Hatay Havalimanı Hakkında

Hatay Havalimanı, Türkiye'nin en güneyinde bulunuyor. Antakya ilçesine 25 kilometre mesafede Hatay'ın turistik bölgesi olan İskenderun'a 45 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. 2007 yılında hizmete başlayan havalimanı hem iç hat hem de dış hat uçuşlarına hizmet veriyor. 2008 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile karşılıklı olarak uçuşların başlamasıyla dış hatlarda da hizmet verilmeye başlanmıştır. Uçuş trafiğine yeni seferlerin eklenmesi ile birlikte havalimanının yoğunluğu sürekli artmaktadır. Yıllık 1 milyondan fazla yolcu yoğunluğuna sahip havalimanı 20 Haziran 2008 tarihinde Uluslararası Hava Hudut Kapısı olarak ilan edilmiştir. 2011 yılında açılan yeni terminal binası hizmete açılmıştır yeni terminal binası ile birlikte toplam büyüklüğü ise 46.826 metrekaredir. Hatay Havalimanı; Sivil kategoride olan ve iç hat dış hat tek terminal binası olarak hizmet veriyor.

Hatay yurt içi uçuşları; Türk Hava Yolları (İstanbul Havalimanı), Anadolu Jet (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa), Pegasus (İstanbul Sabiha Gökçen) ve yurt dışına Kıbrıs Ercan Havalimanı arasında karşılıklı uçak seferleri düzenlenmektedir. İstanbul Hatay uçuşları haftanın her günü düzenli olarak yapılıyor.

Hatay Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Hatay Havalimanı, Türkiye'nin en güneyinde bulunuyor. Antakya ilçesine yani şehir merkezine yaklaşık 25 kilometre mesafede yer alan havalimanı hem iç hat hem de dış hat uçuşlarına hizmet veriyor. Özellikle kent merkezinde pek çok yere yürüyerek ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Farklı dinlere ait kilise cami gibi dini ve tarihi yapılar birbirlerine çok yakın.

Havalimanı'ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

HAVAŞ

Hatay Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için en iyi alternatiflerden biri de HAVAŞ servisleri. Uçakların iniş-kalkış saatlerine göre servislerin hareket saatleri düzenleniyor. Havaş otobüsleri Antakya ve İskenderun olmak üzere iki güzergaha hareket etmektedir.

Antakya yönündeki güzergah sırasıyla; İskenderun-Antakya Karayolu'nu takip edeip Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü, Vali Ürgen Meydanı, Atatürk Caddesi ve Gündüz Caddesi üzerinden Antakya'ya ulaşıyor.

İskenderun yönündeki güzergah sırasıyla; E-91 Karayolu, Deniz Alayı, Prime Mall Karşısı (Migros), İsmet İnönü Caddesi (Fener Caddesi), Atatürk Bulvarı, Sahil Yolu'nu geçerek , Pac Meydanı Shell Benzin İstasyonu'nda son durak yapıyor.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehri bilmiyorsanız gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de değerlendirilebilecek bir seçenek.

Araç Kiralama

Hatay Havaalanı terminal binasının içinde ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis, Budget, Sixt, Hertz, Enterprise gibi firmaların rent a car ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Şehir Merkezinden Hatay Havalimanı'na Ulaşım

Antakya ilçesi yani Hatay şehir merkezi havalimanına yaklaşık 25 kilometre mesafede yer alıyor. Hatay Havalimanı hem iç hat hem de dış hat uçuşlarına hizmet veriyor. Uçuş trafiğine yeni seferlerin eklenmesi ile birlikte havalimanının yoğunluğu sürekli artmaktadır. Yıllık 1 milyondan fazla yolcu yoğunluğuna sahip havalimanı 20 Haziran 2008 tarihinde Uluslararası Hava Hudut Kapısı olarak ilan edilmiştir. 2011 yılında açılan yeni terminal binası hizmete açılmıştır yeni terminal binası ile birlikte toplam büyüklüğü ise 46.826 metrekaredir. Hatay Havalimanı; Sivil kategoride olan ve iç hat dış hat tek terminal binası olarak hizmet veriyor.

Havalimanına HAVAŞ otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehir merkezinde bulunan taksilerle veya araç kiralama ofisinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havaş

Şehir merkezinden havalimanına ulaşmak isterseniz HAVAŞ servisleri iyi bir alternatif. Havaş otobüsleri ile yaklaşık 45 dakika süren konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi havalimanında bulabilirsiniz. Havaş servisleri, uçak kalkış saatinden 2 saat öncesinde kalkıyor.

Antakya'dan kalkan Havaş otobüsleri sırasıyla Gündüz Caddesi, Atatürk Caddesi, Vali Ürgen Meydanı, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü karşısından Antakya-İskenderun karayolunu güzergahlarını kullanarak havalimanına ulaşıyor.

İskenderun'dan kalkan Havaş otobüsleri sırasıyla Pac Meydanı Shell Benzin İstasyonu Önü, Sahil Yolu (Ziraat Bankası karşısı-Anıt), Atatürk Bulvarı, İsmet İnönü Caddesi (Fener Caddesi), Prime Mall Karşısı (Migros), Deniz Alayı, E-91 Karayolu güzergahlarını takip edip havalimanına ulaşıyor.

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Taksi şehir merkezinde 24 saat hizmet vermektedir.

Araç Kiralama

Şehir merkezindeki araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile Havalimanı'na gidebilirsiniz. Avis, Budget, Sixt, Hertz, Enterprise gibi firmaların merkez ofislerinden kiralayabileceğiniz araçları, Havalimanı'na ulaştıktan sonra, Hatay Havalimanında terminal binası içerisindeki ofislerine bırakabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Hatay Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Hatay Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, Pegasus, SunExpress, AnadoluJet, Hatay Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, Pegasus, SunExpress, AnadoluJet İstanbul, İzmir, Ankara şehirlerinden Hatay Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Hatay Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Pzt14 ºC21 ºCPazartesi
Sal13 ºC28 ºCSalı
Çar15 ºC32 ºCÇarşamba
Per16 ºC30 ºCPerşembe
Cum15 ºC24 ºCCuma

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 1sa 55dk
  • İzmir 6 saat
  • Ankara 1sa 15dk
  • Antalya 5sa 55dk
  • Trabzon 5sa 55dk
  • Adana 16 saat
  • Diyarbakır 13sa 45dk
  • Samsun 5sa 40dk
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir