Konya Hakkında

Konya, İç Anadolu Bölgesinde bulunan Türkiye'nin yüzölçümü bakımından en büyük ilidir. 2 milyon 232 bin nüfusa sahip Türkiye'nin en kalabalık 7. ilidir. Karasal iklimin etkileri görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları uzun ve sert geçer. Gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkları çok fazladır. Yazın kuraklık ve kavurucu sıcaklık vardır. 

Ekonomik açıdan Türkiye'nin gelişmiş şehirlerinden biri olarak tarihsel ve doğal zenginlikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Sanayi ve inanç turizmde rolü büyüktür. Her yıl yaklaşık olarak 1 buçuk milyon yerli yabancı turist ziyaret etmektedir. Kentin geçmişinde Anadolu Selçuklu ve Karamanoğullarının başkenti olmuştur. 

Konya'nın simgesi olan Mevlana Celaleddin Rumi'nin türbesi Mevlana Müzesi, Dünya'nın en eski yerleşimlerinden biri olan ve 2012 yılında UNESCO Dünya Miras listesine alınan Çatalhöyük, Anadolu medeniyetlerine ait eserlerin bulunduğu Ereğli Müzesi, Akşehir'de bulunan Nasrettin Hoca'nın türbesi, Alaeddin Tepesi, Sille Barajı, Meram Bağları, Kelebekler Vadisi Müzesi ziyaret edilecek yerler arasında yer almaktadır. Konya düz ovaya kurulmuş rahat ve yapı bakımından planlı en önde olan şehirlerdendir. 

Konya mutfağında etli ekmek, fırın kebabı, bamya çorbası, tirit, zerde tatmanız gereken lezzetler arasında yerini almaktadır. Tanıdıklarınıza ziyaretleriniz de Konya Şekeri götürmeniz güzel bir hediye olacaktır. 

Konya Havalimanı Havalimanı ilçe merkezine 20 dakika civarı süren 10 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Ulaşım için taksi, yolcu servisleri ve toplu taşıma gibi alternatifler bulunmaktadır. Yurtiçi uçuşlar olarak her gün İstanbul, İzmir seferleri yapılmaktadır. Yurtiçi uçuşların dışında yurt dışındaki bazı şehirlere uçuşlar bulunmaktadır. 

Konya'ya bağlı ilçeler; Akören, Ahırlı, Altınekin, Bozkır, Beyşehir, Cihanbeyli, Çumra, Çeltik, Derbent, Doğanhisar, Derebucak, Ereğli, Emirgazi, Hadim, Güneysınır, Halkapınar, Ilgın, Hüyük, Kadınhanı, Karapınar, Kulu, Karatay, Meram, Selçuklu, Sarayönü, Seydişehir, Tuzlukcu, Taşkent, Yalıhüyük, Yunak. Plaka kodu 42'dir. 

Havalimanından Konya Merkezine Ulaşım

Konya’nın uluslararası hizmet veren orta büyüklükteki havalimanı, hem sivil hem askeri kategoride bir havalimanı olup Selçuklu ilçesinde bulunuyor. 2000 yılı itibariyle sivil hava trafiğine açılan Konya Havalimanı'ndan, şehir merkezine ve otogara ulaşımı sağlayan çeşitli alternatifler mevcut.

Konya Havalimanı’ndan şehrin merkezine, HAVAŞ otobüsleri, taksi, ve özel aracınızla havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havaş

Konya Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşımınızı Havaş otobüsleri ile sağlayabilirsiniz. Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif olan Havaş otobüsleri ile yaklaşık 30 dakika süren konforlu bir yolculukla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havaş otobüsleri, havalimanına uçağın inmesinden 25 dakika sonra kalkış yapıyor ve sırayla Otogar, Aydınlıkevler, Kulesite, Sille Kavşağı, Belediye, Alaaddin, Zafer, Fuar, Anıt noktalarından geçiyor.

Taksi

Konya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir. Ancak trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha tasarruflu kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa sürede şehir merkezine gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanında terminal binasında ulusal ve uluslar arası Hertz, Budget, AVIS ve Enterprise araç kiralama ofisleri bulunuyor. Konya Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Konya varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Konya uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Konya uçuşları Konya Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Konya 50 dakika, Ankara-Konya 40 dakika, Antalya-Konya 50 dakika, Bodrum-Konya 1 saat 30 dakika, Gaziantep-Konya 1 saat 30 dakika, İstanbul-Konya 1 saat 30 dakika, İzmir-Konya 1 saat 30 dakika, Trabzon-Konya 1 saat 20 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, Pegasus İstanbul, SunExpress İzmir, AnadoluJet İstanbul şehirlerinden direkt Konya uçuşları düzenliyor.

Konya Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Sal23 ºC27 ºCSalı
Çar20 ºC28 ºCÇarşamba
Per19 ºC30 ºCPerşembe
Cum17 ºC27 ºCCuma
Cmt17 ºC26 ºCCumartesi

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 1sa 35dk
  • İzmir 8sa 25dk
  • Ankara 4sa 10dk
  • Antalya 8 saat
  • Trabzon 9sa 10dk
  • Adana 10sa 15dk
  • Diyarbakır 9sa 30dk
  • Bodrum 8sa 10dk

Yakınındaki Şehirler

Konya Hakkında Daha Fazla

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir