Kastamonu Hakkında

Kastamonu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan bir ilimizdir. Nüfusu yaklaşık olarak 380.670 olarak bilinmektedir. Kastamonu’da Akdeniz iklimi görülse de güney kısımlarında İç Anadolu iklimine de rastlanmaktadır. Kastamonu, çok değerli ve eski tarihi eserleriyle Evliyalar şehri olarak da özelleştirilmektedir.

Kastamonu’da gezilecek yerler listenizi hazırlamaya başlıyorsanız, 110 metre yüksekliğindeki bir tepede konumlanan Kastamonu Kalesi listenizin başlangıç noktası olabilir. 12. yüzyılda Kommenler Hanedanlığının inşa ettiği kale, yapıldığı dönemde Orta Çağ Bizans mimarisi özelliklerini gösterse farklı beylikler tarafından tadilata uğramış ve dokusu farklılık göstermektedir.

Kastamonu mutfağında öncelikle buranın et yemeklerinin çok meşhur olduğunu söyleyelim. Kıyma kullanılmadan sunulan dönerini kesinlikle tatmanızı tavsiye ederiz, yaprak yerine parça etli bir dönerle tatilinize mükemmel lezzetler katabilirsiniz.

Kastamonu Havalimanı’ndan şehir merkezine 15 dakika civarı süren 14 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmeniz için servis, otobüs, taksi dahilinde farklı alternatif kullanabilmeniz mümkün. İstanbul Kastamonu arasında her gün 0 sefer gerçekleştirilir. Antalya, İzmir ve İstanbul en çok karşılıklı olarak uçak seferleri yapılmaktadır.

Kastamonu’ya bağlı ilçeler: Doğanyurt, Cide, Şenpazar, Bozkurt, Abana, Çatalzeytin, Pınarbaşı, Azdavay, Küre, Ağlı, Azdavay, Devrekani, Seydiler, Hanönü, Taşköprü, Daday, Araç, İhsangazi ve Tosya Plaka kodu 37 dir.

Havalimanından Kastamonu Merkezine Ulaşım

Kastamonu Havalimanı, Kastamonu'da şehir merkezine 13 kilometre mesafede yer alıyor. Sivil kategoride iç hat seferleriyle hizmet veren Havalimanı yıllık 1 milyon yolcu kapasitesine sahiptir.

Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor, yolcu servisi, belediye otobüsü, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu Servisi

Şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek ise yolcu servisleri. Türk Hava Yolları ve Pegasus’a ait yolcu servisleri ile havalimanından şehir merkezine gitmeniz oldukça kolay. Pegasus yolcu servisi ise Perşembe ve hafta sonu farklı saatlerde sefer düzenliyor. Türk Hava Yolları’nın iki tane servis aracı bulunup bu araçlar her gün sabah saatlerinde seferler düzenliyor. Hareket saatleri ve güzergah bilgilerine daha detaylı ulaşabilmek için Kastamonu Havalimanı’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Otobüs

Kastamonu Havalimanı’ndan şehrin merkezine otobüsler ile ulaşım mümkün. Otobüslere, uçağınızdan iner inmez binebilir ve şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksiye göre daha ekonomik bir alternatif olan otobüsler ile yaklaşık 25 dakika süren konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi kentin merkezinde bulabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir. Ancak trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha tasarruflu kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa sürede Kastamonu 'nun kent merkezine gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanı'nda ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis, Budget, Enterprise gibi firmaların kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Özel Araç

Kastamonu şehir merkezinde belirli saatlerde trafik yoğun olabiliyor, havalimanına ulaşım sorununu özel aracınızla veya kiraladığınız araçla kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Ayrıca Havalimanında otopark hizmeti bulunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Kastamonu varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Kastamonu uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Kastamonu uçuşları Kastamonu Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Kastamonu 1 saat 40 dakika, Ankara-Kastamonu 50 dakika, Antalya-Kastamonu 1 saat, Bodrum-Kastamonu 1 saat 20 dakika, Gaziantep-Kastamonu 1 saat, İstanbul-Kastamonu 1 saat 20 dakika, İzmir-Kastamonu 1 saat 10 dakika, Trabzon-Kastamonu 1 saat sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden direkt Kastamonu uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir