Erzincan Hakkında

Erzincan Doğu Anadolu bölgemizde bulunan bir ilimizdir. Yaklaşık olarak 236.120 kişilik nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Denize kıyısı olmamasından kaynaklı olarak Karasal iklime sahiptir. Kış aylarında kar yağışı ve sert soğuklar yaz aylarında ise aşırı sıcaklık görülmektedir. Erzincan Anadolu’nun eski kültürleri arasında yer alır. Tarihi turist olarak çok önemli rol üstlenmektedir. Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunması ve Hitit, Urartu, Pers, Hellen, Roma egemenliğinde kalmıştır. Dünyanın sayılı kalelerinden biri olan Kemah Kalesi göz kamaştırmaktadır. Kemah Kalesi’ni ziyaret etmeden Erzincan tatilinizi bitirmemenizi tavsiye ederiz.

Yöresel ürünlerinden Cimin adıyla da bilinen Erzincan üzümü, Erzincan Tulum Peyniri, Tava Leblebisi, Erzincan tatil sonunda dönerken alabileceğiniz ürünlerdendir.

Erzincan’ın yöresel yemekleri et yemeklerinden oluşmaktadır. Ana teması hamur işleridir. En meşhur hamur yemeği ketedir. Kete’nin tuzlu ve cevizli, tahinli seçenekleri bulunmaktadır. Erzincan köftesini mutlaka tatmanızı öneririz. Erzincan’ın en meşhur tatlıları sırın ve gasefe'dir.

Erzincan Havalimanın merkeze uzaklığı 7 Km mesafededir otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Erzincan-Antalya, Erzincan-İstanbul, Erzincan-İzmir arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak her gün yapılmaktadır. 

Erzincan’a bağlı ilçeler; Çayırlı, İliç, Kemaliye, Kemah, Refayihe, Otlukbeli, Tercan. Plaka kodu 24’tür. 

Havalimanından Erzincan Merkezine Ulaşım

Erzincan Havalimanı, Erzincan'da yer alan havalimanı 1988 yılından itibaren iç hat seferleriyle hizmet veriyor. Sivil ve askeri kategorideki havalimanı yolcu kapasitesi 3 milyondur. Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 9 kilometre mesafede bulunuyor. Havalimanı içerisinde kendine ait 334 araçlık otoparkı, 11 de otobüs parkı yer alıyor.

Erzincan şehir merkezine havalimanına otobüs ve minibüs ve özel aracınız ile ulaşım sağlanmaktadır. Havalimanında bulunan taksilerle veya araç kiralama ofisinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Otobüsler Erzincan Havalimanı-Şiran arasında her saat başı düzenli olarak şehir merkezi ve otogara hareket ediyor.

Minibüs

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşımı sağlamanın bir diğer alternatifi olan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Ermerkez'den, her gün saat 10.30 ve 15.00 saatlerinde Erzincan Havalimanı'na hareket eden minibüsler dönüşte aynı güzergâhı izleyerek şehir merkezine ulaşım mümkün.

Taksi

Erzincan Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehri bilmiyorsanız gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de değerlendirilebilecek bir seçenek.

Araç Kiralama

Erzincan Havalimanı'nda ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis, Asis ve City 24 gibi firmaların kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Erzincan varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Erzincan uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Erzincan uçuşları Erzincan Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Erzincan 1 saat 30 dakika, Ankara-Erzincan 1 saat, Antalya-Erzincan 1 saat 30 dakika, Bodrum-Erzincan 1 saat 20 dakika, Gaziantep-Erzincan 1 saat, İstanbul-Erzincan 1 saat 40 dakika, İzmir-Erzincan 1 saat 10 dakika, Trabzon-Erzincan 40 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, Pegasus İstanbul, AnadoluJet İstanbul, Ankara şehirlerinden direkt Erzincan uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir