Konya Havalimanı Hakkında

Konya Havalimanı, Konya'nın Selçuklu ilçesi sınırları içerisinde 141,000 metrekare alan üzerine yer alan uluslararası havalimanıdır. İç hat uçuşlarına 2000 yılında başladıktan sonra 2001 yılında ise dış hatlar yolcu trafiğine açılmıştır. Şehir merkezine yaklaşık 16 dakikalık mesafede bulunuyor. Yıllık ortalama 1 milyondan fazla yolcuya hizmet vermektedir. Türk Hava Kuvvetleri ile DHMİ ortak yönetimindedir. İç hatlar ve dış hatlar tek terminal binası içerisinde yer alıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ‘’Yeşil Kuruluş’’ unvanı verilmiş havalimanları arasındadır.

Konya Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Konya’nın uluslararası hizmet veren orta büyüklükteki havalimanı, hem sivil hem askeri kategoride bir havalimanı olup Selçuklu ilçesinde bulunuyor. 2000 yılı itibariyle sivil hava trafiğine açılan Konya Havalimanı'ndan, şehir merkezine ve otogara ulaşımı sağlayan çeşitli alternatifler mevcut.

Konya Havalimanı’ndan şehrin merkezine, HAVAŞ otobüsleri, taksi, ve özel aracınızla havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havaş

Konya Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşımınızı Havaş otobüsleri ile sağlayabilirsiniz. Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif olan Havaş otobüsleri ile yaklaşık 30 dakika süren konforlu bir yolculukla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havaş otobüsleri, havalimanına uçağın inmesinden 25 dakika sonra kalkış yapıyor ve sırayla Otogar, Aydınlıkevler, Kulesite, Sille Kavşağı, Belediye, Alaaddin, Zafer, Fuar, Anıt noktalarından geçiyor.

Taksi

Konya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir. Ancak trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha tasarruflu kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa sürede şehir merkezine gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanında terminal binasında ulusal ve uluslar arası Hertz, Budget, AVIS ve Enterprise araç kiralama ofisleri bulunuyor. Konya Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Konya Havalimanı'na Ulaşım

Şehri merkezinden Konya Havalimanı'na Havaş, taksi ve araç kiralama ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel araçlarınızla da karayolu üzerinden havalimanına ulaşmanız mümkün.

Havaş

Konya Havalimanı’na şehrin merkezinden Havaş otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaş otobüsleri ile yaklaşık 30 dakika süren konforlu yolculukla havalimanına gidebilirsiniz. Anıt Meydanı'ndan kalkan HAVAŞ servislerini kullanabilirsiniz. Servisler Anıt, Fuar, Zafer, Alaaddin, Belediye, Sille Kavşağı, Kulesite, Aydınlıkevler ve Otogar güzergahını izleyerek havalimanına ulaşım sağlıyor.

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehir merkezindeki araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile havalimanına gidebilirsiniz. Budget, Hertz, AVIS ve Enterprise gibi firmaların merkez ofislerinden kiralayabileceğiniz araçları, Konya Havalimanı'na ulaştıktan sonra, havalimanı binası içerisindeki ofislerine bırakabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

İç hatlar ve dış hatlar terminalleri tek bina içerisinde olan Konya Havalimanı'nın zemin katında ortak salon, yolcu çıkış salonu ve VIP salon yer almaktadır. Bagaj alım salonu, pasaport ve gümrük işlemleri, ayrıca idari bürolar işlemleri bodrum katında yapılmaktadır. 1 adet banka ATM'si, araç kiralama ofisleri, 3 adet cafe de terminal içerisinde bulunuyor. İki uçak pisti ve 520 araç kapasiteli otopark alanına sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Konya Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Konya Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Konya Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Çar23 ºC27 ºCÇarşamba
Per20 ºC30 ºCPerşembe
Cum17 ºC27 ºCCuma
Cmt16 ºC26 ºCCumartesi
Paz17 ºC28 ºCPazar

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 1sa 35dk
  • İzmir 8sa 25dk
  • Ankara 4sa 10dk
  • Antalya 8 saat
  • Trabzon 9sa 10dk
  • Adana 10sa 15dk
  • Diyarbakır 9sa 30dk
  • Bodrum 8sa 10dk
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir