Lviv Hakkında

Ukrayna’nın batısında yer alan Lviv, ülkenin ikinci büyük kenti olmakla birlikte kültür başkentidir. Lviv’de nüfusun yüzde 80’i kadınlardan oluşmaktadır. Zengin bir kültüre sahip olmasının en önemli tarafı göz kamaştıran meydanları, etileyici mimarisi, komşu devletlerilyle yakın ilişkis vei farklı milletlerin burada yüzyıllardır hoşgörülü biçimde yaşamasıdır. Lviv’de tatilin en güzel zamanları Temmuz ve Eylül ayları arasıdır. Bu dönemde 20 derece sıcaklık olup, keşfetmenin en uygun zamanı olduğu bilinmektedir. Günde yaklaşık 200 bin kişi Lviv’e giriş yapmaktadır.  İki üniversite, flarmonik orkestra, Lviv Opera ve Bale Tiyatrosu olan şehrin merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Lviv aynı zamanda ülke kentleri arasında bilim ve endüstri merkezi olarak dikkat çekmektedir. Lviv şehrini ziyaret ederken mutlaka gezmeniz gereken yerler;  Lviv Sanat Galerisi’den başlanabilir. St. Yura Meydanı’daki Katedral, Potocki Sarayı, Market Square, Dermition Katedrali, Natural History Museum, Virmenska Ermeni Katedrali, Svobody Caddesi’ndeki “Aynalı Salon” olarak da bilinen opera binası gibi yerleri gezmenizi tavsiye ederiz.  Ayrıca UNESCO dünya mirasları listesinde bulunan Rynok Meydanını da kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Lviv’de Belediye Binası’nın kulesine çıkıp şehri panoramik olarak seyretmeyi de unutmayın.

Lviv de yıl içerisinde pek çok festival düzenlenmektedir. Vistuosi Müzik Festivali, opera festivali olan Solomia Kryshelnytska bunlardan bazılarıdır. Aynı zamanda Lviv’de gece hayatı da oldukça popülerdir. Zanzibar ve Clup Metro bölgelerinde oldukça fazla sayıda gece külübü ve bar bulunmaktadır.

Lviv mutfağı mükemmel lezzetleri barındırmaktadır. Lviv de yeme içme konusunda asla sıkıntı yaşamazsınız. Şehirde meşhur lezzetlerden bazıları ise; et çeşitleri, sebze yemekleri ve hamur işi konusunda oldukça zengindir. Dünyanın en zengin ikinci mutfağı olarak kabul edilen Ukrayna mutfağı, yerli yabancı bütün turistlerin damak tadına uygun lezzetler sunmaktadır. Ukrayna denildiğinde akla ilk olarak Kiev tavuğu, Borsch çorbası ve Kyshka gibi lezzetler gelmektedir. Lviv de kahve ve tatlılar da oldukça beğenilmektedir.
 

Havalimanından Lviv Merkezine Ulaşım

Otobüs
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için otobüs seçeneğini kullanabilirsiniz. Otobüsler ile yolculuk 15-20 dakika civarı sürmektedir. Otobüsler haftanın her günü sabah 7 ile akşam 10 saatleri arasında hizmet vermektedir. Otobüsler taksilere göre oldukça ekonomik bir seçenektir. Şehir otobüsleri sırayla; Krychevskoho Str, Lyubinska Str, Kulchytska Str, Rynok Pivdennyi, Kulparkivska Str, Vasylya Symonenka Str, Univermag Okean, Boychyka Str, Arkasa Str, Shumskoho Str, Ivana Horbachevskoho Str, Depo, Petro Doroshenko Str ve Svobody Ave güzergahını izliyor.

Trolyebüs 
Trolyebüs, ekonomik seçeneklerden bir diğeridir. Trolyebüs 10-15 dakika süren konforlu bir yolculuğun ardından şehir merkezine ulaşmaktadır. Haftanın her günü sabah 6 akşam 10 saatleri arasında hizmet vermektedir. Trolebüs ile gideceğiniz duraklar şu şekildedir; City Center (Ivan Franko University), Lystopadovoho Chynu Str./ Krushelnytskoyi Str, St. Yura Sq, Metropolyta Anreya Str, Geroiv UPA Str (return route – Okruzhna Str.) ve Lyubinska Str.

Araç Kiralama
Araç kiralayarak şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu mükemmel kenti daha özgür bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Araç kiralama firmaları Lviv Havalimanı’nın Terminal A binasında bulunmaktadır. Buradaki araç kiralama ofislerinden dilediğiniz şekilde araç kiralayabilirsiniz. Ayrıca araçları şoförlü veya şoförsüz olarak kiralamanız mümkündür. Araç kiralama şirketlerinden bazıları; Sixt, Budget, Hertz, Avis, Europcar ve BLS şeklindedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Lviv varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Lviv uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Lviv uçuşları International Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir