Malatya Hakkında

Malatya, Doğu Anadolu bölgesinde bulunup tarih boyunca çok önemli medeniyetlerin kurulduğu bir şehir haline gelmiştir. Nüfusu yaklaşık 803.499 olan Malatya'nın nüfus kalabalığı şehir merkezinde yoğunluk göstermektedir.

Karasal iklimin tüm özelliklerinin görüldüğü Malatya'da yaz aylarında sıcaklığın çok yüksek derecede olduğu kanıtlanmışken, kış ayları soğuk olmakla birlikte yoğun kar yağışı gözükmektedir ve zaman zaman kuraklık da görülür. Kışların sert geçtiği Malatya'ya tatil amacıyla gidiyorsanız, bahar ve yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Yusuf Paşa Ziya Bedesteni, Arkeoloji Müzesi, Beş konaklar Etnografya Müzesi, Atatürk Evi, Arapgir Kalesi, Malatya Kalesi, Battalgazi Ulu Camii ve Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı gibi eşsiz güzellikleri ziyaret etmelisiniz.

Ayrıca , unutulmaz bir günbatımına şahit olacağınız Nemrut Dağı kente 90 km uzaklıktadır vaktiniz varsa mutlaka oraya da gitmelisiniz. Malatya denilince akla gelen ilk şey kayısıdır. Kağıt kebabı, külah dolması ve dut helvası da ziyaret edenlerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerdir.

Akçadağ ilçesinde bulunan Malatya Havalimanından şehir merkezine 30 dakika civarı süren 34 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmeniz için HAVAŞ servisleri dışında birkaç alternatif kullanabilmeniz mümkün. İstanbul Malatya arasında her gün 12 sefer gerçekleştirilir. İstanbul, İzmir ve Antalya en çok karşılıklı olarak uçak seferleri yapılmaktadır.

Malatya'ya bağlı ilçeler: Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge, Yazıhan, Yeşilyurt. Plaka kodu 44'dür.

Havalimanından Malatya Merkezine Ulaşım

Malatya Havalimanı, Türkiye'nin ilk yapılan ve hizmet veren havalimanından biridir. Malatya Akçadağ ilçesinde şehir merkezine yaklaşık 34 km mesafede bulunuyor. Havalimanı’ndan şehrin merkezine, HAVAŞ otobüsleri, belediye otobüsü, taksi, ve özel aracınızla havalimanından kent merkezine ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havaş

Malatya Havalimanı'ndan şehrin merkezine ulaşımınızı Havaş otobüsleri ile sağlayabilirsiniz. Malatya şehir merkezine sırasıyla MAŞTİ (Otogar), Çevre Yolu, Sivas Caddesi güzergâhını takip ediyor. Son durağa kadar yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. HAVAŞ otobüsleri şehir merkezi ve yol üzerindeki bazı duraklara da ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi gidilecek mesafeye ve durağa göre değişiyor. Yolculuk boyunca aşağıdaki güzergahlara ulaşmanız mümkün.

Güzergahlar; Onbin Konut, Polis Kantini, Polis Okulu, AFRA, MAŞTİ, 2.Ordu TSK Lojman Kavşağı, Beydağı Devlet Hastanesi (SSK), Altın Kayısı, Eski Garaj, Emeksiz Kavşağı, Doğu Garajı, İnönü Stad Karşısı Havaş Ofisi.

Taksi

Malatya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir. Ancak trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha tasarruflu kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa sürede kent merkezine gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Malatya Havalimanında terminal binasında ulusal ve uluslar arası Enterprise, Avis araç kiralama ofisleri bulunuyor. Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Malatya varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Malatya uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Malatya uçuşları Erhac Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Malatya 50 dakika, Ankara-Malatya 1 saat 30 dakika, Antalya-Malatya 1 saat 20 dakika, Bodrum-Malatya 1 saat 50 dakika, Gaziantep-Malatya 50 dakika, İstanbul-Malatya 1 saat 40 dakika, İzmir-Malatya 1 saat 50 dakika, Trabzon-Malatya 1 saat sürüyor.

Pegasus İstanbul, AnadoluJet İstanbul, Ankara, SunExpress İzmir, Antalya, Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden direkt Malatya uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı