Kars Havalimanı Hakkında

Türkiye’nin en doğu bölgesi şehirlerinden Kars’ta yer alan Kars Harakani Havalimanı, Karacaören köyünde konumlandırılmış ve şehir merkezine 6 kilometre mesafede yer alıyor. Sivil kategoride hizmet veren Kars Havalimanı 1988 yılında açılmıştır.

Terminal binasının yetersiz kalmasıyla 2013 yılında yeni terminal binasıyla birlikte 35.946 metrekare alan üzerinde konumlanıyor. Dış hat seferlerine 1993 yılından itibaren hizmet veren havalimanı, iç hat ve dış hat uçuşlarını tek terminalden sağlıyor. Yıllık 500 bin den fazla yolcuya ev sahipliği yapmaktadır. Kars’ın yanı sıra Ardahan, Ağrı, ve Artvin gibi çevre illerdeki yolcular tarafından da tercih edilen havalimanında gümrük ve pasaport hizmetleri de sağlıyor.

Kars Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları her gün İstanbul Havalimanı'na, Anadolu Jet'in her gün İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havalimanı'na karşılıklı direkt seferleri bulunuyor. Pegasus Havayolları'nın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına karşılıklı seferi ile Sun Express'in ise haftanın 3 günü İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na karşılıklı uçuşları bulunmaktadır.

Kars Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’nin en yüksek rakımlı havalimanlarından olan Kars Havalimanı, şehir merkezine sadece 6 km uzaklıkta bulunuyor. 1988 yılından bu yana hizmet veriyor. Havalimanı’ndan şehrin merkezine, hava yolları ile anlaşmalı yolcu servisleri, belediye otobüsü, taksi, ve özel aracınızla havalimanından kent merkezine ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Kars Havalimanı'ndan şehrin merkezine ulaşımınızı yolcu servisleri ile sağlayabilirsiniz. Uçakların iniş saatlerine göre seferler düzenlenmektedir. Yolcu servisleri ile Faikbey Caddesi'ne kadar gidebilirsiniz. Ayrıca Havalimanından yolcu servisleri ile Ardahan merkezdeki Kongre Caddesinde kadar ulaşım sağlamak mümkün.

Otobüs

Kars Havalimanı’ndan belediye otobüsleri ile de şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkeze giden tek bir belediye otobüsü var ve o da uçak saatlerine göre seferler düzenliyor. Havalimanından kalkan belediye otobüsü merkezdeki Aslan Heykellerinin önüne (Zafer Kuyumcusu önü) kadar digiyor. Çevre illere ya da Ani Ören Yeri gibi turistik alanlara gitmek için ise şehir merkezinden otogara geçebilirsiniz.

Otogar havalimanı ile ters istikamette olduğundan merkeze geldikten sonra otobüs şirketlerinin servislerini ya da otogara giden minibüslerle gidebilirsiniz. Otobüs terminali şehir merkezine 3 km mesafede bulunuyor. Sarıkamış Kayak Merkezi’ndeki otellere gitmek için de şehir merkezinden hareket eden Sarıkamış Belediyesi’nin otobüsleri ile ulaşım mümkün. Kayak Merkezi Havaalanında 50 km, şehir merkezine ise 60 km uzaklıkta bulunuyor.

Taksi

Kars Havalimanı’ndan şehir merkezine ya da çevre ilçe ve köylere ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir. Taksi ile şehir merkezi arası yakın olduğu için 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Uçak saatlerine göre havalimanında bekleyen taksiler genellikle taksi dolmuş yöntemiyle birden fazla yolcu alarak hareket ediyorlar. Taksilerin çok az sayıda olmasından dolayı taksi dolmuşlar bulunuyor binmeden önce ücret paylaşımı yapılıp yapılmayacağını sormanızda fayda var.

Araç Kiralama

Kars Havalimanında terminal binasında ulusal ve uluslar arası Budget ve Avis araç kiralama ofisleri bulunuyor. Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Kars Havalimanı'na Ulaşım

Türkiye’nin en yüksek rakımlı havalimanlarından olan Kars Havalimanı, Kars şehir merkezine sadece 6 km uzaklıkta bulunuyor. 1988 yılından bu yana hizmet veriyor. Ardahan ve Artvin şehirlerine ulaşmak isteyen yolculara da hizmet veren Havalimanı, dış hat uçuşlarına açık olup gümrük ve pasaport hizmetleri de sağlıyor.

Şehir merkezinden Havalimanı'na yolcu servisleri, belediye otobüsü, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Şehir merkezinden Kars Havalimanı'na ulaşımınızı yolcu servisleri ile sağlayabilirsiniz. Yolcu servisleri uçuşlardan 2 saat 30 dakika önce şehir merkezide Faikbey Caddesi üzerinden kalkıyor. Ardahan'dan havalimanına gidecek yolcular ise Kongre Caddesi servislerle havalimanına ulaşım sağlayabilir.

Otobüs

Kars şehir merkezinden havalimanına ulaşım için otobüsleri tercih edebilirsiniz. Otobüsler şehir merkezinden havalimanına düzenli olarak seferler yapıyor. Şehir merkezinden Aslan Heykellerinin önü (Zafer Kuyumcusu önü) kalkan otobüslerle kolayca havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Kars Havalimanı şehir merkezine yakın olduğu için taksi kullanmak en pratik yöntemdir. Taksiyle şehir merkezinden havaalanına kolayca ulaşabilirsiniz. Taksi şehir merkezinde 24 saat hizmet vermektedir.

Araç Kiralama

Şehir merkezindeki araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile havalimanına gidebilirsiniz. Budget ve Avis gibi firmaların merkez ofislerinden kiralayabileceğiniz araçları, Kars Havalimanı'na ulaştıktan sonra, havalimanı binası içerisindeki ofislerine bırakabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Kars Havalimanı, 2013 yılında yeni terminal binasıyla birlikte 35.946 metrekare alan üzerinde konumlanıyor. Tek katlı terminal binası ile iç hat uçuşlara ev sahipliği yapıyor. Kars ve ilçelerine hizmet sağlayan havalimanı aynı zamanda Ağrı, Ardahan ve Artvin gibi şehirlere de gidecek yolculara ulaşım imkanı sağlıyor.

Terminal içerisinde 1 adet gelen yolcu, 1 adet giden yolcu, 1 adet VIP ve CIP salonu bulunuyor. Gelen yolcu terminalinde araç kiralama ofisi ve ücretli otoparkı da bulunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Kars Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Kars Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet, SunExpress, Pegasus, Kars Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, Pegasus, AnadoluJet, SunExpress İstanbul, Ankara, İzmir şehirlerinden Kars Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Kars Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Pzt13 ºC26 ºCPazartesi
Sal11 ºC25 ºCSalı
Çar11 ºC24 ºCÇarşamba
Per11 ºC25 ºCPerşembe
Cum11 ºC25 ºCCuma

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 2sa 25dk
  • İzmir 2sa 25dk
  • Ankara 1sa 45dk
  • Antalya 7sa 40dk
  • Trabzon 4sa 45dk
  • Adana 7sa 35dk
  • Diyarbakır 6sa 5dk
  • Bodrum 9sa 10dk
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir