İstanbul Havalimanı Hakkında

İstanbul'un Avrupa yakasında, Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul yeni havalimanı Karadeniz kıyısında inşa edilmiştir. Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında toplamda 76,5 km'lik bir alan üzerinde yer alıyor. Terkos Gölüne yakın Göktürk, Arnavutköy ve Çatalca kavşağında hizmet veriyor. Sultanahmet 44 kilometre, Taksim 42 kilometre ve Kadıköy 52 kilometre uzaklıkta. İstanbul Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için TEM bağlantı yolu ve Kuzey Marmara Otoyolu kullanılıyor.

İstanbul havalimanı 29 Ekim 2018 yılında Atatürk havalimanı kapanmasıyla yurt içi ve yurt dışı uçak seferlerine başlamıştır. İlk uçuş Türk Hava Yolları TK2124 koduyla 29 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'dan Ankara'ya yapılmıştır. Yeni İstanbul Havalimanı tam tamına 250 hava yolu şirketine hizmet verecek. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile beraber uluslararası yolcularına hizmet vermektedir.

İstanbul’a gelecek yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak noktası olan ve İstanbul'un ana havalimanı olma özelliğine sahip havalimanı misafirlerine konforlu ve hızlı hizmet veren anlayışa sahiptir. 3500 hektarlık bir alana yayılmış olan İstanbul Yeni Havalimanı’nda aynı anda 114 uçağa hizmet sağlayabilecek ve 143 uçağa da geçiş köprüsü imkanıyla yolculara kolaylık sunmaktadır.

22 bin metre karelik özel yolcu salonu, Duty Free mağazaları, SPA merkezi, kuaför salonu, sağlık merkezi ve 30 bin metre karelik yeme içme alanı imkanları da bulunmaktadır. Avrupa'nın en büyük otoparkına 19 bin araçlık kapasiteyle ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

İstanbul Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Kuzey Marmara Otoyolu ve TEM bağlantı yolu kullanılıyor. Kuzey Marmara Otoyolu’ndan Avrupa Yakası’na Göktürk Kemerburgaz, Başakşehir ya da Sarıyer ayrımlarından ulaşabilirsiniz. Başakşehir yolunu takip ederek Halkalı-Bakırköy taraflarına gidebilirsiniz.

Anadolu Yakası’na geçecekseniz, Sancaktepe yada Çekmeköy sapağını kullanabilirsiniz. Ayrıca Kuzey Marmara Otoyolu Sabiha Gökçen Havalimanı’na çıkış bağlantı yolu da mevcut. Havalimanı’nda 19 bin kapasiteli otopark bulunması da önemli bir artı. Teknolojik gelişmelere göre dizayn edilmiş İstanbul Havalimanı’nda, ‘Aracım Nerede’ uygulaması sayesinde otomobilinizin olduğu yeri bulma, park ücretini mobil olarak ödeme ve yer ayırtma gibi işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır.

Otobüs

İstanbul Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için İETT Belediye otobüslerini kullanarak İstanbul’un Halkalı, Mahmutbey, Cevizlibağ, Sarıyer gibi birçok noktasına ulaşabilirsiniz. 18 farklı hatta, 150 otobüs ulaşım hizmeti vermektedir. Belirli saat aralıklarında hizmet sağlayan otobüslere gelen yolcu katıdan erişim sağlayabilirsiniz.

H1: Mahmutbey’e H1 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 30 dakika süren Mahmutbey Metro durağına Sabah 07.10'dan itibaren başlayan seferler Akşam 21.10 arasında hizmet vermektedir. Ücret olarak 2 tam bilet tutarı alınıyor.

H2: Mecidiyeköy’e H2 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 40 dakika süren Mecidiyeköy’e Sabah 06:10 ile gece 00:00 arasında hizmet vermektedir. Sınırlı sayıda durakta duran otobüs ekspres hat olarak biliniyor. Ücret olarak 2 tam bilet tutarı alınıyor.

H3: Havalimanı ile Halkalı arasına H3 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Küçükçekmece ve Başakşehir'e ulaşım sağlamak için en uygun H3 hattı. Yolculuk süresi son durağa kadar yaklaşık 2 saat sürmektedir. 06.00’da ile Akşam 19.40’da arasında hizmet vermektedir. Ücret olarak 2 tam bilet tutarı alınıyor.

H6: Havalimanından ile Arnavutköy’deki farklı noktaları arasına H6 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Başakşehir veya Sultangazi’ye gitmek içinde alternatif olarak tercih edebilirsiniz. Yolculuk süresi son durağa kadar yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor Sabah 05.30’da ile Akşam 22.40’da arasında düzenli olarak hizmet vermektedir. Ayrıca 00:10'da ve 02:50'de de seferler yapılıyor. Ücret olarak 2 tam bilet tutarı alınıyor.

H8: Havalimanından Sarıyer - Hacıosman Metro arasında farklı noktaları gitmek için H8 numaralı otobüsü tercih edebilirsiniz. Hacıosman Metro'ya ulaştıktan sonra gitmek istediğiniz noktalara kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Oldukça az seferleri bulunan H8 07:20, 10:35, 14:00 ve 20:35 seferleri yaklaşık 2 saat 30 dakika yolculuk süresiyle Hacı Osman Metro durağına ulaşabiliyorsunuz. Ücret olarak 2 tam bilet tutarı alınıyor.

H8: Havalimanından Cevizlibağ'a gitmek ve metrobüse binmek için H9 numaralı otobüsü tercih edebilirsiniz. Metrobüs durağına ulaştıktan sonra Anadolu Yakası'na gitmek ve istediğiniz noktalara kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Oldukça az seferleri bulunan H8 8.30, 11.30, 17.45 ve 21.00’deki seferleri yaklaşık 2 saat yolculuk süresiyle Cevizlibağ Metrobus durağına ulaşabiliyorsunuz. Ücret olarak 2 tam bilet tutarı alınıyor.

Metro

Metro çalışmalarının devam ettiği İstanbul Havalimanında 6 istasyonla Gayrettepe - İstanbul Havalimanı hattı ile şehir merkezine ulaşım daha da kolaylaşmaktadır. Halkalı hattı ise daha sonraki aşamada açılması planlanıyor. Gayrettepe hattı sayesinde havalimanından M2 adlı Yenikapı – Hacıosman metrosuna ve metrobüse ulaşım mümkün. Marmaray'a Halkalı hattı ile aktarma sağlanabilecek.

Marmaray

Halkalı Marmaray H3 numaralı otobüsüne binerek İstanbul Havalimanı’ndan Marmaray hattını kullanarak şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Avrupa Yakası'ndaki Marmaray ulaşım noktalarına ve Anadolu Yakasına gidebiliyorsunuz. Aynı zamanda Yenikapı Marmaray istasyonuna gittiğinizde İstanbul’dan Yalova, Çınarcık, Bandırma, Bursa gibi noktalara Yenikapı İDO İskelesi’nden kalkan deniz otobüsü ve feribotla ulaşım sağlanabilir.

Havaist

İstanbul Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için 55 farklı noktasına ulaşım sağlayarak en geniş ve en konforlu seçeneği ve Havaist sunuyor. Beşiktaş, Taksim, Eminönü gibi İstanbul'un popüler turistik noktalara kolayca ulaşabilirsiniz. Nakit ödeme kabul edilmiyor. Havaist otobüslerinde ödemelerinizi sadece İstanbul Kart veya Kredi Kartı ile yapılıyor.

HVSIT-5: Havalimanından Esenler Otogarı’na ulaşmak isterseniz HVSIT-5’e binebilirsiniz. Seferler sabah 06.10’da başlayarak belirli aralıklarla 00.20’ye kadar düzenli olarak yapılıyor. Gece 02.00 ve 03.40’ta da sefer düzenleniyor. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak 1 saat 30 dakika sürede Yaklaşık 50 kilometre boyunca yolculuk yapabilirsiniz. Bu nedenle uçuşunuzla otobüs seferiniz arasında yeterli süre bıraktığınızdan emin olmanızı öneririz.

HVSIT-6: İstanbul Havalimanı ile Halkalı arasında seyahat etmek isterseniz HVSIT-6 numaralı otobüsü tercih edebilirsiniz. Başakşehir Metrokent ve Güneş Park Evleri gibi noktalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Sabah 07.10’da başlayan seferler yaklaşık 1 saatlik aralıklarla 00.40’a kadar sürüyor. Akşam saatlerinde sefer saatlerinin aralıkları 1 saat 20 dakikaya çıkabiliyor. Gece 02.20 ve 04.30’da da sefer yapılıyor.45 kilometrelik yolculuk yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor.

HVSIT-8: Havalimanından Beylükdüzü’ne gitmek isterseniz HVIST-8’e binebilirsiniz. 24 saat boyunca seferlerini bulabileceğiniz otobüsün gecenin ilerleyen saatlerinde seferleri arasındaki süre biraz artıyor. TÜYAP ve Büyükçekmece duraklarına da uğrayan HVIST-8 yaklaşık 67 kilometrelik bir mesafede ulaşım sağlıyor. Yolculuk süresi 1 saat 30 dakika.

HVSIT-9: Havalimanından Avcılar’a gitmek isterseniz HVIST-9’u kullanabilirler. Sabah 06.00’da ile gece 04:30 arasında hizmet vermektedir. Bahçeşehir Merkez ve Haramidere Sanayi Sitesi duraklarına da uğrayan HVIST-9 yaklaşık 67 kilometrelik bir mesafede ulaşım sağlıyor. Havalimanından Avcılar’a ulaşmak yaklaşık 2 saat sürüyor.

HVIST-10: İstanbul Havalimanı’ndan Şirinevler, Yenibosna (Kuleli), Ataköy 3. Kısım ve Bakırköy İDO’ya gitmek isterseniz HVIST-10'a binebilirsiniz 50 kilometre boyunca yolculuk yapıyor. Sabah Saat 08.20’den 21.10’a kadar 35 dakikalık aralıklarla düzenlenen seferler 21.10’dan sonra 40 dakika aralıklarla 23.10’a kadar sürüyor. 23.45, 00.30, 01.40, 03.10, 05.40, 06.20, 07.00 ve 07.40 saatlerinde de seferler bulunmaktadır. Bu yolculuk yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika sürüyor.

HVSIT-12: Ayvansaray, Ulubatlı, Aksaray Metro ve Aksaray – Beyazıt Meydan’a gitmek isterseniz HVIST-12’yi kullanmalısınız. Seferler 24 saat boyunca farklı aralıklarda olmak üzere düzenleniyor. Bu yolculuk yaklaşık 53 kilometre ve 1 saat 30 dakika sürüyor.

HVIST-13: İstanbul Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na gidecekseniz HVIST-13’ü kullanmalısınız. Seferler 24 saat boyunca farklı aralıklarda olmak üzere düzenleniyor. 84 kilometrelik yolculuk yaklaşık 60-70 dakika sürüyor. Eğer İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşunuzdan inip Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki bir uçuşa gidecekseniz sefer saatlerini ve trafiğe bağlı olarak yolculuk süresinin uzayabileceğini göz önünde bulundurarak uçuşlarınızı ayarlamanızı öneririz.

HVSIT-14: Havalimanından Anadolu Yakası’na gitmek isterseniz HVIST-14’e binebilirsiniz. Sabah 07.00’dan 10:30'a kadar 1 saat 10 dakika aralıkla 10.30’dan akşam 20.30’a kadar 1 saat aralıklarda hizmet vermektedir. Sonrasında sabah 05.30’a kadar olan seferlerin aralıkları değişiklik gösteriyor. Tepeüstü, Kavacık, Yenisahra, Acıbadem Metro ve Kadıköy'e ulaşım sağlıyor. Bahçeşehir Merkez ve Haramidere Sanayi Sitesi duraklarına da uğrayan HVIST-14 yaklaşık 67 kilometrelik bir mesafede ulaşım sağlıyor. Havalimanından Kadıköy'e ulaşmak yaklaşık 2 saat sürüyor.

HVIST-15: İstanbul Havalimanı'ndan Zincirlikuyu Metrobüs, 4. Levent, ve Beşiktaş Meydan’a ulaşım için HVIST-15 kullanılıyor. Seferler sabah 09.00’dan 23.30’a kadar saatte 1 saat aralıklarda düzenlenirken gece 00.20, 01.15, 02.45 ve 04.15’te de sefer yapılıyor. 45 kilometrelik yol boyunca yolculuk yaklaşık 1 saat 20 dakika sürüyor.

HVIST-16: Havalimanı’ndan Taksim’e gitmek isteyenler HVIST-16’yı kullanabilir. Gün içinde yarım saatte bir Taksim otobüsleri kalkarken akşam saatlerinde ve gece saatlerinde aralıklar azalıyor. Yolculuk 46 kilometre ve 1 saat 30 dakika sürüyor. Seferler 24 saat boyunca yapılıyor.

Taksi

İstanbul Havalimanı’ndan şehir merkezine konforlu ulaşım içim taksi seçeneğini kullanabilirsiniz. Siyah, turkuaz ve sarı  taksilerin bulunduğu 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren taksilerde gece gündüz tarifesi uygulanmıyor. Siyah taksiler sarı taksilere göre 2 kat daha fazla ücret ödemeniz gerekiyor, turkuaz taksiler ise sarı taksilere göre %15 daha pahalı.

İç ve dış hat gelen yolcu çıkışlarında sıralanmış taksileri bulabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine çok yakın olmadığından ve trafik yoğunluğundan dolayı taksi ulaşımı en avantajlı seçenek durumunda bulunmamaktadır.

Araç Kiralama

İstanbul Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için kısa ya da uzun süreli araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. İstanbul Havalimanı’nda birçok ulusal veya uluslararası araç kiralama firmalarının satış ofisi bulunmaktadır. Bu satış ofislerine gelen yolcu katında ulaşabilirsiniz.

Havalimanı Bilgisi

İstanbul Havalimanı 100 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alan son derece teknolojik ve konforlu özelliklere sahiptir. Danışma robotları, yolcu bilgilendirme masaları gibi gelen misafirlerine yardım sağlayacak bir çok imkan mevcuttur. Havalimanında yaşanan yoğunluktan etkilenmemek için online rezervasyon yapabileceğiniz hatta bagajınızı kendiniz teslim edebileceğiniz noktalarda bulunmaktadır.

Maksimum seviyede konfor minimum bekleme hedefiyle bagaj bekleme süresini ekranlardan takip edebilir ve aracınızın yerini mobil uygulama üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Duty Free bölgesinde Türkiye'nin ve dünyanın en önemli markalarının mağazaları da bulunmaktadır.

Şehir Merkezinden İstanbul Havalimanı'na Ulaşım

Şehir merkezinden İstanbul Havalimanı’na en kolay ve hızlı ulaşım Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanarak sağlanabilir. TEM Otoyolu’ndan Kemerburgaz Göktürk, Gaziosmanpaşa Başakşehir, bağlantı yolları da tercih edilebilir.

Taksi

Şehir merkezinden havalimanına olan mesafe uzun olduğundan dolayı taksiciler dönüş yolunu da hesaplayacaklar bu şekilde ulaşım biraz pahalı olabilir. Bunun sebebi havalimanın içinde özel taksi hizmetinin de olmasından kaynaklı. Bu durumda toplu taşıtların olduğu bölgeye kadar taksi kullanma seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Otobüs

İstanbul Havalimanı’na İstanbul’un Mecidiyeköy, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Yenikapı, Sirkeci, Eminönü, Otogar, Beylikdüzü, Fatih, Ümraniye-Tepeüstü, Alibeyköy Otagar, Arnavutköy, Pendik, Sarıyer, Cevizlibağ, Kemerburgaz, Halkalı ve Bahçeşehir gibi bölgelerine düzenli otobüs seferleri yapılıyor.

Marmaray

Yeni Havalimanı’na Marmaray ağını kullanarak gitmek için Sirkeci-Yenikapı durağında inip oradan otobüs hattını kullanmanız gerekir. Sirkeci-Yenikapı hattından yaklaşık olarak her 10 dakikada bir otobüs kalkıyor.

Metrobüs

Yeni Havalimanı’na metrobüs hattı uzak ancak metrobüsü kullanarak gitmeyi planlıyorsanız Beylikdüzü TÜYAP’tan Cevizlibağ'dan veya Zincirlikuyu'dan havalimanına giden otobüslere binebilirsiniz.

Metro

İstanbul Havalimanına 6 istasyonla Gayrettepe - İstanbul Havalimanı hattı kullanarak ulaşabilirsiniz. Daha sonraki etapta henüz açılmamış Halkalı metrosunun da açılması planlanmaktadır. Halkalı metrosu Marmaray ile entegreli çalışarak ücretsiz aktarma yapabileceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, İstanbul Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm İstanbul Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, Air Serbia, Pegasus, LOT Polish Airlines, Uzbekistan Airways, Flydubai, Aegean Airlines, Azerbaijan Airlines, KLM Royal Dutch Airlines, Air France, Middle East Airlines, Flyone Armenia, Nouvelair, Tunisair, Emirates, Air Astana, Iran Air, FlyBaghdad, Air Moldova, FlyOne, Iran Air Tours, Air Albania, Ethiopian Airlines, Qatar Airways, Belavia, Etihad Airways, Mahan Airlines, Oman Air, Tarom, Kam Air, Aerocomercial Oriente Norte, Scat Airlines, Lufthansa, İstanbul Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, Pegasus Adana, Antalya, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Van, Batman, Trabzon, Hatay, Malatya, Ankara, Adıyaman, Kayseri, Şırnak, Şanlıurfa, Muş, Elazığ, Dalaman, Erzincan, Bodrum, Erzurum, Kahramanmaraş, Gazipaşa, Iğdır, Samsun, Konya, Ağrı, Sivas, Kastamonu, Amasya, Bingöl, Siirt, Kars, Denizli, Isparta, Balıkesir Edremit, Sinop, Nevşehir, Zonguldak, Tokat, Kütahya şehirlerinden İstanbul Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir