Kars Hakkında

Kars, Doğu Anadolu bölgesinde Türkiye'nin en doğusunda Ermenistan sınırında bulunan 284 bin nüfusa sahip Kafkasya coğrafyası ile Türkiye arasında kapı durumunda olan ilimizdir. Karasal İklimin en çok görüldüğü yerlerden biri olarak yılın 9 ayı karın yerden kalmadığı kışları genelde eksi derecelerde havanın bulunduğu ve geceleri buzlanma ve kar yağışından dolayı dışarı çıkılmaması tavsiye edilmektedir. Ayrıca Kars yaz aylarında en çok yağışı alması diğer illerden ayıran bir özelliğidir. Azeri nüfusunun çok olmasından dolayı Azerbaycan Başkonsolosluğu açılmıştır. Büyük bölümü yaylalardan oluşmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle masal diyarlarını andırmaktadır. Kars halkı ekonomik geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Ayrıca Kars kaşarı ve Kars balı dünyaca ünlüdür. Kaliteli bal üretimi için bu bölgede gübreleme ve tarım ilacı kullanılmamaktadır. Tarihi çok eskiye dayanan Kars onlarca farklı halklara ve kültürlere ev sahipliği yapmıştır.

Ermenistan sınırında bulunan 2500 yıllık tarihe sahip Ani Harabeleri, Kars Müzesi, Kars Kalesi, Havariler Kilisesi, Sarıkamış, Taş köprü, Katerina Av Köşkü, Micingirt İnkaya ve Sürgütüs Zivin Kalesi, Kars Büyük Katedral, Genç Kızlar Kilisesi, Tigran, Kars Selçuklu ve Beylerbeyi Sarayları, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı ve hamamları, Yusuf Paşa Cami gezilecek görülecek yerler arasında yer almaktadır. Son yıllarda gözde kayak merkezi olan Sarıkamış kayak merkezine özellikle uğramanızı tavsiye ederiz. Hangel, kaz dolması, haşıl ve elma dolması Kars mutfağının vazgeçilmezleridir. Tatlı olarak umaç helvası meşhurdur. 

Kars Havalimanı şehir merkezinde bulunmaktadır. Ulaşım için taksi, yolcu servisleri ve toplu taşıma gibi alternatifler bulunmaktadır. Yurtiçi uçuşlar olarak her gün İstanbul, Ankara, İzmir seferleri yapılmaktadır. Kars'a bağlı ilçeler: Arpaçay, Akyaka, Digor, Sarıkamış, Kağızman, Susuz, Selim. Plaka kodu 36'dır. 

Havalimanından Kars Şehir Merkezine Ulaşım

Kastamonu Havalimanı, Kastamonu'da şehir merkezine 13 kilometre mesafede yer alıyor. Sivil kategoride iç hat seferleriyle hizmet veren Havalimanı yıllık 1 milyon yolcu kapasitesine sahiptir.

Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor, yolcu servisi, belediye otobüsü, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu Servisi

Şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek ise yolcu servisleri. Türk Hava Yolları ve Pegasus’a ait yolcu servisleri ile havalimanından şehir merkezine gitmeniz oldukça kolay. Pegasus yolcu servisi ise Perşembe ve hafta sonu farklı saatlerde sefer düzenliyor. Türk Hava Yolları’nın iki tane servis aracı bulunup bu araçlar her gün sabah saatlerinde seferler düzenliyor. Hareket saatleri ve güzergah bilgilerine daha detaylı ulaşabilmek için Kastamonu Havalimanı’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Otobüs

Kastamonu Havalimanı’ndan şehrin merkezine otobüsler ile ulaşım mümkün. Otobüslere, uçağınızdan iner inmez binebilir ve şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksiye göre daha ekonomik bir alternatif olan otobüsler ile yaklaşık 25 dakika süren konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi kentin merkezinde bulabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir. Ancak trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha tasarruflu kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa sürede Kastamonu 'nun kent merkezine gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanı'nda ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis, Budget, Enterprise gibi firmaların kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Özel Araç

Kastamonu şehir merkezinde belirli saatlerde trafik yoğun olabiliyor, havalimanına ulaşım sorununu özel aracınızla veya kiraladığınız araçla kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Ayrıca Havalimanında otopark hizmeti bulunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Kars varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Kars uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Kars uçuşları Kars Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Kars Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Pzt13 ºC26 ºCPazartesi
Sal12 ºC25 ºCSalı
Çar11 ºC24 ºCÇarşamba
Per12 ºC26 ºCPerşembe
Cum12 ºC26 ºCCuma

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 2sa 25dk
  • İzmir 2sa 25dk
  • Ankara 1sa 45dk
  • Antalya 7sa 40dk
  • Trabzon 4sa 45dk
  • Adana 7sa 35dk
  • Diyarbakır 6sa 5dk
  • Bodrum 9sa 10dk

Kars Hakkında Daha Fazla

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir