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde Antalya, Denizli, Burdur, Aydın ve Ege Denizi ile çevrelenmiştir. Akdeniz İklimi hüküm sürer. Kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Kıyıdan içeri doğru gidildikçe karasal iklim etkileri görülür ve ısı düşer. Şehrin %75'e yakını orman ve fundalıklarla oluşmaktadır. 

Bölgeye ulaşım genelde Bodrum havalimanından ve Dalaman havalimanından sağlanmaktadır. Bodrum, Güllük ve Marmaris limanları deniz yolu ulaşımında önemli rol üstlenmektedir. Ekonomik durumu ağırlıklı olarak zeytin narenciye gibi tarım ürünlerinden ve turizmden sağlanmaktadır. Koylarıyla büyüleyen Fethiye ve Marmaris, Beyaz Bodrum evleriyle görülmeye değer yerlerden sadece birkaçıdır. 

Türkiye'nin en uzun sahil hattına sahip olan ve zengin bitki örtüsü sayesinde çam ve çiçek balı üretimi gelişmiştir. Muğla'da aynı zamanda portakal, greyfurt, limon ve mandalina gibi narenciye üretiminde Türkiye'nin önde gelen illerimizden biridir.

Bodrum Havalimanından şehir merkezine 35 dakika civarı süren 33 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Dalaman havalimanından şehir merkezine ise 1 saat 45 dakika civarı süren 90 km mesafede bulunmaktadır. Ulaşım için taksi, yolcu servisleri ve toplu taşıma gibi alternatifler bulunmaktadır. Yurtiçi uçuşlar olarak her gün İstanbul, İzmir seferleri yapılmaktadır. 

Muğla'ya bağlı ilçeler; Dalaman, Bodrum, Datça, Kavaklıdere, Fethiye, Köyceğiz, Milas, Marmaris, Ortaca, Menteşe, Seydikemer, Yatağan, Ula. Plaka kodu 48'dir.

Havalimanından Muğla Merkezine Ulaşım

Bodrum Havalimanı

Şehir merkezine çok uzak mesafede bulunmayan Bodrum Havalimanı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus, OnurAir, SunExpress bir çok il den Bodrum'a direkt uçuş seferlerini Bodrum Havalimanına düzenlemektedir. Havalimanından yolcu servisleri, belediye otobüsleri ve taksi ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz; isterseniz de araç kiralama hizmeti seçeneğiyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Milas Bodrum Havalimanı’ndan şehir merkezine karşılıklı hareket eden belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Gelen yolcu İç hat geliş, gidiş terminalinin çıkışın da bulunan duraklardan kalkan belediye otobüsleri ile Muğla şehir merkezindeki Menteşe ilçesi, Yatağan ve Milas ilçelerine ulaşmanızı sağlamaktadır.

Yolcu Servisleri

Milas Bodrum Havalimanı’na uçuş düzenleyen bazı havayolu şirketlerinin sizin için sunmuş olduğu ücretsiz yolcu servislerini kullanabilirsiniz. Bu hizmeti sunan Pegasus ve Onur Air havayolları sadece Havalimanı-Bodrum otogar hattını kullananlar faydalanmaktadır.

Ayrıca özel yolcu servisi hizmeti sağlayan Havaş, kalkış saatlerini uçakların inişinin hemen ardından kalkan servislere göre ayarlıyor.

Taksi

Bodrum Havalimanı’nda bulunan Bodrum Airport Taksi hizmet vermektedir. Bu taksiler belde, ilçe ve turistik noktalara hizmet sağlarken belirlenmiş özel fiyatları vardır. Siz tabi ki burada pazarlık yaparak taksi seçeneğini kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç Kiralama şirketleri olarak Acarsan, Hertz, Sixt, National Car, Avis, Rental Cars ofisleri Bodrum Havalimanı içerisinde araç kiralamak istediğinizde hizmet sağlamaktadır. Aracınızı bu firmalardan kiralayarak şehre ulaşım sağlayabilirsiniz fakat yaz aylarında trafik sorununu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. 

Özel Araç

Havalimanı çıkışında bulunan Muğla – Bodrum Yolu’nu (D330) kullanarak Bodrum’dan tüm Muğla ili ile Aydın'da bulunan Kuşadası ve Didim bölgelerine bir iki saatlik sürede gezerek ulaşabilirsiniz. 1200 araç kapasiteli açık ve kapalı otoparklara park edebilirsiniz. Aracınızla yaklaşık 30 dakika da Bodrum ilçe merkezine, yaklaşık 1 saatte de Muğla şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.
 

Dalaman Havalimanı

Muğla'nın yaklaşık 35 bin nüfuslu küçük ve turistik ilçesi olan Dalaman, Kavşak yolları üzerinde olması ve düz araziye sahiptir. Dalaman Havalimanı ilk olarak 1976 yılında yapılmış ve 1981 yılında ise uluslararası yolcu seferlerine başlamıştır.

Marmaris, Fethiye, Göcek, Akyakaya gibi Türkiye’nin önemli turistik noktaları Dalaman Havalimanı’nı kullanır. Muğla şehir merkezi ve Antalya'nın turistik ilçeleri Kalkan ve Kaş civarına ulaşım sağalacak yolcular bu havalimanını tercih edebilir.. Dalaman ilçesinde turizmin yanı sıra sera tarımı da gelir kapısı olarak önemlidir. Yat turizmi açısından çok uygun ve elverişli koylara sahip. Kuş çeşitliliği bakımından da zengin bir delta.

Dalaman Havalimanı'ndan şehir merkezine Havaş servisleri, Marmaris servisleri, taksi, ve özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Havaş

Dalaman Havalimanı'ndan HAVAŞ servisleriyle pek çok önemli noktaya ulaşım sağlamak mümkün. HAVAŞ otobüslerinin sefer saatleri uçakların iniş duruma göre değişmektedir. Gece 01:00'den akşam 21:00'e kadar her saat başı HAVAŞ seferleri düzenleniyor.

Marmaris Servisi

Marmaris Servisleri ile Dalaman Havalimanı'ndan Köyceğiz, Gökova, Ortaca’ya da ulaşmanız mümkün Yaklaşık yolculuk bir saat sürer. HAVAŞ’ın Fethiye merkezine yani Otogarı’na kadar giden servisi bulunmaktadır. Göcek üzerinden Fethiye’ye giden HAVAŞ otobüslerin de yolculuğu yaklaşık bir saat sürüyor. Servisler saat başı ya da bazı zamanlarda iki saatte bir hareket ediyor.

Taksi

Dalaman Havalimanı’nda 24 saat hizmet veren taksilerle şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Taksiyle ulaşım kolaydır ancak eğer Marmaris ya da Fethiye gibi bölgelere gidecekseniz fiyatı biraz yüksek gelebilir.

Araç Kiralama

Dalaman Havalimanında ulusal ve uluslararası araç kiralama şirketlerinin ofisleri bulunur. Avis, Budget, Almira ve Europcar gibi araç kiralama şirketleri bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Muğla varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Muğla uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Muğla uçuşları Milas Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir