Elazığ Havalimanı Hakkında

Elazığ Havalimanı, Elazığ-Diyarbakır kara yolları üzerinde bulunuyor. 1940 yılında askeri havalimanı amaçlı olarak hizmete başlamıştır. 1960 yılında Türkiye'nin ilk sivil hava kullanımına açılan havalimanlarından biridir. Elazığ şehir merkezine 12 kilometre mesafe konumlanıyor. 2012 yılında açılan yeni terminal binası ile birlikte toplam 4.720.000 metrekare alana sahip. Elazığ Havalimanı bulunduğu bölgede yer alan şehirlere ulaşım için de alternatifi olarak kullanılıyor. Ulusal ve uluslararası uçuş seferleri düzenlenen havalimanı, iç hat ve dış hat terminalleri tek bir bina içerisinde bulunmaktadır. Yıllık yaklaşık 1 milyondan fazla yolcuya hizmet veriyor.

Elazığ yurt içi uçuşları; Türk Hava Yolları (İstanbul Havalimanı), Anadolu Jet (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa), Pegasus (Antalya, İzmir, İstanbul Sabiha Gökçen) ve yurt dışına SunExpress (Hannover, Düsseldorf, Hamburg Havalimanları) arasında karşılıklı uçak seferleri düzenlenmektedir.

Elazığ Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezine 12 kilometre mesafede bulunan Elazığ Havalimanı, 1940 yılından itibaren hizmetine devam ediyor. Hem sivil hem askeri kategoride bir havalimanı olup Elazığ merkez ilçesinde bulunuyor. Elazığ Havalimanı’ndan kent merkezine, HAVAŞ otobüsleri, taksi, ve özel aracınızla ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

HAVAŞ

Elazığ Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşımınızı Havaş otobüsleri ile sağlayabilirsiniz. Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif olan Havaş otobüsleri ile yaklaşık 30 dakika süren konforlu bir yolculukla havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehri bilmiyorsanız, gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de değerlendirilebilecek bir seçenek. Elazığ’da taksilerin açılış ücreti diğer şehirlerle hemen hemen aynı olsa da taksinin diğer alternatiflerden daha pahalı bir seçenek olduğunu unutmayın.

Araç Kiralama

Araç kiralamak isterseniz havalimanında birçok ulusal veya uluslararası Europcar, AVIS ve National Car Rental gibi araç kiralama bulunuyor.

Şehir Merkezinden Elazığ Havalimanı'na Ulaşım

Şehri merkezinden Elazığ Havalimanı'na Havaş, taksi ve araç kiralama ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel araçlarınızla da karayolu üzerinden havalimanına ulaşmanız mümkün.

HAVAŞ

Elazığ Havalimanı’na şehrin merkezinden ulaşımınızı otobüsler ile sağlayabilirsiniz. Otobüsler ile yaklaşık 30 dakika süren bir yolculuğun ardından kendinizi havalimanında bulabilirsiniz. Ayrıca otobüslere uçak hareket saatinden 2 saat önce binmeyi de unutmamak gerekiyor. Havaş otobüs servis güzergahları Abdullah Paşa Trafo Durağı, Tofaş Kavşağı, Tedaş, Hazardağlı Kavşağı, Park 23, Belediye, Çocuk Islah evi, Çaydaçıra Sabuncu Kavşağı, Ramada Otel, Orman Bölge Müdürlüğü, Karayolları, DSİ, Hozat Garajı, Öğretmenevi, İzzet Paşa Camii Durağı, Ordu Evi Grand 23 Otel Önü, Doğu Garajı, Otogar ve Elazığ Havalimanı.

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehir merkezindeki araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile havalimanına gidebilirsiniz. Europcar, AVIS ve National Car Rental gibi firmaların merkez ofislerinden kiralayabileceğiniz araçları, Havalimanı'na ulaştıktan sonra, Elazığ Havalimanı araç kiralama ofislerine bırakabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Elazığ ilçe merkezinde 1960 yılında Türkiye'nin ilk sivil hava kullanımına açılan havalimanı şehir merkezine uzaklığı 12 km mesafede bulunuyor. Ulusal ve uluslararası uçuş seferleri düzenlenen havalimanı, iç hat ve dış hat terminalleri tek bir bina içerisinde bulunmaktadır. Terminal içerisinde, engelli asansörü, özel mescit yeri, bebek bakım odası, silah teslim yeri gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak yerler bulabileceğiniz gibi, yeme içme ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz iki adet kafe ve bar, üç adet büfe bulunuyor. Bunların yanı sıra sağlık birimi ve hediyelik eşya reyonu da mevcut.

Elazığ Havalimanı aynı zamanda 2015 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından “Yeşil Kuruluş” unvanı verilen havalimanları arasında yer alıyor. Yıllık yaklaşık 1 milyondan fazla yolcuya hizmet veriyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Elazığ Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Elazığ Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Pegasus, Türk Hava Yolları, AnadoluJet, SunExpress, Elazığ Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, Pegasus, AnadoluJet İstanbul, Ankara, İzmir şehirlerinden Elazığ Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Elazığ Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Çar24 ºC34 ºCÇarşamba
Per21 ºC32 ºCPerşembe
Cum21 ºC33 ºCCuma
Cmt22 ºC33 ºCCumartesi
Paz20 ºC32 ºCPazar

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 2 saat
  • İzmir 5sa 20dk
  • Ankara 1sa 25dk
  • Antalya 4sa 10dk
  • Trabzon 7 saat
  • Adana 6 saat
  • Diyarbakır 8sa 5dk
  • Bodrum 9sa 55dk
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir