Eskişehir Havalimanı Hakkında

Eskişehir Havalimanı veya Hasan Polatkan Havalimanı, Türkiye'nin genç nüfusun yoğun olduğu öğrenci şehri Eskişehir'de bulunuyor. 1989 yılından itibaren Eskişehir 'in ve Eskişehir 'e yakın şehirler arası hava taşımacılığı ve havacılık anlanın da kaliteli eğitim verilebilmesi amacıyla hizmete açılmıştır. Şehir merkezine yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Büyük yolcu kapasitesi bulunan gerek iç hatlar, gerekse dış hat uçuşlarında hava yollarının seferleri tam kapasite ile uçuşlar düzenlemektedir.

İstanbul Havalimanı ile karşılıklı ilk seferlerine başlayan havalimanı Eskişehir Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Eskişehir Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü içerisinde bulunuyor. Eskişehir Anadolu Havalimanı şu an hem de dış terminali ve hem iç terminal ile, toplam 4 bin metrekarelik terminal binası ile hizmet vermektedir.

İç hatlarda; Eskişehir'den İstanbul, Diyarbakır, Adana, Gaziantep, Dalaman ve Trabzon şehirlerine direkt uçuşlar bulunmaktadır. Dış hatlarda; Brüksel, Nürnberg ve Lyon şehirlerine aktarmasız direkt uçuşlar da bulunuyor. Yurt dışı farklı şehirlere İstanbul'dan aktarmalı olarak seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eskişehir Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye'nin genç nüfusun yoğun olduğu öğrenci şehri Eskişehir'de bulunuyor. Eskişehir şehir merkezine 12 kilometre mesafede yer alan havalimanı 1989 yılından itibaren hizmet veriyor.

Eskişehir Havalimanı’ndan şehir merkezine belediye otobüsü, yolcu servisi ve taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımın sağlayabilirsiniz. Havalimanından Eskişehir tren istasyonuna gelerek İstanbul, Ankara ve Konya şehirlerine hızlı trenle gidebilirsiniz. Yaz dönemlerinde Belçika ve Almanya'dan yapılan seferlerle Eskişehir Havalimanı’na ulaşım mümkün. 

Özel Servisler 

Eskişehir Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşımınızı özel servisler ile sağlayabilirsiniz. Havalimanı terminal binası önünden belirli saatlerde hareket eden servisler otellere, tren istasyonuna ve otogar gibi noktalara ulaşım sağlıyor. Özel servisler önceden belirlenen sabit fiyatları ve genellikle düşük sayılabilecek ücretleri sayesinden sık tercih edilen araçlar arasında yerini alıyor. Servis araçlarıyla merkeze geldikten sonra dönüş yolculuğu için de anlaşarak daha uygun fiyatlarla seyahatinize devam edebilirsiniz.

Otobüs 

Eskişehir Havalimanı’ndan kent merkezine otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı içerisinde durakları bulunmayan fakat havalimanına yakınının da bulunan duraklardan şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüslerde ve diğer toplu taşımalara Eskart kullanılıyor. Ayrıca Otobüslerle tramvay hattı üzerindeki duraklarda inerek tramvay aktarması yapabilirsiniz.

Tramvay 

Eskişehir Havalimanı'ndan Tramvaylar ile doğrudan ulaşım sağlanmamaktadır. Taksi, otobüs, özel servisler ve kiralık araçlarla merkezde yer alan duraklara geçerek tramvay aktarması yapabilirsiniz. Tramvaylar özellikle Eskişehir içinde pek çok noktaya hızlıca ve konforlu bir şekilde ulaşmanın en kolay yolu.

Taksi

Eskişehir Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçeneklerden biri taksiler olacaktır. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir. Ancak trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha tasarruflu kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa sürede kent merkezine gidebilirsiniz.

Araç Kiralama 

Eskişehir Havalimanında dönemsel olarak uçuşların olması sebebiyle havalimanı terminal binasında araç kiralama firmaları bulunmamaktadır. Şehir merkezindeki araç kiralama firmalarından araç kiralayabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine ulaşım sağladığınızda veya online olarak kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şehir Merkezinden Eskişehir Havalimanı'na Ulaşım

Eskişehir merkezden Eskişehir Havalimanı'na ulaşım sağlamak için taksi ve özel servisleri kullanabilirsiniz. Bu ulaşım araçları dışında alternatif olarak tramvay ve otobüsle havalimanına yakın duraklardan aktarma yaparak ulaşım sağlamanız mümkün.

Özel Servisler 

Şehir merkezinden Eskişehir Havalimanı'na özel servis araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel servisleri kullanarak havalimanına gelmeyi planlıyorsanız en az birkaç gün önceden rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Genellikle kalabalık grupların tercihi olan özel servisler merkezde bulunduğunuz yerden havalimanı yönüne yolculuk için sabit bir fiyat üzerinden çalışıyorlar.

Otobüs

Şehir merkezinden havalimanına mesafenin fazla uzak olmamasından dolayı şehir merkezinden yola çıkanlar diğer bir toplu taşıma aracı olan otobüsleri de kullanabilirler. Otobüsler Eskişehir Havalimanı’na doğrudan ulaşımı bulunmuyor ancak belirli dönemlerde düzenlenen seferlerden yararlanabilir veya havalimanı yakınlarındaki duraklara gelerek taksi ile aktarmalı olarak ulaşım sağlayabilir.

Tramvay

Eskişehir'de tramvaylar ulaşımda önemli bir yere sahip fakat şehir merkezinden havalimanına tramvay ulaşım sağlamamaktadır. Havalimanına yakın duraklara tramvay ile gelerek sonrasında taksi ile havalimanına ulaşım sağlamak mümkün. Eskişehir'de toplu taşımalarda kullanılan Eskart ile tramvay ve otobüsleri kullanabiliyorsunuz.

Taksi

Şehir merkezinden yola çıkarak doğrudan havalimanına ulaşmanın en hızlı ve kolay yolu taksi seçeneğini kullanmak. Eskişehir Havalimanı’nın merkeze çok uzak olmamasından dolayı taksiyle ulaşım aynı zamanda ekonomik sayılabilecek bir alternatif haline getiriyor.

Araç Kiralama

Şehir merkezindeki ulusal ve uluslararası araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile havalimanına gidebilirsiniz. Havalimanı'na araç kiralama firmaların merkez ofislerinden kiralayabileceğiniz araçları, Havalimanı'na ulaştıktan sonra, havalimanı binası içerisindeki ofislerine bırakabilirsiniz.

Havalimanı Bilgisi

Şehir merkezine yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanı 1989 yılından itibaren Eskişehir 'in ve Eskişehir 'e yakın şehirler arası hava taşımacılığı ve havacılık anlanın da kaliteli eğitim verilebilmesi amacıyla hizmete açılmıştır. Eskişehir Anadolu Havalimanı şu an hem de dış terminali ve hem iç terminal ile, toplam 4 bin metrekarelik terminal binası ile hizmet vermektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Eskişehir Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Eskişehir Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir