Mardin Hakkında

Mardin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. Nüfusu yaklaşık olarak 838.788 kişiden oluşmaktadır. Mardin’de genelde Karasal iklim görülse de Akdeniz ikliminin de gözlemlendiği bilinmektedir. Yaz ayları çok sıcak geçer Kış ayları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Mardin en çok tarih ve kültür cenneti olarak bilinir. Özellikle mimarisi çok önemli yerdedir. Bu eşsiz güzellikleri keşfetmek zaman yolculuğu gibi hissedilir.

Mardin her şeyden önce öne gelen Mardin Kalesi ve tarihi Mardin Evleri ile ünlü. Uçsuz bucaksız Mezopotamya Ovası üzerinde kurulmuştur. Tarihi taş evlerin üst üste sıralandığı eski kent bölgesi, Mardin Evleri ve onların üstünde kurulu olan, şehrin en eski yapılarından Mardin Kalesi ile bilinmektedir. Özellikle gün batımında ışık oyunları ile büyüleyici bir kızıllığa bürünen kentin bu bölgesi en sevilen manzaralarından birini oluşturuyor. Bilhassa taş işçiliği ile inşa edilmiş yapılardan Ulu Camii ise Mardin’de kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Tarihi postane yapısı da Mardin sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak görülmeye değer. 1385 senesinden günümüze gelen Zinciriye Medresesi ve 4. yüzyılda meydana gelen Süryani manastırı Deyrulzafaran, Mardin seyahatinizde tüm gösterisiyle sizi bekleyen etkileyici yapılar arasında. Kültürü bu kadar zengin olan şehrin mutfağı da bir o kadar zengin. 

Arap, Türk ve Süryani mutfaklarını bir araya getiren Mardin’de et yemekleri elbette en önde geliyor. Özenle hazırlanmış pilavı ile birlikte sunulan kaburga dolması, Mardin’in en lezzetli yemeği olarak bilinir. En meşhur lezzetlerden bir diğeri ise sadece yöresel yemekler yapan lokantalarda lezzetine doyamayacağınız işkembe dolması. 

Orta Doğu mutfağının bir lezzeti olan ve kapalı bir lahmacun çeşidi olan sembusek de Mardin’e has lezzetlerden. Dilerseniz bazı restoranlarda tüm bu lezzetleri Mardin tabağı adı altında deneyebilirsiniz. Zırh ile çekilen et ile hazırlanan Mardin kebabı, kızartma içli köfte, bir tür yoğurt çorbası olan lebeni, badem şekeri, hariri tatlısı, dibek kahvesi ve Mardin çöreği de Mardin mutfağında seni bekleyen yöresel lezzetler içerisinde.

Mardin Havalimanı’ndan şehir merkezine 25 dakika civarı süren 20 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmeniz için minibüs, servis , taksi dahilinde bir çok alternatif kullanabilmeniz mümkün. İstanbul Mardin arasında her gün 9 sefer gerçekleştirilir. Ankara, İzmir ve İstanbul en çok karşılıklı olarak uçak seferleri yapılmaktadır.

Mardin'e bağlı ilçeler: Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur, Yeşilli. Plaka kodu 47'dir.

Havalimanından Mardin Merkezine Ulaşım

Mardin Havalimanı şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Ayrıca Kızıltepe'ye 8 km, Nusaybin'e 66 km ve Midyat'a 75 km mesafededir. Ulaşım büyük ölçüde kolaydır. 1999 yılında açılan havalimanı sivil kategoride hizmet veriyor.

Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor. yolcu servisi, yolcu servisi, minibüs, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu Servisi

Havalimanından Mardin merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise yolcu servisleri. Uçak kalkış saatlerine göre seferler düzenlenmektedir. Türk Hava Yolları’na ait yolcu servisleri ile havalimanından şehir merkezine kolayca ulaşım sağlamak mümkün. Havayolları yolcu servislerin ücretli olduğunu ve sadece İstanbul uçuşları için geçerli olduğunu da hatırlatalım.

Minibüs 

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşımı sağlamanın bir diğer alternatifi olan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Havalimanı çıkışından 100 metre ileride yer alan duraklardan Kızıltepe-Mardin karayolundan minibüsüne binip Yenişehir kısmına yani eski Mardin’in giriş kapısı olan Diyarbakır Kapısı’na gelebilirsiniz. Diyarbakır Kapısı'na geldiğinizde buradan minibüslerle şehir merkezine ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Mardin varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Mardin uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Mardin uçuşları Mardin Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Mardin 1 saat 30 dakika, Ankara-Mardin 1 saat 30 dakika, Antalya-Mardin 1 saat 40 dakika, Bodrum-Mardin 1 saat 20 dakika, Gaziantep-Mardin 1 saat, İstanbul-Mardin 1 saat 20 dakika, İzmir-Mardin 1 saat 30 dakika, Trabzon-Mardin 1 saat 20 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, SunExpress İzmir, Antalya, AnadoluJet İstanbul, Ankara, Pegasus İstanbul, İzmir şehirlerinden direkt Mardin uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir