Londra Hakkında

İngiltere'nin ve Birleşik Krallık'ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Büyük Britanya adasının güneydoğusundaki Thames Nehri üzerinde duran Londra, iki bin yıldır büyük bir yerleşim yeri olmuştur. Londra, Romalılar tarafından kurulmuş çok eski tarihe sahip olan bir şehirdir. Londra, Londra Belediye Başkanı ve Londra Meclisi tarafından yönetilmektedir. Aynı zamanda dünyanın finans merkezlerinden biridir. Londra, sanat, ticaret, eğitim, eğlence, moda, finans, sağlık, medya, profesyonel hizmetler, araştırma ve geliştirme, turizm ve ulaşım alanlarında dünyanın önde gelen şehirlerinden biridir. Dünyanın beşinci büyükşehir bölgesi GSYİH'sine sahiptir. Londra’da farklı ırklardan çok fazla insanlar yaşamaktadır. Londra ekonomiye yön veren şehirlerden biridir. Şehir çok fazla sayıda turist çekmektedir. Festivalleri, tiyatro oyunları, sergileriyle aynı zamanda sanat şehridir de .Parlamento binası, Tower Bridge, Londra Kulesi, Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı kentin en önemli turistik merkezleridir.

Londra'da çok çeşitli insan ve kültür var olup, bölgede 300'den fazla dil konuşulmaktadır. Londra, Oxford Street ünlü mağazaların yer aldığı en popüler yerlerden biridir. Moda konusunda da pek çok alternatifi bulabileceğiniz bir şehirdir. Turistler açısından her yönüyle yoğun ve çok keyifli geçecek bir seyahat rotası olan Londra’da, gece hayatı da çok hareketlidir. Aynı zamanda dünyanın en önemli restoran şubeleri de burada bulunmaktadır.

Londra dört Dünya Miras Alanı içermektedir: Londra Kulesi, Kew Bahçeleri, Westminster Sarayı, Westminster Abbey ve St. Margaret Kilisesi ve Greenwich. Diğer görülecek yerler arasında Buckingham Sarayı, London Eye, Piccadilly Circus, St Paul Katedrali, Tower Bridge, Trafalgar Meydanı ve The Shard yer almaktadır. Londra'ya hava ulaşımı konusunda çok rahat edebilirsiniz. Londra çevresinde 5 tane havalimanı bulunmaktadır. Londra’dan bu havalimanlarına metro ile ulaşımda çok kolaydır. Londra Metrosu dünyanın en eski yeraltı demiryolu ağıdır.
 

Havalimanından Londra Merkezine Ulaşım

City London Havalimanı

Metro 
Londra metrosu oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. 6.80 -8 Pound arasında değişiklik gösteren bilet fiyatına sahip olan metrolar ile aktarmasız bir şekilde London City Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınız mümkündür.

Tren
Diğer ulaşım seçenekleri arasında olan trenler ile ulaşımınız için havalimanına yakın konumda bulunan tren istasyonundan trenlere binerek Londra şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bilet ücretleri 8-12 pound arasında değişiklik göstermektedir.

Otobüs
London City Havalimanı’ndan otobüslere binerek hemen hemen şehrin her bölgesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Bilet ücretleri 9-13 pound arasında değişmekte olan otobüsler geceleri de hizmet vermektedir.

Otel Servisleri 
Otel rezervasyonunuzu yaparken size sunulan transfer seçeneğini işaretleyerek bu hizmetten yararlanabilir London City Havalimanı’ndan şehir otelinize rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama
London City Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı kolaylaştırmak ve bu güzel şehri daha özgür bir şekilde ziyaret edebilmek için araç kiralayabilirsiniz. Havalimanı’nda bulunan araç kiralama firmalarından işlemlerinizi onaylayabilir aracınıza binebilirsiniz.  

Gatwick Havalimanı

Otobüs
National Express otobüsleri ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz fakat yolculuk süresi bir buçuk saat civarı sürmektdir. Easybus otobüslerinde de yolculuk şartları hemen hemen aynı. Bu otobüsler de trenler gibi Victoria tren istasyonuna kadar gitmektedir. Bu otobüsler ile çok ekonomik bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca otobüsler 7 gün 24 saat hizmet sunmaktadır.

Hızlı Tren
Şehre en hızlı gitmenin yollarından biri ise “Gatwick Ekspres” trenleri! Her 15 dakikada kalkan bu trenlerle 30 dakikada şehirdeki Victoria tren istasyonuna ulaşabiliyorsunuz. Ücretler ise 20 Sterlin ’den başlıyor. Southern Trenleri ise aynı mesafeye 35 dakikada götürüyor. Bu trenler de her 15 dakikada bir kalkıyor. Geceleri ise tren yoğunluğu saatte bire düşmektedir.

Taksi
Taksi ile şehir merkezine ulaşım diğer seçeneklere göre daha az tercih edilmektedir. Taksi ile ulaşım en az 1 saat sürmekle birlikte biraz pahalı bir seçenektir.

Araç Kiralama
Havalimanı’ndaki araç kiralama şirketlerinden aracınızı kiralayıp şehir merkezine gidebilirsiniz. Araç kiralama şirketlerinden bazıları Budget, Hertz, Sixt, Eruopcar gibi ünlü isimlerdir. Araç kiralama ofisleri Havalimanı’nın bütün terminallerinde bulunmaktadır.

Stansed Havalimanı

Tren
Trenler havalimanından Londra’nın birçok noktasına doğrudan ulaşım sağlayan Stansed Express ile ekonomik bir yolculuk yapmanız mümkündür. 20 dakikalık aralıklarla hareket eden trenlerin ücretleri 8 sterlinden başlayarak rotanıza göre bu ücret yükseliyor. Liverpool Caddesi gibi noktalara da bağlantı sağlayan trenlerin bazı istasyonlarından Londra metrosuna aktarma yapabilir ve daha fazla noktaya metrolarla direkt seyahat edebilirsiniz.

Otobüs
En hızlı ve ucuz seçeneklerden biri olan, otobüs seçeneği ile dilediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüslerin 18’i Londra Şehir merkezine olmak üzere  42 farklı noktaya ulaşım sağlamaktadır. National Express tarafından sunulan otobüslerin ücretleri 5 sterlinden başlıyor ve yolculuk yapmak istediğiniz noktaya göre değişebiliyor. 

Taksi
Taksiler ile ulaşımınız tren ve otobüslere göre çok daha pahalı olmaktadır. Bununla birlikte eşyalarınızı daha rahat taşımak ve şehir merkezinde gelmek istediğiniz yerin kapısına kadar doğrudan ulaşmak için taksileri tercih edebilirsiniz. Havalimanından taksilerle şehir merkezine yapılan yolculuk ortalama 120 sterlin civarı tutmaktadır. 


Luton Havalimanı

Otobüs
Luton Havalimanı’ndan otobüsle şehir merkezine ulaşmanın birçok seçeneği vardır. Easybus’lar 3 Sterlin gibi oldukça ucuza sizi şehre ulaştırıyor. Ancak yolculuk 1,5 saati buluyor. National Express otobüsleri, Greenline 757 gibi farklı seçenekleriniz de var. Bunlarda ise fiyatlar 17 Sterlin’e yaklaşıyor.

Taksi
Taksi seçeneğini kullanıp hızlı ve konforlu bir yolculuk için en az ödemeniz gereken ücret 100 sterlin’dir. Terminaldeki ofisler ise 7/24 çalışıyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık 1 saat sürüyor. Araç Kiralama Luton Havalimanı’nda ofislerini bulabileceğiniz araç kiralama firmaları Hertz, Budget, Avis, Europcar, Sixt, Enterprise.

Heathrow Havalimanı

Otobüs 
Şehir merkezine ulaşım için 50 ile 90 dakikalık bir süre içinde National Express otobüsleri Victoria otobüs durağına ulaşmaktadır. Yolculuk süresi ya da güzergâha göre bilet fiyatları farklılık gösteriyor. Ayrıca Hotel Hoppa otobüsleri ile 5 Sterlin karşılığında doğrudan otelinize de güdebilirsiniz.

Metro ya da Tren
Havalimanı’ndan şehir merkezine en hızlı ulaşım seçenek sırasıyla Heathrow Express” ve “Heathrow Connect” trenleri! Express trenler 15 dakikada, Connect Trenleri ise 35 dakikada merkezdeki Paddington tren istasyonuna ulaşıyor. Londra ulaşımında önemli yere sahip metro (“tube” olarak anılıyor) da daha ucuza şehre ulaşmak isteyenler için bir başka alternatif. Tren yolculuğu metro yolculuğuna göre daha uzun sürmektedir.

Araç Kiralama
Havalimanı’ndaki araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı en kolaya indirebilirsiniz. Heathrow Havalimanı’ndan aralarında Sixt, Hertz, Avis, Europcar gibi birçok firmanın ofisini bulup dilediğiniz firmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Londra varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Londra uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Londra uçuşları London Havalimanı, Corbin London Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir