Diyarbakır Havalimanı Hakkında

Diyarbakır Havalimanı, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 1952 yılından itibaren Diyarbakır ve çevre illerine modern ve üst kalitede hizmet veriyor. Havalimanı hem sivil hem de askeri olarak kullanılıyor. Her yıl yaklaşık 2 milyon yurt içi yolcu trafiğine sahip havalimanı, 2016 yılında hizmete alınan yeni terminal binası sayesinde yılda 5 milyon yolcuya hizmet sağlıyor. Otopark alanlarından yeme içme yerlerine kadar içerisinde çeşitli imkanlara ve alternatifler sunuyor. İç hatlar ve dış hatlar terminali bulunan havalimanı şehir merkezine yaklaşık 6 km mesafede bulunuyor.

Diyarbakır Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Diyarbakır Havalimanı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük şehri olan Diyarbakır'da bulunuyor. Hızlı nüfus artışıyla dikkatleri çeken bir şehirdir. Havalimanı'ndan şehir merkezine hizmet veren belediye otobüsleri, minibüs, taksi ve özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezi yani eski kalenin bulunduğu yerler en kalabalık bölgedir. Diyarbakır 'ın eğlence hayatının kalbi ise Atatürk Evi ve etrafındaki parkta atar. Buraya ulaşımın en kolay yolu da taksi kullanmaktır.

Otobüs

Diyarbakır Havalimanı'ndan şehir merkezine otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüslerin her uçuştan önce ve sonra seferleri vardır. Havalimanı çıkışından otobüsleri kullanarak 6 km mesafede şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Havaalanı şehir merkezine yakın olduğu taksi kullanabilirsiniz. Şehir merkezi dışında uzak yerlere gitmek içinse taksiyle otogara gidip oradan minibüs ya da otobüsü kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehir merkezine 6 km uzaklıktaki havalimanından ayrılmak için dilerseniz araç kiralama seçeneğini de kullanabilirsiniz. Havaalanında Avis, Hertz, Kançul Turizm ve Emir Oto Kiralama şirketlerinin büroları bulunur.

Şehir Merkezinden Diyarbakır Havalimanı'na Ulaşım

Diyarbakır Havalimanı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük şehri olan Diyarbakır'da bulunuyor. Hızlı nüfus artışıyla dikkatleri çeken bir şehirdir. Diyarbakır şehir merkezinden havalimanına belediye otobüsleri, minibüs, taksi ve özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezi yani eski kalenin bulunduğu yerler en kalabalık bölgedir. Diyarbakır 'ın eğlence hayatının kalbi ise Atatürk Evi ve etrafındaki parkta atar. Buradan ulaşımın en kolay yolu da taksi kullanmaktır.

Otobüs

Diyarbakır şehir merkezinden havalimanına ulaşım için otobüsleri tercih edebilirsiniz. Otobüsler şehir merkezinden havalimanına düzenli olarak seferler yapıyor. 6 kilometrelik mesafede bulunan şehir merkezinden otobüsler havalimanına doğru ilerler ve yol üstü bazı duraklarda durduktan sonra havalimanına ulaşım sağlamak mümkün.

Taksi

Diyarbakır Havalimanı şehir merkezine yakın olduğu için taksi kullanmak en pratik yöntemdir. Taksiyle şehir merkezinden havaalanına kolayca ulaşabilirsiniz. Şehir merkezi dışında uzak yerlerden ulaşım sağlayacaksanız otobüs ya da minibüsle otogara gidip oradan da taksiye binebilirsiniz.

Araç Kiralama

Diyarbakır’da kiraladığınız aracınızı havaalanındaki büroya teslim edebilirsiniz. Havaalanında Avis, Hertz, Kançul ve Emir Oto şirketlerinin ofisleri bulunur. Aracı teslim edip uçak yolculuğu hazırlıklarına başlayın.

Havalimanı Bilgileri

Diyarbakır Havalimanı 1952 yılında ilk olarak askeri amaçlı açılmış bir havalimanıdır, daha sonra sivil havaalanına dönüştürülmüştür. Diyarbakır uçuşlarının yapıldığı havalimanından İstanbul şehrine İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na aynı zamanda Ankara, Antalya, İzmir gibi şehirlerine düzenli uçak seferleri yapılır. İstanbul Diyarbakır uçuşları haftanın her günü karşılıklı olarak yapılmaktadır.

Diyarbakır Havalimanı'nda ulaşım taksi, otobüs ya da servislerle sağlanır. 24 saat boyunca iç ve dış hat seferleri yapılır. Yaklaşık 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip terminal binasında kafeler, bazı alışveriş dükkanları ve Rent a Car hizmetleri bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Diyarbakır Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Diyarbakır Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, SunExpress, AnadoluJet, Pegasus, Corendon Airlines, Diyarbakır Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

SunExpress, Türk Hava Yolları, Pegasus, AnadoluJet İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya şehirlerinden Diyarbakır Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Diyarbakır Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Çar31 ºC40 ºCÇarşamba
Per26 ºC38 ºCPerşembe
Cum27 ºC40 ºCCuma
Cmt27 ºC39 ºCCumartesi
Paz25 ºC38 ºCPazar

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 2sa 10dk
  • İzmir 14sa 40dk
  • Ankara 1sa 30dk
  • Antalya 4sa 10dk
  • Trabzon 1sa 5dk
  • Adana 11sa 55dk
  • Bodrum 12sa 30dk
  • Sivas 17sa 40dk
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir