Manchester Hakkında

Manchester, Birleşik Krallığa bağlı İngiltere ülkesinin Kuzey-Batı bölgesinde bulunan bir şehir. Daha geniş bir şehirleşme alanının merkezidir. Manchester, ortası düz ve düşük, kenarları yüksek, büyük bir kase şekilde olan bir arazide konumlanmıştır. Manchester’da genelde yağışlı ve soğuk bir hava iklimi hüküm sürmektedir. Nem ve bol yağış halkın alışkın olduğu bir durumdur. Bazı Manchester yerlileri kendilerini Mancunian olarak adlandırır. Bunun nedeni Manchester tarihinin Romalı Mamucium'a dayanmasıdır. Ayrıca, şehir de ilk yerleşim Romalılar tarafından yapıldığı söylentiler arasındadır. Manchester 18. yüzyılda dünyanın sanayileşmiş ilk şehri hâline gelmiştir. 1761 yılında Bridgewater Kanalı'nın kurulması Manchester'ı 1853 yılına dek kasaba seviyesinden büyük şehir seviyesine yükseltmiştir. 1877 yılında Manchester Belediye Binası ve 1894 yılında döneminde dünyanın en geniş gemi kanalı olan Manchester Ship Canal kurulmuş ve bununla birlikte açılan Manchester Limanı şehirden denize dökülmüştür.

Şehir mimarlık, kültür, müzik sahnesi, medya, bilimsel çalışmalar, mühendislik, spor kulüpleri ve sosyal etkinlikler gibi alanlarda başarıları ile tanınmaktadır. Manchester önemli bilimsel gelişmelere sahne olmuştur. Atomun ilk parçalandığı ve dünyadaki ilk demiryolunun kurulmuş olduğu yerdir. Şehir de özellikle pamuk üretiminin ana merkezlerinden biri olduğundan dolayı zamanında şehre Cottonopolis yani Pamuk Şehir adlandırılması da yapılmıştır. Manchester’da yeme içme konusunda asla sıkıntı yaşamazsınız. Kebaptan Çin restoranına, Avrupa mutfağından Meksika mutfağına kadar dilediğiniz lezzetleri bulabilmeniz mümkündür. Ve yemek yiyebileceğiniz en güzel cadde olarak bilinen Rusholme’da bulunan Curry Mile’dir. Manchester’da göz kamaştıran müzelere uğramayı ihmal etmeyiniz. Manchester Katedrali,  İnsanlık Tarihi Müzesi, Manchester Şehir Müzesi ve tabii ki Old Trafford Müzesi gibi müzeleri ziyaret edebilirsiniz.
 

Havalimanından Manchester Merkezine Ulaşım

Otobüs
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım seçeneklerinden biri olan Otobüs ile, havalimanı terminalinden kalkan otobüsler ile ekonomik ve konforlu bir şekilde ulaşımınızı tamamlayabilirsiniz. Farklı farklı otobüs hatları bulunan otobüslerden nereye gideceğinize göre bilgi alıp binmeyi unutmayınız.

Tren
Ulaşım için diğer bir seçenek olan trenler de ekonomik bir ulaşım seçeneğidir. Havalimanı’ndan bineceğiniz trenler ile şehir merkezine olduğu gibi bölgeler arası ulaşım da gerçekleştirebilirsiniz.  Trenler haftanın her günü hizmet verip 10 dakika da bir kalkmaktadır.

Tramvay
Haftanın her günü hizmet veren tramvaylar şehir merkezine ulaşımınızın bir diğer seçeneğidir. Metrolink adı verilen tramvaylarla hızlı ve ekonomik bir şekilde şehir merkezine ve şehir merkezinin bir çok noktasına ulaşabilirsiniz.

Taksi
Manchester Havalimanı’nda sizi hazırda bekleyen taksiler ile şehir merkezine çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Havalimanı’nın şehir merkezine yakın olduğu için taksi maliyetli bir seçenek değildir. Bu yüzden taksi en çok tercih edilen seçeneklerden birisidir.

Araç Kiralama
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın farklı bir yolu ise Araç kiralamaktır. Araç kiralayarak hem ulaşımlarınızı kolaylaştırabilir hem de şehir de daha özgür bir seyahat yapabilirsiniz. Havalimanı’nda bulunan araç kiralama ofislerinden dilediğiniz aracı seçerek konforlu bir şekilde şehir merkezine gidebilirsiniz. Araç kiralama da isteğe bağlı olarak şoförlü veya şoförsüz araç kiralayabilirsiniz. Europcar, Avis, Enterprise, Sixt ve Hertz araç kiralama firmalarından bazılarıdır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Manchester varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Manchester uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Manchester uçuşları Manchester Airport Havalimanı, Manchester Boston Rgnl Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı