Kahramanmaraş Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kahramanmaraş yaklaşık olarak 1.160.835 kişilik nüfusa sahiptir. Kahramanmaraş İstiklal madalyalı bir kentimizdir. Karsal iklim ve Akdeniz ikliminin karışımı bir iklime sahiptir. Tarihsel değerler Kahramanmaraş’ın vazgeçilmezleri haline gelmiştir. M.Ö yapılan Kahramanmaraş Kalesi ve eserlerin sergilendiği Kahramanmaraş Müzesi şehrin vazgeçilmezidir. Kentte görülmesi gereken tarihi yapılar olarak Hurman Kalesi, Elbistan Ulu Camii, Eshab-ı Keyf Külliyesi ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehrin doğal güzellikleri için Bas konuş, Yavşan ve Tekir Yaylaları, Zeytin, Ekinözü, ve Göksun Kaplıcaları ve Döngel Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Dondurma ile ün kazanan bu şehirde tabi ki Maraş dondurması yemelisiniz. Yöresel yemekler olarak Et ve Bulgur öne gelmektedir. Ekşili Çorba, Tarhana Çorbası, Döğme Mercimekli Çorba, Yoğurtlu Dövme Çorba, Maraş Paçası gibi çorbalar oldukça lezzetlidir. Un sucuğu, Fıstık Ezmesi, Festil ve Hapısa gibi tatlıları keşfetmeniz gerekir.

Kahramanmaraş Havalimanın merkeze uzaklığı 45 Km mesafededir otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Kahramanmaraş -Ankara, Kahramanmaraş -İstanbul, Kahramanmaraş -İzmir arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak her gün yapılmaktadır.

Kahramanmaraş’a bağlı ilçeler; Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak. Plaka kodu 46’dır. 

Havalimanından Kahramanmaraş Merkezine Ulaşım

Kahramanmaraş Havalimanı, Türkiye'nin Kahramanmaraş ilinde 1996 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Gaziantep-Pazarcık çevre yolu üzerinde konumlanan havalimanı şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Toplam 22.300 metrekare alana sahip havalimanında 5 uçak kapasiteli apron, 1 uçak pisti ve 33 araçlık VIP, 430 Araçlık genel otopark alanı hizmet vermektedir. Ayrıca Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Yeşil Kuruluş Belgesi almaya hak kazanan havalimanlarından biri.

Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor, belediye otobüsü, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Kahramanmaraş Havalimanı'ndan kent merkezine otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği otobüsler ile havalimanından şehir merkezine ekonomik ve rahat şekilde gidebilirsiniz. Otobüslerin her uçuştan önce ve sonra seferleri vardır. Havalimanı çıkışından otobüsleri kullanarak 6 km mesafede şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. 24 saat hizmet veren taksiler havalimanından kent merkezine ulaşım için iyi bir tercih olabilir.

Araç Kiralama

Havalimanı'ndan araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Tayfun Oto Kiralama, Auto46, Filo Rent A Car, Ketenoto Kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Kahramanmaraş varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Kahramanmaraş uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Kahramanmaraş uçuşları Kahramanmaraş Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Kahramanmaraş 40 dakika, Ankara-Kahramanmaraş 1 saat 20 dakika, Antalya-Kahramanmaraş 1 saat, Bodrum-Kahramanmaraş 1 saat 40 dakika, Gaziantep-Kahramanmaraş 30 dakika, İstanbul-Kahramanmaraş 1 saat 30 dakika, İzmir-Kahramanmaraş 1 saat 40 dakika, Trabzon-Kahramanmaraş 1 saat 20 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet Ankara şehirlerinden direkt Kahramanmaraş uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir