Bursa Yenişehir Havalimanı Hakkında

Bursa Yenişehir Havalimanı, Bursa'nın Yenişehir ilçesinde bulunuyor. 1944 yıllında askeri üs olarak hizmet veren, 2000 yılında inşaatı biten havalimanı 2001 yılında resmi olarak hizmete açılmıştır. Bursa merkeze 50 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 1940’lı yıllarda askeri havalimanı olarak kullanılan Bursa Havalimanı’nda, büyük gövdeli uçakların iniş ve kalkışına müsait bir pist olmaması ve çok daha modern şekilde donatılmış bir havalimanına ihtiyaç duyulması nedeniyle, Bursa’nın Yenişehir ilçesinin 10 kilometre kadar batısında bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askeri havaalanının sivil trafiğe açılmasına karar verilmiştir. Yıllık 2.250.000 yolcu kapasitesine sahiptir. İç ve dış hat seferleri düzenleyen Bursa Havalimanı yıllık 250 bin yolcuya hizmet etmektedir. Bursa’nın Yunuseli semtinde bulunan Bursa Havalimanı ise hava trafiğine kapatılmış ve eskisi gibi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir. “Yeşil Havaalanı” unvanına da sahip olan havalimanında iç hatlar, dış hatlar ve kargo terminalleriyle toplamda 3 adet terminale sahiptir.

Yenişehir Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerinden olan Bursa, Bursa Yenişehir Havalimanı 2001 yılında olarak hava trafiğine açılmıştır. Kent merkezine 50 kilometre mesafede bulunan havalimanı Ankara Bağlantılı olarak diğer şehirlere de uçuşlar düzenlemektedir. İç hat ve dış hat uçuş seferleri düzenlenen havalimanı sivil kategoride hizmet veriyor.

Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor, belediye otobüsü, dolmuş, taksi, Bursaray, Butram, Budo, Helitaksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Bursa Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan 80 numaralı belediye otobüsü ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Merinos İstasyonu Ankara Yolu - Darmstat Caddesi - Kent Meydanı güzergâhında çalışıyor. Raylı sistem toplu taşıma hizmeti sağlayan Bursaray, Ankara Yolu ile Kestel İstasyonu'ndan Mudanya'ya hareket ediyor. Belediye otobüsü ile 38 istasyonu bulunan Bursaray'a aktarma sağlayabilirsiniz.

Dolmuş

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşımı sağlamanın bir diğer alternatifi olan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Dolmuşla ulaşımı tercih ederseniz havalimanından Bursa Doğu Garajı'na hareket edenlerden birine binebilirsiniz.

Taksi

Bursa Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehri bilmiyorsanız gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de değerlendirilebilecek bir seçenek.

Bursaray

38 istasyonu bulunan ve 39 km uzunluğunda hatta sahip Bursaray, Ankara yolu Kestel istasyonundan üniversiteyi de kapsayarak Mudanya’ya doğru giden raylı bir toplu ulaşım aracıdır.

Burtram

Bursa şehir merkezinde Stadyum ile Heykel arasında gidip gelen ring sefer yapan nostaljik tramvay da mevcuttur.

Helitaksi

Yine Bursa’nın Nilüfer ilçesinden İstanbul’un Şişli ve Kadıköy semtlerine helikopter taşımacılığı da yapılır.

Budo

Bursa’dan İstanbul Kabataş'a ve Armutlu’ya giden deniz otobüsleri de bulunur. Budo Bursa’nın Gemlik ilçesinden İstanbul Haliç’e ve yine Bandırma’dan Haliç’e gidip gelen deniz yolu ulaşım aracı.

Araç Kiralama

Bursa Havaalanı terminal binasının içinde ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Şehir Merkezinden Yenişehir Havalimanı'na Ulaşım

Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerinden olan Bursa, ulaşımında da alternatifler sunan bir şehir. Bursa'da Yenişehir Havalimanı iç hat ve dış uçuş seferleri düzenlenen havalimanı sivil kategoride hizmet veriyor. Bursa'dan Ankara Trabzon ve Erzurum şehirlerine uçuşlar yapılır.

Şehir merkezinden Bursa Yenişehir Havalimanı’na HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Havalimanına; belediye otobüsü, dolmuş, taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca şehir merkezinde araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Şehir merkezinden Şırnak Havalimanı'na ulaşım sağlamak için belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Uçuş saatlerine göre düzenlenen seferlerde 80 numaralı belediye otobüsleri, Kent Meydanı - Darmstat Caddesi - Ankara Yolu - Merinos İstasyonu - Yenişehir Havalimanı güzergâhında hareket ediyor. Otobüslerle direkt havalimanı ulaşımı olduğu gibi Bursaray ile otobüs aktarmalı olarak da yapılıyor.

Dolmuş

Bursa şehir merkezinden Havalimanı'na ulaşımı sağlamanın bir diğer alternatifi olan dolmuşları da kullanabilirsiniz. Bursa Doğu Garajı’ndan kalkan dolmuşlara binerek de havalimanına gidebilirsiniz.

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Taksi şehir merkezinde 24 saat hizmet vermektedir.

Araç Kiralama

Şehir merkezindeki araç kiralama ofislerinden de kiraladığınız araçlar ile havalimanına gidebilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Bursa Yenişehir Havalimanı, şehir merkezine 50 km uzaklıkta Yunuseli semtinde 1940'ta ilk olarak askeri havalimanı olarak açılmış ardından kargo uçakları kullanmış. Sivil hava trafiğine 2001 yılında açılmıştır.

Havaalanından Direkt uçuş olarak Trabzon, Erzurum, Ankara ve yine Ankara aktarmalı Türkiye'nin diğer şehirlerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Yurtdışında ise Almanya’nın Düsseldorf ve Kuveyt ile yine Kıbrıs Lefkoşa şehirlerine yurt dışı uçuşları mevcut. 2 milyon 250 bin kapasiteli havaalanı, 5600 metrekare üzerinede konumlanmıştır. Bursa Havalimanı yıllık 250 bin yolcuya hizmet etmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Bursa Yenişehir Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Bursa Yenişehir Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

AnadoluJet, Yenişehir Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

AnadoluJet Erzurum, Trabzon, Muş şehirlerinden Yenişehir Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı