Malatya Erhaç Havalimanı Hakkında

Malatya Erhaç Havalimanı, 1941 yılında Türkiye'nin ilk yapılan ve hizmet veren havalimanlarından biridir. Sivil ve askeri kategoride yer alan havalimanı Malatya şehir merkezine 34km uzaklıkta yer alıyor. Ulusal ve uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapıyor. İlk yurt dışı uçuşunu 2007'de gerçekleştirmiştir. Malatya Havalimanı yolcu kapasitesi yaklaşık 1 milyon civarıdır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından işletilmekte. Yaz-Kış tarifelerine göre sivil havacılık hizmeti sağlayan ve yurt içi İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir yurt dışı Frankfurt, Düsseldorf gibi şehirlere uçuşlar karşılıklı olarak düzenlenmektedir.

Erhaç Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Malatya Erhaç Havalimanı, Türkiye'nin ilk yapılan ve hizmet veren havalimanından biridir. Malatya Akçadağ ilçesinde şehir merkezine yaklaşık 34 km mesafede bulunuyor. Havalimanı’ndan şehrin merkezine, HAVAŞ otobüsleri, belediye otobüsü, taksi, ve özel aracınızla havalimanından kent merkezine ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havaş

Malatya Havalimanı'ndan şehrin merkezine ulaşımınızı Havaş otobüsleri ile sağlayabilirsiniz. Malatya şehir merkezine sırasıyla MAŞTİ (Otogar), Çevre Yolu, Sivas Caddesi güzergâhını takip ediyor. Son durağa kadar yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. HAVAŞ otobüsleri şehir merkezi ve yol üzerindeki bazı duraklara da ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi gidilecek mesafeye ve durağa göre değişiyor. Yolculuk boyunca aşağıdaki güzergahlara ulaşmanız mümkün.

Güzergahlar; Onbin Konut, Polis Kantini, Polis Okulu, AFRA, MAŞTİ, 2.Ordu TSK Lojman Kavşağı, Beydağı Devlet Hastanesi (SSK), Altın Kayısı, Eski Garaj, Emeksiz Kavşağı, Doğu Garajı, İnönü Stad Karşısı Havaş Ofisi.

Taksi

Malatya Erhaç Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir. Ancak trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha tasarruflu kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa sürede kent merkezine gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Malatya Havalimanında terminal binasında ulusal ve uluslar arası Enterprise, Avis araç kiralama ofisleri bulunuyor. Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Erhaç Havalimanı'na Ulaşım

Malatya Akçadağ ilçesinde bulunan havalimanı 34 km uzaklıkta yer alıyor. Yolcu kapasitesi yaklaşık 1 milyon civarıdır. Sivil ve askeri havalimanı olarak hizmet sağladığı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından işletilmekte. Malatya Havalimanı'nın kendi açık otoparkına sahip olmakla birlikte kent merkezine gidebilmeniz için çeşitli alternatifleri de sizlere sunuyor.

Şehir merkezinden Havalimanı'na HAVAŞ servisleri, belediye otobüsü, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

HAVAŞ

Şehir merkezinden havalimanına ulaşmak isterseniz HAVAŞ servisleri iyi bir alternatif. Havaş otobüsleri ile yaklaşık 45 dakika süren konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi havalimanında bulabilirsiniz. Havaş servisleri, uçak kalkış saatinden 2 saat öncesinde Havaş ofisi önünden kalkıyor. Sırasıyla Çevre Yolu, MAŞTİ (Otogar), Malatya Havalimanı güzergâhını izliyor. 

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Taksi şehir merkezinde 24 saat hizmet vermektedir.

Araç Kiralama

Şehir merkezindeki araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile havalimanına gidebilirsiniz. Enterprise, Avis gibi firmaların merkez ofislerinden kiralayabileceğiniz araçları, Malatya Havalimanı'na ulaştıktan sonra, havalimanı binası içerisindeki ofislerine bırakabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Malatya Erhaç Havalimanı’nda, Dış Hatlar ve İç Hatlar terminali olarak tek bina olarak hizmet veriyor. Yapımı 1941 yılında tamamlanan ve hizmete açılan havalimanı, danışma, araç kiralama ofisleri, kayıp eşya, sağlık ünitesi gibi yerlerin yanı sıra kafe ve büfe gibi yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz alanlar bulunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Malatya Erhaç Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Malatya Erhaç Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Pegasus, AnadoluJet, Türk Hava Yolları, SunExpress, Erhaç Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Pegasus, SunExpress, Türk Hava Yolları, AnadoluJet İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya şehirlerinden Erhaç Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Malatya Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Pzt23 ºC32 ºCPazartesi
Sal21 ºC32 ºCSalı
Çar22 ºC34 ºCÇarşamba
Per23 ºC36 ºCPerşembe
Cum22 ºC35 ºCCuma

Uçuş Süreleri

  • İzmir 1sa 50dk
  • Trabzon 5sa 30dk
  • Bodrum 4sa 10dk
  • Ankara 1sa 10dk
  • Adana 3sa 35dk
  • Sivas 6sa 45dk
  • Istanbul 1sa 55dk
  • Antalya 3sa 45dk
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir