Kayseri Hakkında

Kayseri, İç Anadolu bölgesinde bulunan Konya ve Ankara'dan sonra en büyük üçüncü tarih ve doğal zenginlikleri bulunan şehirlerindendir. 1 milyon 422 bin nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık kentlerinden biridir. Geçmişten günümüze Ticaret hayatında önemli rol sahibi olan ve bugün itibariyle sanayi merkezi haline gelmiştir. 6 bin yıllık tarihi ile dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinir. 

Erciyes Dağı ve Orta Kızılırmak bölümünde bulunmakta olan Kayseri, Tuz Göl'ünden Fırat Nehrine kadar uzanmaktadır. Karasal iklimin görüldüğü Kayseri'de yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Türkiye'nin en yüksek dağlarından biri olan Erciyes Dağı kayak merkezi ile yurtiçi turizmde son yıllarda önemli ve popüler yerler arasında bulunmaktadır. 

Selçuk dönemin izlerini hala taşıyan tarihi yerler olarak görülmesi gereken yerler; Saat Kulesi, Kapalı Çarşı, Gesi Bağları, Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi gezilebilir. Pastırma, Kayseri mantısı, sucuk, çemen, sucuk içi, fırın ağzı, Kayseri ketesi, yağlama, pehli, içli köfte, kabak çiçeği dolması Kayseri mutfağının vazgeçilmezleridir. 

Kayseri Havalimanı ilçe merkezine 20 dakika civarı süren 11 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Ulaşım için taksi, yolcu servisleri ve toplu taşıma gibi alternatifler bulunmaktadır. Yurtiçi uçuşlar olarak her gün İstanbul, Antalya, İzmir seferleri yapılmaktadır. Yurtiçi uçuşların dışında yurt dışındaki bazı şehirlere uçuşlar bulunmaktadır. 

Kayseri’ye bağlı ilçeler: Bünyan, Akkışla, Develi, Hacılar, Felahiye, İncesu, Melikgazi, Kocasinan, Özvatan, Sarıoğlu, Pınarbaşı, Sarız, Tomarza, Talas, Yeşilhisar, Yahyalı. Plaka kodu 38'dir.

Havalimanından Kayseri Merkezine Ulaşım

Kayseri Havalimanı kent merkezine sadece 5 km uzaklıkta yer alıyor. Havalimanı'ndan şehir merkezine gelerek buradan hareket eden Develi dolmuşları ile veya taksiyle Erciyes Dağı kayak merkezini ziyaret edebilirsiniz. Kapadokya ve Ürgüp gibi doğal güzelliklere sahip turistik bölgeleri ziyaret etmek isteyenler ise önce taksi ile otogara gidip oradan uygun otobüslere binebilirler.

Havalimanından şehir merkezine gitmek için HAVAŞ servisleri, otobüs, taksi ve araç kiralama gibi seçenekler bulunuyor.

Havaş

Kayseri Havalimanı'ndan HAVAŞ servisleriyle pek çok önemli noktaya ulaşım sağlamak mümkün. HAVAŞ Talas ve Otogar yönüne uçağın inişinden itibaren 25 dakika sonra sefer düzenliyor.

Güzergah olarak; Tren Garı, Yeni Sanayi DSİ Kavşağı, Eski Şeker Karakolu, Şehirlerarası Otobüs Terminali noktalarına ulaşım sağlıyor. Havalimanı'ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleriyle yaklaşık 30 dakika içerisinde gidebilirsiniz.

Otobüs - Dolmuş

Kayseri Havalimanı'ndan şehir merkezine birkaç yüz metre ileride durakları bulunan belediye otobüsleri ve dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. 20 dakika aralıklarla seferler düzenleyen 100 ve 102 numaralı belediye otobüsleri kullanabilirsiniz. 100 numaralı otobüsler ise Yeni Mahalle, Mevlana 2 Mit Binası, Sümer Yüzme Havuzu, Barbaros 1, Hunat üzerinden geçerek Belsin Son Durağa ulaşabilirsiniz. 102 numaralı otobüs ile Yeni Mahalle, Mevlana Veterinerlik Fakültesi, İstasyon Caddesi, Medrese Onü, Hunat üzerinden geçerek Belsin Son Durağa kadar gidebilirsiniz.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Kayseri Havalimanı'ndan şehir merkezine taksi ile 15 dakikada ulaşım mümkün.

Araç Kiralama

Havalimanının hem iç hatlar hem de dış hatlar gelen yolcu terminallerinde Garenta, Budget, Europcar, Thrifty, Sixt gibi bazı firmaların ofislerini bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Kayseri varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Kayseri uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Kayseri uçuşları Erkilet Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Kayseri 50 dakika, Ankara-Kayseri 50 dakika, Antalya-Kayseri 1 saat 30 dakika, Bodrum-Kayseri 1 saat 20 dakika, Gaziantep-Kayseri 50 dakika, İstanbul-Kayseri 1 saat 10 dakika, İzmir-Kayseri 1 saat 20 dakika, Trabzon-Kayseri 1 saat 20 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, Pegasus İstanbul, İzmir, Lefkoşa, AnadoluJet İstanbul, SunExpress İzmir, Antalya şehirlerinden direkt Kayseri uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı