Mardin Havalimanı Hakkında

Mardin Havalimanı, Türkiye'nin Mardin şehrinde şehir merkezine 20 kilometre mesafede yer alıyor. 1999 yılında açılan havalimanı sivil kategoride hizmet veriyor. Sadece yurt içi uçuşların yapıldığı havalimanı kuruluşundan bugüne her geçen yıl yolcu taşıma oranı giderek artmaktadır. 33.150 metrekarelik alana sahip tek terminal binası bulunuyor. 2014 yılında yenilenen terminal binası ile havalimanının gelişiminde büyük rol oynamıştır. Yurt dışı uçuşlarına açık olmasına rağmen sefer düzenlenmiyor. Haftanın her günü direkt karşılıklı olarak İstanbul Mardin uçuşları yapılıyor. Mardin Havalimanı’nda Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus havayollarının uçuşları bulunmaktadır.

Şehir Merkezinden Mardin Havalimanı'na Ulaşım

Mardin Havalimanı şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Ayrıca Kızıltepe'ye 8 km, Nusaybin'e 66 km ve Midyat'a 75 km mesafededir. Ulaşım büyük ölçüde kolaydır. 1999 yılında açılan havalimanı sivil kategoride hizmet veriyor.

Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor. yolcu servisi, yolcu servisi, minibüs, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu Servisi

Havalimanından Mardin merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise yolcu servisleri. Uçak kalkış saatlerine göre seferler düzenlenmektedir. Türk Hava Yolları’na ait yolcu servisleri ile havalimanından şehir merkezine kolayca ulaşım sağlamak mümkün. Havayolları yolcu servislerin ücretli olduğunu ve sadece İstanbul uçuşları için geçerli olduğunu da hatırlatalım.

Minibüs 

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşımı sağlamanın bir diğer alternatifi olan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Havalimanı çıkışından 100 metre ileride yer alan duraklardan Kızıltepe-Mardin karayolundan minibüsüne binip Yenişehir kısmına yani eski Mardin’in giriş kapısı olan Diyarbakır Kapısı’na gelebilirsiniz. Diyarbakır Kapısı'na geldiğinizde buradan minibüslerle şehir merkezine ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Mardin Havalimanı'na Ulaşım

Mardin Havalimanı şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Sadece yurt içi uçuşların yapıldığı havalimanı kuruluşundan bugüne her geçen yıl yolcu taşıma oranı giderek artmaktadır. 33.150 metrekarelik alana sahip tek terminal binası bulunuyor. 2014 yılında yenilenen terminal binası ile havalimanının gelişiminde büyük rol oynamıştır.

Şehir merkezinden Havalimanı’na HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Havalimanına; yolcu servisi, minibüs taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca şehir merkezinde araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu Servisi

Mardin merkezinden Havalimanına ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise yolcu servisleri. Uçak kalkış saatlerine göre seferler düzenlenmektedir. Türk Hava Yolları’na ait yolcu servisleri ile şehir merkezinden havalimanına kolayca ulaşım sağlamak mümkün. Havayolları yolcu servislerin ücretli olduğunu ve sadece İstanbul uçuşları için geçerli olduğunu da hatırlatalım.

Minibüs

Şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlamak istiyorsanız şehir içi minibüslerine binip Mardin Yenişehir’e gelmeniz gerekiyor. Buradan Kızıltepe-Mardin minibüslerine aktarma yaparak havalimanına gidebilirsiniz.

Özel Araç

Size özel veya kiraladığınız araçla havalimanına kolayca ulaşım mümkün. Bu şekilde hem şehrin tadını doyasıya çıkarabilir hem de çevre ilçelerdeki doğal ve tarihi güzellikleri de keşfedebilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Mardin Havalimanı oldukça küçük ve sadece iç hat uçuşlara hizmet veriyor. Yurt dışı uçuşlarına açık olmasına rağmen sefer düzenlenmiyor. 2014 yılında yenilenen terminal binası ile havalimanının gelişiminde büyük rol oynamıştır. Haftanın her günü direkt karşılıklı olarak İstanbul Mardin uçuşları yapılıyor.

Havalimanında diğer havalimanlarında bulunan hizmetlerden yararlanamayacağınız kesin fakat hemen yanında ‘’Move Park’’ alışveriş merkezi bulunuyor. Burada zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Mardin Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Mardin Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet, SunExpress, Pegasus, Mardin Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, SunExpress, Pegasus, AnadoluJet İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara şehirlerinden Mardin Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir