Iğdır Hakkında

Iğdır ülkemizin en doğusunda yer almaktadır. Yaklaşık olarak 200.440 kişilik nüfusa sahiptir. Iğdır Azerbaycan ve Ermenistan’a komşu kentimizdir. Tarım şehir de önemli bir rol oynamaktadır. Bölge oldukça zengin bir kültürel hazineye sahiptir bunun sebebi ise, Iğdır’da tarih öncesi ve yakın tarihte bir çok uygarlık hüküm sürmüştür.

Gezilebilecekler listesinde en başta meteor çukuru gelmektedir. Meteor çukuru kente 42 km uzaktadır. 1892 yılında göktaşının düşmesi sonucunda meydana gelmiştir. Derinlik ve büyüklük olarak dünyanın en büyük ikinci göktaşı çukurudur. Görülmesi gereken en önemli tarihi yapılardan biri Harman döven Kervansarayı diğeri ise Ahura Harabeleridir. Soykırım anıtına mutlaka gitmeniz gerekir. Uzun yıllarca ülkemizin tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitede olan Tuzluca Tuz Mağaralarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şehit Türkler Anıtını da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Iğdır’ın yöresel yemeklerinde et ve et yemekleri en önemli yeri almaktadır. Diğer yöresel yemeklerden olan; Taş köfte, Bozbaş, Katlet, Hörre, Lepeli, Ekşili Pilav, Perzana, Paça, Cızdık, Tereyağlı Erişte, fetir gibi lezzetler oldukça hoşunuza gidecektir.

Iğdır Havalimanın merkeze uzaklığı 16 km uzaklıktadır otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Iğdır -Ankara, Iğdır -İstanbul, Iğdır -İzmir arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak her gün yapılmaktadır. 

Iğdır’a bağlı ilçeler; Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca. Plaka kodu 76’dır. 

Havalimanından Iğdır Merkezine Ulaşım

Iğdır Havalimanı Iğdır’da şehir merkezine 16 kilometre uzaklıkta yer alan ve iç hat seferleriyle hizmetini sürdürüyor. Sivil kategoride bulunan havalimanı, kendi açık otoparkına sahip olmakla birlikte şehir merkezine gidebilmeniz için çeşitli alternatifleri de sizlere sunuyor.

Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Belediye otobüsü, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Iğdır Havalimanı’ndan şehrin merkezine belediye otobüsler ile gidebilirsiniz. Otobüslerle uçağınız indikten sonra bekleme yapmadan şehir merkezine yaklaşık 30 dakika süren konforlu bir yolculukla ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif ulaşım aracı olarak kullanabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehri bilmiyorsanız gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de değerlendirilebilecek bir seçenek.

Araç Kiralama

Terminal binasında bulunan araç kiralama firması ile Iğdır Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı içinde yer alan Rimal firmasından bu araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Iğdır varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Iğdır uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Iğdır uçuşları Iğdır Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Iğdır 1 saat 30 dakika, Ankara-Iğdır 1 saat 50 dakika, Antalya-Iğdır 1 saat 30 dakika, Bodrum-Iğdır 1 saat 50 dakika, Gaziantep-Iğdır 1 saat 10 dakika, İstanbul-Iğdır 1 saat 30 dakika, İzmir-Iğdır 1 saat 50 dakika, Trabzon-Iğdır 1 saat 10 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet Ankara şehirlerinden direkt Iğdır uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı