Lyon Hakkında

Lyon, Fransa'nın güneydoğusunda bulunur ve ülkenin Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin başkentidir. Fransa’nın gastronomi başkenti olarak zihinlerde yer etmiş kent Paris ve Marsilya’dan sonra ülkenin üçüncü büyük şehridir. Ayrıca Paris'e 470, Marsilya'ya 320 kilometre uzaklıktadır. Fransa iş ve sanayi dünyası açısından da büyük öneme sahip olan şehirde biyoteknoloji, bilişim ve ilaç firmaları; Interpol ve Euronews gibi kurumların genel müdürlükleri bulunmaktadır. Ayrıca tarihten beri şehir ipek üretiminin önemli merkezlerinden birisi olmuştur. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan bölgelere sahiptir ve gerek doğası gerek yaşama standartları ve insanları sizi kendine çekecek olan kenti mutlaka görmelisiniz. Lyon şehrinin tarihinin Roma İmparatorluğu döneminde dayandığı düşünülmektedir. Ünlü Roma tarihçisi Dio Cassius'a göre imparator Julius Sezar'ın ölümünden sonra Roma senatosu Sezar'ın önemli iki asker ve generaline bu bölgeye gitme emri vermiştir. Vienne şehrinden kaçan mültecilerin buraya yerleştirilmesini ve bu devlet adamlarının bunu organize etmesini istemiştir. Böylece Lyon'daki yerleşim yavaş yavaş başlamıştır. İlkçağ boyunca şehir ve çevresi Galyalıların yaşam bölgesi olmuştur. Avrupa Hun İmparatorluğu'nun etkisiyle başlayan Kavimler Göçü'nde pek çok insan kaçarak bu çevreye yerleşmiştir. İpek üretimi ve ticareti sayesinde şehir Orta ve Yeni Çağ'da önemli bir şehir olmuştur. 1572 yılında Katolik'lerin Protestan'ları öldürdüğü St. Bartholomew Katliamı'nda şehirde birçok insan yaşamını yitirmiştir. Fransız Devrimi'nde şehir kuşatma altına alınmıştır ve bu süreçte zarar görmüştür. 2. Dünya Savaşı'nda ise Almanya tarafından işgal edilmiştir.

Rhone Nehri'nin sol tarafı, Saone Nehri çevresi Eski Lyon Bölgesinde mutlaka dolanmalı, tüm köprülerinden geçmeli, şehri tepeden seyretmeli, mutlaka bir nehir turu yapmalı ve unutulmaz şehirde keyifli bir gezintinin tadını çkarmalısınız.Her türlü sahne sanatına rastlayabileceğiniz bu şehirde adım başı bir müzisyene denk gelebilirsiniz. Lyon’da tarihi binalar göz alcıdır. En görkemli tiyatro mimarilerinden biri olan Lyon Ulusal Opera Binası da bunlardan biridir. Fransa’nın en önemli koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Güzel Sanatlar Müzesi, Lumiere Enstitüsü, Gallo¬Roma Uygarlığı Müzesi ve Modern Sanatlar Müzesi ziyaret edilmeden dönülmemesi gereken yerler arasındadır.

Lyon mutfağına geldiğimizde ise şehrin profesyonel olduğu noktaya gelmiş oluyoruz. Dünya Mutfakları Yarışması ve Dünya Pastacılık Yarışması düzenlenen Lyon’da restoran olarak bir çok alternatifiniz mevcut ve Bouchon olarak bilinen yerel restoronları'nda Canut, Paul Bocuse ,çikolatalı kruvasan, Lyon salatası,balık, siyah puding tatmanız gereken yeren lezzetlerdendir. Halles De Lyon ve Rue Merciere bölgelerini de hoş bir yemek için tercih edebilirsiniz. Şarap ve bira da şehirde vazgeçilmez içeceklerdendir.  Fransız kruvasanını 1.5 - 3 Euro karşılığında tadabilir, 2.5 - 3 Euro karşılığında biranızı yudumlayabilirsiniz. Salade lyonnaise olarak bilinen Lyon Salatası ve deniz ürünlerinden yapılan quenelle de brochet oldukça lezzetli yemeklerdir.
 

Havalimanından Lyon Merkezine Ulaşım

Bron Havalimanı

Tren
St Exupery Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda en pratik yol ve en çok kullanılan seçenek tren seçeneğidir. Tren sabah 05:00’dan gece yarısına kadar çalışır. Akşama kadar her 15 dakikada bir hareket etmektedir. Trenler akşam 30 dakikada bir hareket etmektedir.

Taksi
Taksi seçeneğine başvurarak şehir merkezine oldukça hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Havalimanı’nda taksiler 24 saat hizmet vermektedir. Ancak ücret öderken sorun yaşamamak için yanınızda döviz bulundurun.

Araç Kiralama
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın bir diğer fırsatı ise araç kiralamaktır. Araç kiralayarak şehir merkezine ulaşımınızı kolaylaştırabilir aynı zamanda şehir gezintinizi daha özgür bir hale getirebilirsiniz. Lyon St Exupery Havalimanı’nda pek çok kiralık araba veren firmanın ofisi vardır. Budget, FirstGT, Europcar, Sixt, Alamo gibi firmaların ofislerinden araç kiralamanız mümkündür.


Saint Exupery Havalimanı


Tren
Lyon–Saint Exupéry Havalimanı’ndan Fransa ve İtalya’nın 24 farklı noktasına tren ile yolculuk yapmanız mümkündür. Trenlerle seyahat edebileceğiniz yerlerden bazıları ise Aix en Provence, Avignon, Grenoble, Marne-la-Vallée, Marsilya, Milano, Miramas, Modane, Montpellier, Paris ve Valence. Havalimanından tren istasyonunun arası 5 dakika uzaklıktadır. Tren istasyonundan trenlere binerek yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Tramvay
Şehir merkezine ulaşım da kullanacağınız tramvaylar ile yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuğun ardından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tramvaylar son derece hızlı olduğu gibi bu araçlarda taksi ve araç kiralama gibi alternatiflere kıyasla trafiğe takılmadan ulaşım yapma şansına sahipsiniz. Biletinizi istasyonlarda bulunan bilet makinelerinden veya dilerseniz internet üzerinden de satın alabilirsiniz.

Shuttle Otobüsleri
Shuttle otobüsleri ile havalimanından şehir merkezine oldukça pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Lyon şehir merkezine ulaştıktan sonra buradan farklı bölgelere de ekonomik bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Shuttle otobüslerine binerek havalimanından Bordeaux, Annecy, Grenoble, Clermont-Ferrand, Volron, Domancy,  Saint-Etienne gibi farklı yerlere gelebilirsiniz. Shuttle otobüsleri havalimanını 22 farklı şehre bağlıyor. Otobüs bileti fiyatları ise seyahat edeceğiniz şehre göre farklılık gösteriyor ancak genel olarak uygun fiyatlar çıkmaktadır.

Elektrikli Araçlar
Lyon–Saint Exupéry Havalimanı’nda bulunan elektrikli araç seçeneği ile şehir merkezine ulaşımınız oldukça pratik olacaktır. Bluely tarafından sunulan elektrikli araçlarla 20-25 dakika içinde Lyon şehir merkezinde istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca havalimanından kiraladığınız elektrikli araçları şehir merkezinde bir çok noktaya teslim etme avantajınız da bulunmaktadır.

Kayak Shuttle Servisleri
Lyon-Saint Exupery Havalimanı’nda şehre kayak yapmak için gelenler için kayak merkezlerine  giden servisler de mevcuttur. Altibus servisleriyle kayak merkezlerine direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Geniş ve rahat koltuklarıyla hizmet veren kayak merkezi servisleri engelliler için tasarlanmış ek özelliklere de sahip. Kayak merkezi shuttle servislerine 0 825 825 536 numaralı telefondan ulaşarak rezervasyon yaptırabilir veya internet üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz.

Taksi
Taksi ile ulaşım da şehir merkezine oldukça hızlı ve rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Taksiler terminal önünde 7 gün 24 saat sizleri beklemektedir. Taksilerle Lyon şehir merkezine gündüz 50-55 euro, geceleri ise 60-65 euro gibi ücretler karşılığında gelebilirsiniz. Givors’a 60-100 euro, Annecy’e 170-280 euro, Macon’a 115-180 euro ve Valence’ye 160-260 euro aralığında değişen ücretlerle yolculuk yapabilirsiniz. Gece tarifesi akşam 19:00 ve sabah 07:00 saatleri arasında uygulanıyor. Ödeme seçenekleri arasında nakit ve kredi kartı ile ödeme bulunmaktadır.

Araç Kiralama
Araç kiralayarak da havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç kiralayarak şehri daha keyifli ve özgür bir halde gezebilirsiniz. Havalimanında kiralık araç hizmeti veren firmaların ofisleri genellikle sabah saat: 07:00’den gece yarısına kadar açık. Havalimanında AVIS, Budget, National, Alamo, Enterprise, Europcar, Thrifty, Hertz ve Sixt gibi çok sayıda kiralama firması bulunmaktadır.

Özel Servisler
Havalimanı’nda bulunan özel servis hizmetlerinden de yararlanmanız mümkündür. Şehir merkezine ulaşımda özellikle 2 kişi ve fazlasıysanız özel servisler oldukça ideal bir seçenektir. Özel servislerin en önemli avantajlarından biri şehir merkezinde istediğiniz yere kadar servis aracıyla gelebilme olanağı sağlaması. Özel servisler için önceden rezervasyon yaptırarak havalimanında hiç beklemeden aracınıza binebilirsiniz. Özel servisler havalimanı otoparkından hareket etmektedir.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Lyon varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Lyon uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Lyon uçuşları Part-Dieu Havalimanı, Bron Havalimanı, Saint Exupery Havalimanı, Grenoble Saint Geoirs Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı