Jakarta Hakkında

Güneydoğu Asya’nın en kalabalık kenti olan Jakarta, yaklaşık olarak 10 milyon 770 bin kişilik nüfusa sahiptir. Jakarta’da tropikal iklim görülmektedir. Sıcak ve nem vardır. Yağışlar, en yoğun Ekim-Nisan ayları arasında görülmektedir. Sıcaklık yıl boyunca 25 derecenin altına düşmemesinden dolayı yaz kış gibi mevsimleri yoktur. Endonezya’nın başkenti olan Jakarta, 4.yüzyıldan bu yana önemli bir liman şehri haline gelmiştir. İstiklal Camisi, Jakarta’nın simgesi halindedir. Onun dışında Jakarta’da, Tamam Fatahillah (Şehir Meydanı), Bağımsızlık Anıtı, Sunda Kelapa, Bit Pazarı, Glodok (Çin Mahallesi), Hayvanat Bahçesi, Gereja Immanuel, Kuş ve Balık Pazarı gibi yerleri keşfetmenizi tavsiye ederiz.

Eski dünyanın en büyük yelkenli  ticaret gemilerinin de sergilendiği limanı da gezebilirsiniz. Jakarta temalı parklarıyla da meşhurdur. Ancol Dream Park su kaydıraklarından akvaryumuna kadar pek çok bölümden oluşan bir parktır. Taman Mini Indonesia Indah ise Endonezya’nın 250 çeşit kültür yapısını tanıyabileceğiniz bir minyatür parktır. Seribu Adalarına’da mutlaka gitmelisiniz. Jakarta halkı Seribu adalarını sayfiye yeri olarak kullanmaktadır. Jakarta’yı gezmek için en uygun aylar, yağışların az olduğu için Haziran-Eylül arasıdır. Şehirde taksiler uygun ve güvenilirdir. Bu sebepten dolayı turistlere taksi kullanmaları tavsiye edilmektedir. Jakarta’da toplu ulaşım oldukça yaygındır. Jakarta kalabalık bir nüfusu olduğundan dolayı trafikte de oldukça kalabalık zamanlar görülmektedir.
 

Havalimanından Jakarta Merkezine Ulaşım

Halim Perdana Havalimanı

Otobüs
Otobüs seçeneği şehir merkezine ulaşım için oldukça rahat ve ekonomiktir. Ayrıca daha uygun bir ücretle ulaşımınızı gerçekleştirmek için “Damri” denilen otobüslere binmeniz gerekmektedir.  Bu otobüs bir nevi ülkemizden tanımış olduğunuz HAVAŞ otobüsleri gibi hizmet vermektedir. Şehrin belli yerlerinden kalkıp doğrudan havalimanına ulaşımı sağlıyor. Havalimanı’ndan yolcuları da alıp şehir merkezine götürüyor.

Taksi
Bu bölgelerde toplu taşıma hizmeti kötü olduğundan hatta bazı yerlerde hiç olmaması sebebi ile en ideal seçenek taksi seçeneğidir. Taksi fiyatları tercih edeceğiniz araç markalarına göre değişmekte. Blue Bird taksileri, Mercedes marka Silver Bird taksileri, limuzinle hizmet veren Gold Bird taksileri bu seçenekler arasındadır.

Soekarno Havalimanı

Shuttle Otobüs
Terminal 1, Terminal 2F ve Terminal 3’ün çıkışlarında yolcu bekleyen Agra Mas firmasına ait shuttle otobüslerini kullanarak Cakarta kent merkezine yaklaşık 1 saatte ulaşılabiliyor. Otobüslerde ulaşım ücretini Endonezya Rupisi üzerinden nakit olarak vermeniz gerektiği için havalimanında para bozdurmanız gerekebilir. Shuttle otobüsleri, Cakarta haricinde Bogor, Depok, Bandung ve Cileungsi gibi farklı bölgelere de sefer düzenlemektedir.

Taksi
Soekarno Havalimanı’nın üç yolcu terminali bulunmaktadır. Bütün terminal çıkışlarında taksiler hizmet vermektedir. Taksimetreler kilometre başına ücret aldığı için yolculuk yapmadan önce pazarlık yapıp fiyat konusunda anlaşma sağlama şansınız vardır. Havalimanı’nda birçok taksi firması vardır. Oldukça lüks araçlar ve usta şoförlerin bulunduğu firmalar kalite açısından bir adım öndedir.

Araç Kiralama 
Araç kiralayarak şehri daha özgür bir şekilde gezebilir ve ulaşımınızı oldukça kolaylaştırabilirsiniz. Golden Bird ve Laks Prima Transport firmaları, 3 terminal binasında da ofislerini 24 saat açık tutuyor. Bu firmalar, araç kiralama hizmetinin yanı sıra kentte araç kullanmak istemeyen yolcular için araçlara ücretli şoför tahsis edebiliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Jakarta varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Jakarta uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Jakarta uçuşları Halim Perdanakusama Havalimanı, Soekarno Hatta Uluslararası Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir